Dieta Lazy Keto: co to jest i jakie są jej zagrożenia?
Dieta lazy keto to bardzo restrykcyjny rodzaj diety ketogenicznej, której celem jest maksymalne ograniczenie spożycia węglowodanów w celu uzyskania określonych korzyści. Jednak to podejście dietetyczne nie działa na wszystkich. Przestrzeganie restrykcyjnych zasad wielu osobom sprawia trudność, co może wpływać na wyniki średnioterminowe, zwiększając efekt jo-jo.
Jednocześnie należy zauważyć, że diety niskowęglowodanowe mogą nie być odpowiednie dla niektórych osób, zwłaszcza dla sportowców. W ich przypadku węglowodany stanowią główny substrat energetyczny do aktywności o wysokiej intensywności.
Na czym opiera się dieta „lazy keto”?
W przeciwieństwie do innych bardziej elastycznych protokołów diety ketogenicznej, lazy keto pozwala na maksymalne dzienne spożycie 20 gramów (0,8 uncji) węglowodanów. Tym sposobem zapewnia stały stan ketozy, w którym wątroba produkuje glukozę z innych pierwiastków, takich jak aminokwasy i kwasy tłuszczowe.
W tej wersji nie liczy się kalorii. Jedyną rzeczą, która ma znaczenie, jest kontrolowanie dziennego limitu 20 gramów węglowodanów.
Dieta lazy keto może mieć pozytywne skutki w leczeniu niektórych patologii, takich jak cukrzyca typu 2. Potwierdzają to badania opublikowane w Journal of Medical Internet Research.
W rzeczywistości ten rodzaj diety zdobył popularność jako usprawnienie leczenia chorób związanych z ośrodkowym układem nerwowym, takich jak padaczka lekooporna. Istnieje wiele dowodów na to, że taki model odżywiania znacznie zmniejsza intensywność i częstotliwość napadów. Może być więc pożądaną alternatywą dla pacjentów cierpiących na epilepsję.
Obecnie zaleca się przejście na dietę ketogeniczną, aby poprawić skład ciała. Ma to jednak swoje plusy i minusy.
Jeśli istnieją zaburzenia metaboliczne, lazy keto może zadziałać. Oczywiście w połączeniu z innymi dobrymi nawykami. Ale dla osób, które mają tylko nadwagę, istnieją mniej restrykcyjne opcje, które pozwalają na łatwiejsze trzymanie się zaleceń w perspektywie długoterminowej.
Musimy również brać pod uwagę komfort pacjenta.
Dowiedz się więcej: Czy dieta ketogeniczna jest dobra dla Ciebie?
Zagrożenia związane z dietą „lazy keto”
Ryzyko związane z dietą lazy keto jest ograniczone. To model żywienia bezpieczny dla zdrowia, chociaż może powodować pewne krótkotrwałe skutki uboczne.
Większość z nich to problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, spowodowane brakiem błonnika, charakterystycznym dla diet niskowęglowodanowych. W końcu ta substancja zwiększa objętość bolusa i ułatwia jego przesuwanie w przewodzie pokarmowym. Po kilku dniach zaburzenia te jednak same się regulują.
W ciągu pierwszych kilku dni możesz również doświadczyć tak zwanej grypy ketogenicznej. Ten stan został opisany w artykule opublikowanym w czasopiśmie Frontiers in Nutrition.
Powoduje zmęczenie, w niektórych przypadkach bóle głowy i senność. Chociaż ustępuje w miarę upływu dni, u niektórych osób może powodować nadmierny dyskomfort. Stopniowe wprowadzanie diety może zmniejszyć intensywność tego problemu.
Natomiast główne ryzyko może się wiązać z uprawianiem ćwiczeń. Wykonywanie aktywności fizycznej w warunkach ketozy może spowodować spadek wydajności.
A kiedy mówimy o pracy siłowej, może również zwiększyć częstość występowania urazów mięśni, choć niekoniecznie. Dlatego w chwili obecnej wiele osób nie zaleca intensywnego sportu po przejściu na lazy keto. Każdy jednak musi sprawdzić na sobie, jakie ćwiczenia najlepiej mu służą, wprowadzając je stopniowo i nie obciążając nadmiernie organizmu.
Jeśli celem jest poprawa składu ciała, można zastosować dietę lazy keto, najlepiej w połączeniu z lekkimi ćwiczeniami aerobowymi. Wysokie spożycie białka skutecznie zatrzyma tkankę beztłuszczową, nie dopuszczając do katabolizmu. Z kolei sytuacja ketozy będzie stymulować mobilizację i utlenianie tłuszczów.
Możesz być także zainteresowany: Dieta ketogeniczna: zalety i wady
Wersja ekstremalna, ale warta spróbowania
Jak widziałeś, dieta lazy keto jest ekstremalną wersją diety ketogenicznej. Dla większości ludzi stanowi duże wyzwanie, ponieważ wiąże się z restrykcyjnym ograniczeniem węglowodanów.
Może stać się monotonna i powtarzalna, pomijając skutki żołądkowo-jelitowe, które może powodować. Z tego powodu zwykle trudno trzymać się ściśle jej zaleceń.
Na koniec pamiętaj, że jeśli celem jest poprawa ogólnego stanu zdrowia, nie wystarczy zoptymalizować dietę. Konieczne będzie wdrożenie szeregu dobrych nawyków w ramach zdrowego stylu życia.
Na przykład ważne jest, aby regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne, szczególnie kładąc nacisk na trening siłowy. W ten sposób utrzymujemy pod kontrolą wewnętrzny stan zapalny.
To może Cię zainteresować ...