Niewidoczna ortodoncja - na czym polega ta metoda?

Niewidoczna ortodoncja jest jedną z najbardziej innowacyjnych form tej procedury. Jest bardzo atrakcyjna, ponieważ jest bardziej estetyczna niż konwencjonalne leczenie aparatem ortodontycznym. Na czym polega ta metoda?
Niewidoczna ortodoncja - na czym polega ta metoda?

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Niewidoczna ortodoncja to leczenie ortodontyczne, w którym wykorzystuje się urządzenia i akcesoria, których zwykle nie można zobaczyć gołym okiem. Jest to innowacyjna metoda tej dziedziny medycyny.

Jej duża atrakcyjność polega na tym, że pacjent zachowuje estetyczny uśmiech.  Nie szpecą go bowiem metalowe aparaty i wsporniki, które najczęściej pokrywają dużą część zębów. Co obejmuje niewidoczna ortodoncja? Jakie jej zalety warto poznać? Dowiedz się tego wszystkiego czytając ten artykuł!

Co to jest niewidoczna ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii odpowiedzialna za badanie, zapobieganie i leczenie anomalii pod względem wielkości, położenia i kształtu struktur szczękowo-twarzowych.

Ten dział specjalizacji stomatologicznej ma na cel skorygowanie wszelkich nieprawidłowych zmian, aby osiągnąć optymalny stan zdrowia jamy ustnej. Dodatkowym efektem, choć nie mniej ważnym jest odzyskanie harmonii w uśmiechu i prawidłowe wyrównanie zębów.

Wizyta u ortodonty
Ortodoncja to rodzaj leczenia stomatologicznego, które pomaga skorygować zmiany struktur szczękowo-twarzowych.

Zwykle w ortodoncji stosuje się różne rodzaje urządzeń do korygowania ustawień zębów. Najczęściej używa się popularnych aparatów ortodontycznych. Te aparaty to konstrukcje metalowe lub ceramiczne, które przymocowuje się do zębów, aby ustawić je w prawidłowej pozycji.

Na tych metalowych połączeniach umieszcza się różne rodzaje łuków o różnych grubościach. Łuki te pozwalają nam stopniowe przesuwanie zębów, generując siły tarcia za pomocą wsporników.

Dzięki postępom naukowym dzisiejsza ortodoncja znacznie się rozwinęła. Obecnie efekt przesunięcia zębów na odpowiednią pozycję można już osiągnąć dzięki niewidocznym szynom umieszczonym na zębach. Nic dziwnego więc, że ten rodzaj aparatów zyskuje tysiące zwolenników.

Czym jest niewidoczna ortodoncja?

Jest to leczenie nowoczesne ortodontyczne, które wykonuje się za pomocą niewidocznych, to znaczy przezroczystych nakładek zwanych liniami wyrównującymi. Aby zaplanować tego rodzaju zabiegi, potrzebujemy wirtualnych modeli 3D i wirtualnej symulacji ruchu zębów na każdym etapie leczenia.

Przezroczyste nakładki ortodontyczne wykonuje się z termoformowalnego tworzywa sztucznego o grubości około 0,5 mm, więc trudno je dostrzec gołym okiem. Aby usprawnić przesuwanie zębów, oprócz umieszczenia elementów wyrównujących, do zębów przylegają również kulki z przezroczystego materiału zwane przystawkami.

Przystawki pomagają nakładkom osiągać takie przesuwanie tych zębów, jakie zostało planowane. Cyklicznie, co 10 lub 15 dni, trzeba je zastępować przez kolejne elementy wyrównujące. W taki sposób leczenie trwa od 4 miesięcy do 2 lat, w zależności od stopnia korekty, jakiej potrzebuje każdy pacjent.

Jednak koniecznie trzeba sobie zdawać sprawę, że przy tego rodzaju ortodoncji nie wszystkie problemy można rozwiązać. Niewidoczna ortodoncja głównie sprawdza się do niewielkich korekt, a także niedużych rotacji zębów itp. W przypadku potrzeby dużych korekt ciągle najbardziej odpowiednim leczeniem pozostaje tradycyjny aparat ortodontyczny.

Jakie zalety ma niewidoczna ortodoncja

  • Jest to bardzo estetyczny sposób leczenia.
  • Przezroczyste nakładki pozwalają na uniknięcie tarcia, ran i zadrapań, które mogą wytworzyć wsporniki i łuki używane w konwencjonalnej technice ortodontycznej. Dlatego ten rodzaj leczenia jest dużo bardziej komfortowe dla pacjenta.

    Niewidoczna ortodoncja - aparat
    Niewidoczna ortodoncja przyciąga uwagę, ponieważ jest bardziej estetyczna niż leczenie tradycyjnymi aparatami klamrowymi.

  • Niewidoczna ortodoncja umożliwia lepszą higienę jamy ustnej. Nakładki można łatwo zdjąć, aby dokładnie wyszczotkować zęby tak samo jak w przypadku uzębienia bez ortodoncji. Podczas gdy szczotkowanie w obecności metalowych szyn i wsporników jest trudniejsze. Ponadto powoduje ono gromadzenie się płytki nazębnej w pobliżu dziąseł, powodując zapalenie dziąseł, a w wielu przypadkach prowadzące do bolesnego zapalenia przyzębia.
  • Przezroczyste nakładki ortodontyczne są wytwarzane indywidualnie zgodnie z odlewem uzębienia pacjenta, więc leczenie jest w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb.
  • Zapewniając lepszą higienę, ten rodzaj leczenia zmniejsza ryzyko próchnicy, zapalenia dziąseł, plam na zębach i tak dalej.
  • W przypadku małych ruchów niewidoczna ortodoncja osiąga wynik równy konwencjonalnej metodzie. A w niektórych przypadkach można to osiągnąć nawet w czasie krótszym niż leczenie za pomocą tradycyjnych aparatów.

Wady niewidzialnej ortodoncji

  • Przezroczyste nakładki powinny być noszone przez co najmniej 20 godzin dziennie, aby osiągnąć pożądany efekt. Można je zdejmować tylko w celu jedzenia i szczotkowania.
  • Jeśli pacjent nie dopilnuje noszenia nakładek z powodu zaniedbania lub zapominania, leczenie się przedłuża, a nawet może dojść do pogorszenia stanu zgryzu i uzębienia.
  • Pacjenci, którzy mają tendencje do zgrzytania zębami, znacznie szybciej niszczą przezroczyste nakładki i muszą je częściej wymieniać.
  • Leczenie przy pomocy przezroczystych nakładek ortodontycznych wiąże się z wyższymi kosztami niż leczenie metalowym aparatem.

Zabieg ten można jednak wykonać zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Niemniej zawsze należy wziąć pod uwagę, że ortodoncja jest leczeniem wtórnym w stosunku do innych patologii jamy ustnej. To znaczy, że najpierw należy wykonać zabiegi takie jak wypełnienia, czyszczenie, endodoncja i inne problemy zdrowotne jamy ustnej a dopiero potem przejść do ortodoncji.

W skrócie

Niewidoczna ortodoncja przy użyciu przezroczystych nakładek jest najbardziej innowacyjnym leczeniem w tej dziedzinie stomatologii. Ta metoda pozwala jednocześnie skorygować ustawienie zębów i może zagwarantować pacjentowi maksymalną estetykę i komfort.

Dzięki prognozowaniu etapów leczenia za pomocą oprogramowania 3D możemy być znacznie dokładniejsi w korekcie, kontrolując bardziej szczegółowo ewolucję pacjenta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anbuselvan GJ, Karthi M, Raja S, Prabhakar K, Mahabob MB. Advancement of orthodontic and craniofacial research sites in the last three decades. J Pharm Bioallied Sci. 2012;4(Suppl 2):S283–S284. doi:10.4103/0975-7406.100273
  • Kumar, K., Bhardwaj, S., & Garg, V. (2018). Invisalign: A Transparent Braces. Journal of Advanced Medical and Dental Sciences Research. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.21276/jamdsr
  • AH Ali, S. A., & Miethke, H. R. (2017). Invisalign®, an innovative invisible orthodontic appliance to correct malocclusions: advantages and limitations. Dental Update. https://doi.org/10.12968/denu.2012.39.4.254
  • Malik, O. H., McMullin, A., & Waring, D. T. (2013). Invisible orthodontics part 1: invisalign. Dental Update.
  • McMullin, A., Waring, D. T., & Malik, O. H. (2017). Invisible orthodontics part 2: lingual appliance treatment. Dental Update. https://doi.org/10.12968/denu.2013.40.5.391
  • Waring, D. T., McMullin, A., & Malik, O. H. (2017). Invisible orthodontics part 3: aesthetic orthodontic brackets. Dental Update. https://doi.org/10.12968/denu.2013.40.7.555

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.