Dieta na odwodnienie: co należy wziąć pod uwagę?
Odwodnienie występuje wtedy, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości wody do prawidłowego realizowania swoich funkcji. Aby zapobiec temu problemowi (który może mieć również konsekwencje zdrowotne zarówno w średnim, jak i długim okresie), można zastosować rozwiązanie, jakim jest specjalna dieta na odwodnienie.
Każda osoba musi pić określoną ilość wody (w zależności od wieku, wagi i płci) w ciągu dnia. Jednak to spożycie nie powinno pochodzić tylko z wypijanych szklanek wody, ale także ze standardowego pożywienia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO)20% naszego codziennego zapotrzebowania na wodę musi pochodzić z owoców i warzyw.
Niektórzy ludzie muszą zwracać większą uwagę na sposoby zapobiegania odwodnieniu, ponieważ są bardziej narażeni na nie, jeśli nie podejmą odpowiednich środków. Dzieje się tak, ponieważ z tego czy innego powodu ich ciała wydalają większe ilości płynów. Na przykład poprzez wzmożone pocenie się, częste oddawanie moczu i tak dalej.
Najbardziej narażone są na odwodnienie są między innymi:
- Dzieci
- Sportowcy
- Kobiety w ciąży
- Pacjenci z chorobami przewlekłymi
- Ludzie w podeszłym wieku
Osoby takie powinny jeszcze bardziej monitorować swoje spożycie wody, a także pokarmów bogatych w płyny. Ale oprócz zwiększenia spożycia wody możesz jeść także produkty spożywcze zawierające spore jej ilości.
Udowodniono już dawno temu, że nasz organizm musi codziennie otrzymywać wystarczającą ilość płynów, aby zachować aktywność i uniknąć ryzyka odwodnienia. Jakie pokarmy powinieneś zatem spożywać? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu, którego tematem jest właśnie dieta na odwodnienie.
Dieta na odwodnienie: produkty spożywcze, które powinieneś spożywać
Spożywana przez nas żywność stanowi około 30% płynów, jakie otrzymuje nasz organizm. Pozostałe 70% uważa się za efekt wypijanych przez nas napojów. Aby zapewnić sobie w pełni zbilansowaną dietę, powinieneś znać te pokarmy stałe, które zawierają najwięcej wody. Należą do nich między innymi:
Warzywa
Warzywa zawierają sporo witamin i składników odżywczych, które są ważne dla naszego zdrowia. Niektóre z nich zapewniają więcej wody niż inne. Na przykład sałata jest jednym z najbardziej korzystnych produktów spożywczych w naszej diecie, której celem jest zapobieganie odwodnieniu.
95% składu tego warzywa to woda, a jej świeżość i chrupkość sprawia, że jest ona najlepszym sprzymierzeńcem letnich sałatek.
Inne warzywa, takie jak brokuły, szpinak i marchewka, również zawierają dużo wody. Najlepiej jest je gotować na parze, aby nie straciły swoich właściwości. Możesz znaleźć wiele bardzo zdrowych i smacznych przepisów opartych na tych składnikach. Dzięki nim Twoja dieta na odwodnienie wcale nie musi być nudna i niesmaczna!
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Warzywa kapustne – 5 sposobów na odchudzanie
Owoce
Podobnie jak warzywa, owoce również zawierają spore ilości wody. Arbuz, owoce cytrusowe i inne owoce sezonowe to doskonałe źródła wody. Oprócz korzyści odżywczych pomagają regulować ciśnienie krwi.
Te cechy powodują, że w zasadzie każda skuteczna dieta na odwodnienie się na nich opiera. Mogą być spożywane jako desery, przekąski lub w postaci soków.
Niektórzy ludzie czują się bardziej komfortowo pijąc soki owocowe. Między innymi także dlatego, że przyzwyczaili się do tego już od najmłodszych lat. Istnieje także wiele różnych alternatyw i przepisów, więc możesz też przygotować naprawdę pyszne soki na tej podstawie.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Czy jeść owoce ze skórką czy je obierać?
Inne produkty spożywcze na bazie wody
Sosy i zupy to inne sposoby, które pozwalają organizmowi uzyskać spore ilości płynów. To samo dotyczy lodów, koktajli, smoothie itp. Ważne jest przestrzeganie diety obejmującej różne opcje, aby się nie nudzić i zapewnić jednocześnie dobre zbilansowanie składników odżywczych.
Makaron i produkty pełnoziarniste
Ryż podczas gotowania pochłania dużo wody, co może być korzystne dla organizmu. Szacuje się, że w większości makarony zawierają do 70% płynów. Ich zaletą jest to, że można je jeść na ciepło lub na zimno, tak jak lubisz.
Wskazówki pozwalające zapobiegać odwodnieniu
Innym sposobem na zwiększenie spożycia wody jest picie naparów lub sycących napojów. Nawet jeśli nie czujesz pragnienia, nie oznacza to, że Twoje ciało nie potrzebuje płynu. Dlatego zawsze musisz mieć pod ręką butelkę wody, aby co jakiś czas wypić jej trochę w ciągu dnia.
Jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony, dobrym sposobem na picie większej ilości wody jest wybranie smakujących Ci naparów, herbat lub innych napojów, które lubisz. Pozwoli Ci to przyzwyczaić się do włączania picia płynów do swojej codziennej rutyny.
Nie musisz oczywiście pić wyłącznie wody. W rzeczywistości eksperci udowodnili, że ludzie piją więcej płynów, kiedy wybierają napoje, które lubią. Napoje słodkie i zawierające kofeinę są dobrym wyborem, jeśli w grę wchodzi dieta na odwodnienie. Choć oczywiście nie zawsze są one wskazane z uwagi na ogólny stan zdrowia.
Eksperci zalecają osobom dorosłym picie około dwóch litrów wody dziennie, co pozwoli im uniknąć odwodnienia.
Jakie są najbardziej typowe objawy odwodnienia?
- Pragnienie
- Zmęczenie
- Zawroty głowy
- Nudności
- Suchość w ustach
- Suche oczy
- Bóle głowy
- Skurcze mięśni
- Ponadto zmiany w barwie moczu
Podsumowując, aby uniknąć odwodnienia, musisz mieć dobre nawyki związane ze stylem życia, niezależnie od pory roku. Jednak w najgorętszych porach roku prawdą jest, że musisz zwracać większą uwagę na ilość wypijanej wody.
Jak we wszystkich przypadkach, profilaktyka jest zawsze najlepszym sposobem na uniknięcie negatywnych skutków zdrowotnych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- (2008). Deshidratación, tipos y causas. Nutrición. [Documento en línea] Disponible en: http://www.nutricion.org/publicaciones/pdf/Deshidrataci%C3%B3n%20Tipos%20Causas%20y%20Consecuencias_Rosa%20Mar%C3%ADa%20Ortega.pdf
- ¿Cómo prevenir y tratar la deshidratación? Universidad de Guadalajara. [En línea] Disponible en: http://www.cucs.udg.mx/sites/default/files/uapsu.pdf