Dieta Lazy Keto: co to jest i jakie są jej zagrożenia?

Pokażemy Ci, czym jest „lazy keto”, alternatywna dieta o bardzo niskim spożyciu węglowodanów, która może pomóc w poprawie zdrowia w określonych sytuacjach. Czytaj dalej.
Dieta Lazy Keto: co to jest i jakie są jej zagrożenia?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Dieta lazy keto to bardzo restrykcyjny rodzaj diety ketogenicznej, której celem jest maksymalne ograniczenie spożycia węglowodanów w celu uzyskania określonych korzyści. Jednak to podejście dietetyczne nie działa na wszystkich. Przestrzeganie restrykcyjnych zasad wielu osobom sprawia trudność, co może wpływać na wyniki średnioterminowe, zwiększając efekt jo-jo.

Jednocześnie należy zauważyć, że diety niskowęglowodanowe mogą nie być odpowiednie dla niektórych osób, zwłaszcza dla sportowców. W ich przypadku węglowodany stanowią główny substrat energetyczny do aktywności o wysokiej intensywności.

Na czym opiera się dieta „lazy keto”?

W przeciwieństwie do innych bardziej elastycznych protokołów diety ketogenicznej, lazy keto pozwala na maksymalne dzienne spożycie 20 gramów (0,8 uncji) węglowodanów. Tym sposobem zapewnia stały stan ketozy, w którym wątroba produkuje glukozę z innych pierwiastków, takich jak aminokwasy i kwasy tłuszczowe.

W tej wersji nie liczy się kalorii. Jedyną rzeczą, która ma znaczenie, jest kontrolowanie dziennego limitu 20 gramów węglowodanów.

Dieta lazy keto może mieć pozytywne skutki w leczeniu niektórych patologii, takich jak cukrzyca typu 2. Potwierdzają to badania opublikowane w Journal of Medical Internet Research.

W rzeczywistości ten rodzaj diety zdobył popularność jako usprawnienie leczenia chorób związanych z ośrodkowym układem nerwowym, takich jak padaczka lekooporna. Istnieje wiele dowodów na to, że taki model odżywiania znacznie zmniejsza intensywność i częstotliwość napadów. Może być więc pożądaną alternatywą dla pacjentów cierpiących na epilepsję.

Obecnie zaleca się przejście na dietę ketogeniczną, aby poprawić skład ciała. Ma to jednak swoje plusy i minusy.

Jeśli istnieją zaburzenia metaboliczne, lazy keto może zadziałać. Oczywiście w połączeniu z innymi dobrymi nawykami. Ale dla osób, które mają tylko nadwagę, istnieją mniej restrykcyjne opcje, które pozwalają na łatwiejsze  trzymanie się zaleceń w perspektywie długoterminowej.

Musimy również brać pod uwagę komfort pacjenta.
Leniwa dieta keto.
Diety odchudzające muszą być akceptowalne, aby zapewnić długotrwałe przestrzeganie zaleceń.

Zagrożenia związane z dietą „lazy keto”

Ryzyko związane z dietą lazy keto jest ograniczone. To model żywienia bezpieczny dla zdrowia, chociaż może powodować pewne krótkotrwałe skutki uboczne.

Większość z nich to problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, spowodowane brakiem błonnika, charakterystycznym dla diet niskowęglowodanowych. W końcu ta substancja zwiększa objętość bolusa i ułatwia jego przesuwanie w przewodzie pokarmowym. Po kilku dniach zaburzenia te jednak same się regulują.

W ciągu pierwszych kilku dni możesz również doświadczyć tak zwanej grypy ketogenicznej. Ten stan został opisany w artykule opublikowanym w czasopiśmie Frontiers in Nutrition.

Powoduje zmęczenie, w niektórych przypadkach bóle głowy i senność. Chociaż ustępuje w miarę upływu dni, u niektórych osób może powodować nadmierny dyskomfort. Stopniowe wprowadzanie diety może zmniejszyć intensywność tego problemu.

Natomiast główne ryzyko może się wiązać z uprawianiem ćwiczeń. Wykonywanie aktywności fizycznej w warunkach ketozy może spowodować spadek wydajności.

A kiedy mówimy o pracy siłowej, może również zwiększyć częstość występowania urazów mięśni, choć niekoniecznie. Dlatego w chwili obecnej wiele osób nie zaleca intensywnego sportu po przejściu na lazy keto. Każdy jednak musi sprawdzić na sobie, jakie ćwiczenia najlepiej mu służą, wprowadzając je stopniowo i nie obciążając nadmiernie organizmu.

Jeśli celem jest poprawa składu ciała, można zastosować dietę lazy keto, najlepiej w połączeniu z lekkimi ćwiczeniami aerobowymi. Wysokie spożycie białka skutecznie zatrzyma tkankę beztłuszczową, nie dopuszczając do katabolizmu. Z kolei sytuacja ketozy będzie stymulować mobilizację i utlenianie tłuszczów.

Dieta Keto.
Diety ketogeniczne powinny być zalecane przez dietetyków, i stosowane pod ich nadzorem. Zwłaszcza jeśli chodzi o wybór ćwiczeń.

Możesz być także zainteresowany: Dieta ketogeniczna: zalety i wady

Wersja ekstremalna, ale warta spróbowania

Jak widziałeś, dieta lazy keto jest ekstremalną wersją diety ketogenicznej. Dla większości ludzi stanowi duże wyzwanie, ponieważ wiąże się z restrykcyjnym ograniczeniem węglowodanów.

Może stać się monotonna i powtarzalna, pomijając skutki żołądkowo-jelitowe, które może powodować. Z tego powodu zwykle trudno trzymać się ściśle jej zaleceń.

Na koniec pamiętaj, że jeśli celem jest poprawa ogólnego stanu zdrowia, nie wystarczy zoptymalizować dietę. Konieczne będzie wdrożenie szeregu dobrych nawyków w ramach zdrowego stylu życia.

Na przykład ważne jest, aby regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne, szczególnie kładąc nacisk na trening siłowy. W ten sposób utrzymujemy pod kontrolą wewnętrzny stan zapalny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Saslow, L. R., Mason, A. E., Kim, S., Goldman, V., Ploutz-Snyder, R., Bayandorian, H., Daubenmier, J., Hecht, F. M., & Moskowitz, J. T. (2017). An Online Intervention Comparing a Very Low-Carbohydrate Ketogenic Diet and Lifestyle Recommendations Versus a Plate Method Diet in Overweight Individuals With Type 2 Diabetes: A Randomized Controlled Trial. Journal of medical Internet research19(2), e36. https://doi.org/10.2196/jmir.5806
  • Ułamek-Kozioł, M., Czuczwar, S. J., Januszewski, S., & Pluta, R. (2019). Ketogenic Diet and Epilepsy. Nutrients11(10), 2510. https://doi.org/10.3390/nu11102510
  • Bostock, E., Kirkby, K. C., Taylor, B. V., & Hawrelak, J. A. (2020). Consumer Reports of “Keto Flu” Associated With the Ketogenic Diet. Frontiers in nutrition7, 20. https://doi.org/10.3389/fnut.2020.00020

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.