Ortodoncja interoceptywna: na czym polega?

Ortodoncja interoceptywna służy do korygowania problemów zgryzowych w dzieciństwie. Wykorzystaj moment wzrostu kości, aby uprościć terapię.
Ortodoncja interoceptywna: na czym polega?
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Ortodoncja interoceptywna to leczenie, w którym aparaty są wykorzystywane do korygowania problemów z okluzją w okresie dzieciństwa, w którym kość wciąż rośnie. Opieka zdrowotna jamy ustnej od najmłodszych lat ma zasadnicze znaczenie dla wspierania zdrtowia młodych osób.

Dlatego wskazane jest skonsultowanie się ze stomatologiem, aby w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości i przeprowadzić skuteczne leczenie. W związku z tym ortodoncja interoceptywna to wczesna interwencja mająca na celu szybkie rozwiązanie zmian zgryzu.

W ten sposób unika postępu sytuacji, które prowadzą do bardziej wyraźnych anomalii i wymagają bardziej skomplikowanych, inwazyjnych i kosztownych zabiegów. Ponadto usuwanie wad zgryzu poprawia funkcję, estetykę i zdrowie zębów dzieci. Na czym polega to leczenie ortodontyczne? Przeczytaj i dowiedz się teraz!

Czym jest ortodoncja interoceptywna?

Interoceptywna lub wczesna ortodoncja to leczenie aparatami ortodontycznymi, które zakłada się w dzieciństwie. Jego celem, jak sama nazwa wskazuje, jest przechwycenie nieprawidłowego wzrostu struktury szczękowo-twarzowej w celu pokierowania prawidłowym rozwojem kości.

Służy do poprawy rozwoju kości, mięśni i zębów przed zakończeniem wyrzynania się uzębienia stałego. Kontrolując rozmiar i położenie szczęki podczas jej rozwoju, można uniknąć poważniejszych problemów z okluzją w przyszłości.

W ten sposób nie będą potrzebne złożone, długotrwałe i kosztowne zabiegi, które stosuje się, gdy kość zakończy swój wzrost. Istnieją różne rodzaje urządzeń, takie jak:

  • Zdejmowane płyty rozprężne.
  • Łuki zewnętrzne.
  • Łuki nakrycia głowy.
  • Aparaty ortodontyczne w postaci maski twarzowej.
  • Elastyczne lub sztywne urządzenia do korekcji zgryzu.

Elementy te są łączone i projektowane zgodnie z potrzebami i budową każdego pacjenta.

Ortodoncja interoceptywna

Kiedy konieczna jest ortodoncja interoceptywna?

Gdy dentysta dziecięcy zdiagnozuje wadę zgryzu, konieczne będzie szybkie leczenie ortodontyczne. Należy pamiętać, że regularne wizyty u dentysty w dzieciństwie umożliwiają wczesne wykrycie wad zgryzu.

Najlepiej jest poprosić o konsultację z tym specjalistą przed pierwszymi urodzinami dziecka i odwiedzać go co sześć miesięcy, aby monitorować stan i rozwój jamy ustnej. W ten sposób ocenia się, czy wzrost kości jest odpowiedni lub czy istnieje potrzeba konsultacji z ortodontą.

Ocena sytuacji zwarciowej przez wspomnianego specjalistę następuje w odpowiednim czasie od 6 roku życia, kiedy rozpoczyna się wymiana zębów na zęby stałe. Oto niektóre z problemów, które można skorygować za pomocą ortodoncji interoceptywnej:

  • Wady pochodzenia szkieletowego: są to zmiany, które powstają w kości. Wzrost kości jest nieprawidłowy, co prowadzi do problemów, takich jak zgryz krzyżowy, spiczaste podniebienie lub gryzienie zębami dolnymi przed zębami górnymi.
  • O podłożu funkcjonalnym: są to problemy spowodowane działaniem dysfunkcyjnych nawyków, takich jak oddychanie przez usta, ssanie palców, długotrwałe używanie butelki lub smoczka, nietypowe połykanie.
  • Zmiany dziedziczne: są to zmiany z elementem genetycznym, który wpływa na wzrost szczęk. Określony kształt lub rozmiar kości powtarza się u kilku członków tej samej rodziny. W takim przypadku zabiegi są zwykle bardziej złożone i trwalsze.

Wybór modelu używanego urządzenia zostanie dokonany zgodnie z potrzebami każdego przypadku klinicznego. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie:

  • Rozszerzenie szczęk, gdy łuk jest bardzo wąski.
  • Stymulacja wzrostu żuchwy, jeśli jest bardzo mała, lub spowolnienie jego postępu, jeśli jest bardzo wydatna.
  • Stworzenie przestrzeni dla prawidłowego wyrzynania się zębów stałych lub rozwiązania problemu skrzywienia zębów.

Jak długo trwa taka kuracja?

Ogólnie czas trwania interoceptywnego leczenia ortodontycznego wynosi od 6 do 18 miesięcy. Jest to jednak w dużym stopniu zależne od cech pacjenta. Czasami ukończenie terapii i uzyskanie wyników może zająć więcej czasu.

Czas trwania zależy między innymi od czasu, jaki dziecko spędza na korzystaniu z urządzeń. Wygodnie jest nosić je w ustach przez większość dnia i używać intensywnie i nieprzerwanie. Dzięki temu zabieg będzie skuteczny i będzie trwał zgodnie z zaleceniami, zwłaszcza gdy nasadki są zdejmowane.

Należy wyjaśnić, że interoceptywne podejścia ortodontyczne składają się z dwóch etapów. Pierwsza faza to faza bezpośrednio po rozpoznaniu wady zgryzu, kiedy rozpoczyna się leczenie aparatami interoceptywnymi.

Na tym etapie maluch ma większość zębów mlecznych. Celem jest osiągnięcie prawidłowego żucia, skorygowanie dysfunkcyjnych nawyków oraz zatrzymanie nieprawidłowego rozwoju struktur kostnych. Ponadto wzrost kości jest kierowany tak, aby zęby stałe mogły wyrzynać się we właściwej pozycji.

Druga faza nie zawsze jest konieczna. Dzieje się tak, gdy dziecko dorosło i zakończyło leczenie ortodoncyjne. W tym czasie w ramach uzupełnienia leczenia stosuje się ortodoncję korekcyjną.

Należy zauważyć, że będzie to łatwiejsze i bardziej skuteczne niż gdyby poprzedni krok nie został wykonany. Dlatego też aparaty służą do poprawy funkcjonalności jamy ustnej, wyglądu twarzy czy wyprostowania niektórych zębów.

Ortodoncja interoceptywna

Ortodoncja interoceptywna – jakie są jej zalety?

Główną zaletą ortodoncji interoceptywnej jest zapewnienie, że kości są we właściwej pozycji, kształcie i rozmiarach w miarę wzrostu dziecka. Poprawia to funkcje i estetykę jamy ustnej, wygląd twarzy dziecka, jego samoocenę, jakość życia i ogólny stan zdrowia.

Ponadto zapobiega poważniejszym anomaliom i powikłaniom w przyszłości. Dzięki rozmieszczeniu urządzeń w dzieciństwie można zrealizować następujące cele:

  • Osiąga się prawidłową relację między szczęką a żuchwą, spowalniając lub stymulując jej wzrost. W ten sposób położenie i rozmiar obu kości harmonijnie się układa.
  • Pozwala to na prawidłowe wyrzynanie zębów stałych.
  • Stabilizuje siły i nacisk występujący podczas żucia.
  • Zapobiega nadmiernemu zużyciu zębów i wspomaga leczenie problemów z tkanką łączną.
  • Poprawia wygląd ust i twarzy pacjenta. Ma to pozytywny wpływ na pewność siebie i samoocenę dziecka.
  • Ułatwia prawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego.
  • W celu poprawy problemów ze zgryzem ważna jest również eliminacja czynników, które je powodują, takich jak długotrwałe używanie butelki i smoczka, ssanie palca, oddychanie przez usta i nietypowe połykanie.

Doradztwo i interwencja na czas poprawia jakość życia dzieci

Regularne wizyty u dentysty od najmłodszych lat są niezbędne, aby na czas wykryć wszelkie problemy związane ze wzrostem kości szczęki. Interwencja, gdy kość wciąż rośnie, zapobiega przyszłym powikłaniom i zmniejsza potrzebę innych, bardziej inwazyjnych zabiegów.

Podczas gdy niektórzy rodzice niepokoją się, gdy dowiadują się, że ich dzieci potrzebują ortodoncji, w rzeczywistości zastosowanie tych aparatów ortodontycznych przynosi liczne korzyści. Musisz po prostu upewnić się, że postępujesz zgodnie z zaleceniami profesjonalisty, aby uzyskać pożądane rezultaty.

Dzięki ortodoncji interoceptywnej nie tylko spowolni się postęp wady zgryzu, ale także poprawi stan zdrowia jamy ustnej. Przełoży się to niewątpliwie na lepszą jakość życia dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carrasco-Sierra, Miguel, Alba M. Mendoza-Castro, and Freya M. Andrade-Vera. “Implementación de la ortodoncia interceptiva.” Dominio de las Ciencias 4.1 (2018): 332-340.
  • Piñeda Zayas, Alejandro. “Ortodoncia interceptiva en paciente infantil con hábito de succión no nutritivo.” (2019).
  • Botero Mariaca, Paola María, et al. “Manual de ortodoncia interceptiva: teoría y práctica.” (2020).
  • Solís-Espinoza, María E. “Succión digital: repercusiones y tratamiento.” REVISTA ODONTOLOGÍA PEDIÁTRICA 17.1 (2018): 42-51.
  • Castillo Merchán, Fernando Marcelo. Succión digital y maloclusión dentaria. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2020.
  • Arango, Andrea, et al. “Hábitos orales y odontología: una visión interdisciplinar.”: 127.
  • Peña-Santana, Yinet, Nora María Reyes-Castellanos, and Trinidad Margarita Telléz-Peña. “Tratamiento temprano de la mordida cruzada posterior con placas Hawley de expansión y elásticos cruzados.” Revista Electrónica Dr. Zoilo E. Marinello Vidaurreta 44.6 (2019).
  • Bioti Torres, Analina Mercedes, et al. “Maloclusión clase III tratada con máscara facial.” Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río 22.2 (2018): 167-172.
  • Díaz, Iván Menéndez. Tratamiento precoz de la maloclusión de clase iii con disyunción maxilar y máscara facial. Diss. Universidad de Oviedo, 2018.
  • Torres, Analina Mercedes Bioti, et al. “Maloclusión clase III tratada con máscara facial.” Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río 22.2 (2018): 373-378.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.