Diastema dentystyczna: na czym polega?

Kiedy słyszysz o diastemie stomatologicznej, możesz nie mieć pewności, co to jest. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o nadmiernym rozdzieleniu zębów.
Diastema dentystyczna: na czym polega?
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Diastema dentystyczna to termin używany do określenia nadmiernej przerwy między zębami. Najczęściej występuje między górnymi centralnymi siekaczami, gdzie jest też najbardziej widoczna. Ale również najbardziej znana, ponieważ jest wielu celebrytów, którzy mają diastemę a nawet się nią szczycą.

W tym artykule powiemy Ci, dlaczego występuje diastema dentystyczna i jak można się jej pozbyć, jeśli jest to konieczne. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Czym jest diastema dentystyczna?

Jak już wspomnieliśmy, diastema dentystyczna to nadmierna przestrzeń między dwoma lub więcej sąsiednimi zębami. Najczęściej występuje między górnymi środkowymi siekaczami.

Ale diastema może również wystąpić między każdą parą zębów, zarówno w uzębieniu tymczasowym, jak i stałym. To znaczy u dzieci i dorosłych.

Dlaczego pojawia się diastema dentystyczna?

Istnieją różne czynniki, które mogą prowadzić do obecności diastemy zębowej. Oto najczęstsze przyczyny:

  • Wiek: często spotyka się tę cechę u małych dzieci, w uzębieniu mlecznym. Z biegiem czasu diastema ma tendencję do naturalnej korekty, zamykając się wraz z pojawieniem się zębów stałych.
  • Genetyka: to cecha rodzinna przekazywana z pokolenia na pokolenie.
  • Rozbieżność między wielkością kości a wielkością zębów: bardzo duża szczęka lub bardzo małe zęby mogą powodować przerwy między zębami.
  • Brak zęba: brak zęba powoduje nadmierną przestrzeń przy kolejnym zębie.
  • Obecność dodatkowego zęba: tzw. mesiodens to nadliczbowy mikro ząb o kształcie stożka lub podwójnego stożka, który znajduje się pomiędzy siekaczami centralnymi lub za nimi. Jego obecność, nawet jeśli pozostanie w kości, powoduje, że zęby się rozsuwają.
  • Bardzo duże lub włókniste wędzidełko wargowe: Jest to błona śluzowa, która rozciąga się od wewnętrznej strony wargi w kierunku tkanki dziąseł. Kiedy ma bardzo duży rozmiar i włóknista formę, może zagłębić się niżej lub głębiej niż normalnie i spowodować oddzielenie siekaczy centralnych.
  • Naciskanie języka: zwyczaj wkładania lub pchania zębów językiem może prowadzić do separacji na dłuższą metę.
  • Uraz: uderzenie w usta niewyleczone w odpowiednim czasie może doprowadzić do przemieszczenia zębów i powstania przerwy.
  • Zaburzenia zgryzu: problemy z ustawieniem jamy ustnej, nagryz poziomy i wystające zęby powodują diastemy.
Dziecko z aparatem na zębach
Diastema może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przyczyny i sposoby leczenia różnią się jednak w tych przypadkach.

Konsekwencje diastemy stomatologicznej

Bardzo często posiadanie diastemy nie powoduje żadnych poważnych niedogodności poza szczególnym wyglądem, jaki nadaje uśmiechowi. Dla niektórych to nie problem. Ale inni czują się zawstydzeni i może to negatywnie wpłynąć na ich samoocenę i relacje społeczne.

Istnieje jednak kilka innych konsekwencji, które mogą wynikać z obecności diastemy zębowej. Na przykład zwiększone ryzyko próchnicy i zapalenia dziąseł w zaangażowanych zębach. Przestrzeń między zębami może sprzyjać gromadzeniu się płytki bakteryjnej i resztek jedzenia. Jeśli nie ma odpowiedniej higieny jamy ustnej, choroby te mogą się rozwinąć.

Diastemy mogą też powodować problemy ze zgryzem, które wpływają na sposób gryzienia. Ponadto istnieje możliwość wystąpienia powiązanych objawów, takich jak bóle głowy, uszu, szczęki i szyi.

Inna możliwa konsekwencja dotyczy zaburzeń mowy. Wymowa niektórych fonemów, w których biorą udział zęby przednie, może być zaburzona, gdy są one zbyt rozdzielone.

Jakie istnieją alternatywy, aby skorygować diastemę?

Pierwszym krokiem do skorygowania diastemy zębowej jest ustalenie jej przyczyny. Dopiero na tej podstawie planuje się odpowiednie leczenie. Dentysta powinien pokierować pacjenta w wyborze najbardziej odpowiednich alternatyw dla każdego przypadku klinicznego.

Oto niektóre z opcji terapeutycznych:

  • Pozostawienie diastemy: jeśli pacjent czuje się komfortowo z estetyką swojego uśmiechu, żadna funkcja jamy ustnej nie jest zaburzona i nie ma ryzyka wystąpienia innych schorzeń towarzyszących, można nie wykonywać żadnej interwencji.
  • Zamknięcie przestrzeni za pomocą ortodoncji: za pomocą aparatów ortodontycznych mobilizuje się zęby do zamknięcia przestrzeni między zębami. Można stosować aparaty konwencjonalne, kosmetyczne, lingwalne lub niewidoczne.
  • Wypełnienie żywicami: istnieje możliwość zmiany wyglądu zębów poprzez dodanie estetycznego materiału na bazie żywic, który zamyka przestrzeń między zębami.
  • Licówki dentystyczne: Innym rozwiązaniem mogą być licówki porcelanowe. Przywierają do zewnętrznej powierzchni zębów, nadając im większy rozmiar i zamykając nadmierną przestrzeń.
  • Korony: poprzez założenie korony zębowej można nadać zębom nowy kształt i rozmiar, a tym samym zamknąć nadmierną przerwę. Ząb podlega opiłowaniu pod koronę, którą następnie nakłada się się i cementuje jak nakładkę, która całkowicie zakrywa ząb.
  • Operacja chirurgiczna: gdy początek diastemy zębowej znajduje się w wędzidełku wargowym, przecina się je i przesuwa poprzez zabieg chirurgiczny zwany frenektomią. Jeśli przyczyną jest obecność mesiodensa, należy również usunąć go chirurgicznie. Podczas wykonywania tych interwencji u dzieci przestrzeń może się sama zamknąć. Z drugiej strony u młodzieży i dorosłych leczenie musi być połączone z ortodoncją, aby prawidłowo zakończyć zamknięcie.
  • Repozycjonowanie uszkodzonego zęba: w przypadku, gdy diastema zębowa jest wynikiem urazu, idealnym rozwiązaniem jest jak najszybsza interwencja. Ząb należy znieczulić, przestawić we właściwe miejsce i unieruchomić na pewien czas szynami.
U dentysty
Alternatywnym sposobem leczenia diastemy jest zastosowanie licówek dentystycznych. Te wypełnienia zakrywają nadmierna przerwę.

Może Cię zainteresować: Chirurgia ortognatyczna: na czym polega?

Uśmiech, taki jak lubisz

Diastema dentystyczna może oznaczać problem estetyczny, przeszkodę w wymawianiu niektórych fonemów lub zakłopotanie podczas uśmiechania się. W takim przypadku zaleca się konsultację ze stomatologiem, znalezienie przyczyny i wybór najlepszego dostępnego rozwiązania.

Z drugiej strony są osoby, które czują się komfortowo dzięki dodatkowej przestrzeni między zębami. Postrzegają ją jako szczególną cechę ich uśmiechu i noszą ją z dumą.

W każdym razie najważniejsze jest dobre samopoczucie. Udanie się do zaufanego dentysty, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości, które mogą się pojawić w związku z tą zmianą, będzie najlepszą decyzją. Dzięki temu nie będzie przeszkód, aby swobodnie się uśmiechać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Medeiros, Mikaelly Fernanda, et al. “Tratamento de frenectomia labial com indicação ortodôntica: relato de caso.” ARCHIVES OF HEALTH INVESTIGATION 7 (2018).
  • Bejar Cherres, Verónica Raquel. Frenectomía labial superior en pacientes de 25 años de edad. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2019.
  • Pérez Balladares, Jennifer Antonella. Manejo ortodóntico del diastema causado por frenillo en pacientes adultos. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2018.
  • Chacón-Moscoso, Alicia, Rocío Baños-Lara, and Renata De La Hoz Perafán. “Frenillo labial en el tratamiento de ortodoncia.¿ Su eliminación, antes o después del tratamiento?.” Oral 17.55 (2018): 1398-1403.
  • Mateu, F., and Ignacio Cañameras Autrán. “Cierre de diastemas. Clasificación y técnicas con composite.” Gaceta Dental: Industria y Profesiones (2011).
  • Romero, Mario F., et al. “A multidisciplinary approach to the management of a maxillary midline diastema: A clinical report.” The Journal of prosthetic dentistry 119.4 (2018): 502-505.
  • Gil, Alain Manuel Chaple, et al. “Cierre de diastema con resinas compuestas híbridas.” Rev Cubana Estomatol 53.1 (2015): 56-62.
  • Dehghani, Mahboobe, and Farzin Heravi. “Orthodontic-restorative treatment of maxillary midline diastema.” Dental Hypotheses 5.3 (2014): 124.
  • Arocha, Boris Abel González, Kirenia Pieri Silva, and Bárbara Ledesma Cañellas. “Cierre de diastema central superior. Presentación de un caso clínico con enfoque multidisciplinario.” Revista de Enfermedades no Transmisibles Finlay 5.4 (2015): 275-283.
  • Kabbach, William, Camila S. Sampaio, and Ronaldo Hirata. “Diastema closures: A novel technique to ensure dental proportion.” Journal of Esthetic and Restorative Dentistry 30.4 (2018): 275-280.
  • Villa Molina, Jorge Andrés. “El diastema maxilar de linea media: Una revisión para tratar pensando en la estabilidad.” (2021).
  • Guzmán, Leonardo Tirado, Beatriz Gurrola Martínez, and Adán Casasa Araujo. “Cierre ortódoncico de diastemas en paciente adulto.” Leonardo (2020).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.