Depilacja światłem pulsacyjnym - co to jest i jakie są zalety?

Depilacja światłem pulsacyjnym jest w wielu przypadkach skutecznym zabiegiem, jednak przed podjęciem decyzji najlepiej jest rozważyć inne opcje i skonsultować się z dermatologiem.
Depilacja światłem pulsacyjnym - co to jest i jakie są zalety?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Depilacja światłem pulsacyjnym to zabieg kosmetyczny. Jest również znany jako IPL lub intensywne światło pulsacyjne. Służy między innymi do minimalizowania plam starczych, piegów, znamion, żylaków i trądziku różowatego. Służy również oczywiście do usuwania niechcianego owłosienia.

Depilacja światłem pulsacyjnym jest jedną z trzech metod skatalogowanych jako trwałe usuwanie owłosienia. Pozostałe dwie to metoda laserowa i elektroliza. Jednak IPL nie oferuje trwałych rezultatów. Są one jednak długotrwałe.

Depilacja światłem pulsacyjnym bardzo skutecznie hamuje lub osłabia porost włosów. Jest uważana za bezpieczną metodę fotodepilacji. Przenika do drugiej warstwy skóry, czyli skóry właściwej. Co ważne, nie uszkadza przy tym warstwy powierzchniowej, czyli naskórka.

Jak działa depilacja światłem pulsacyjnym?

Depilacja światłem pulsacyjnym jest podobna do depilacji laserowej, ale różni się od niej przede wszystkim rodzajem zastosowanego światła. Podczas gdy technologia laserowa emituje światło o jednej długości fali, światło impulsowe dostarcza światło o wielu długościach fali.

Innymi słowy, depilacja światłem pulsacyjnym emituje miękkie, wielokolorowe światło, które rozszerza się lub rozchodzi w różnych kierunkach. Jest ono podobne do lampy błyskowej.

Laser z kolei ma tylko jeden kolor i skupia się na określonym punkcie. W obu przypadkach światło służy do ogrzewania mieszków włosowych i zapobiegania ich odrastaniu.

Zabieg specjalista rozpoczyna od przygotowania polegającego na unikaniu niektórych bodźców: światła słonecznego, opalania, peelingów chemicznych, ręcznej depilacji, zastrzyków kolagenowych, kremów lub produktów z witaminą A i leków rozrzedzających krew.

W przypadku samej procedury osoba wykonuje następujące kroki:

  • W niektórych przypadkach krem ​​znieczulający nakłada się na 30 do 60 minut przed rozpoczęciem zabiegu.
  • Powierzchnia przeznaczona do depilacji jest czyszczona.
  • Na skórę należy nałożyć chłodzący żel.
  • Zaleca się ciemne okulary, aby chronić oczy.
  • Na tak przygotowany obszar aplikuje się światło. Trwa to od 20 minut do nieco ponad godziny, w zależności od obszaru, który ma zostać poddany zabiegowi.
  • W ciągu następnych czterech do ośmiu godzin może pojawić się pieczenie lub zaczerwienienie skóry.
  • Czasami pojawia się stan zapalny, który zwykle trwa nie dłużej niż kilka dni.
  • Poddany zabiegowi obszar należy nawilżać dwa razy dziennie przez kolejne trzy miesiące.

Depilacja światłem pulsacyjnym – zalety

Depilacja światłem pulsacyjnym jest szeroko akceptowanym zabiegiem zarówno ze względu na swoją prostotę, jak i trwałość. Główne zalety, które oferuje, są następujące.

Spersonalizowany zabieg

Aparat, za pomocą którego wykonuje się depilację światłem pulsacyjnym, można dostosować do cech każdej osoby. Uwzględniane są właściwości skóry i włosów. Zabieg ten nie wymaga obecności specjalisty i może być wykonywany nawet w domu, choć nie jest to zalecane.

Rodzaje owłosienia

Depilacja światłem pulsacyjnym łatwo dopasowuje się do włosów o różnej gęstości. Pozwala skutecznie eliminować zarówno cienkie jak i grube włosy. W przypadku zabiegów laserowych konieczne jest stosowanie różnych rodzajów zabiegów, każdy z precyzyjnym wskazaniem dla konkretnego rodzaju owłosienia.

Pokrycie dużego obszaru skóry

Każdy impuls świetlny obejmuje obszar 5 centymetrów kwadratowych. Jest to duży obszar w porównaniu z laserem, który pokrywa tylko bardzo ograniczone punkty. W ten sposób można usunąć więcej włosów w krótszym czasie.

Niewielki dyskomfort

Ten zabieg rzadko kiedy jest bolesny. W większości przypadków przy każdym impulsie powoduje jedynie lekkie uczucie ciepła wraz z delikatnym uszczypnięciem. Ułatwia to leczenie wrażliwych obszarów skóry, takich jak pachwiny, twarz, pachy, pośladki itp.

Szybka regeneracja po zabiegu

Skutki uboczne zabiegu są minimalne. Dyskomfort po depilacji trwa zaledwie kilka godzin, a tylko w nielicznych przypadkach pojawiają się większe powikłania. Zabieg nie uszkadza górnych warstw skóry, więc regeneracja jest bardzo szybka.

Depilacja światłem pulsacyjnym – wady

Depilacja światłem pulsacyjnym

Depilacja światłem pulsacyjnym jest zabiegiem bezpiecznym, ale ma też swoje wady. Jak każda procedura, depilacja ma swoje ograniczenia i może nieść pewne ryzyko. Najważniejsze z nich wymienione w badaniu opublikowanym w Fotodepilación: Áreas de difícil tratamiento są następujące:

Skuteczność przy jaśniejszym owłosieniu

Depilacja światłem pulsacyjnym nie jest tak skuteczna w przypadku bardzo jasnych lub rudych włosów. Nie pozwala również wyeliminować siwych włosów, ponieważ brakuje im melaniny. Z reguły zabieg o wiele skuteczniejszy jest przy ciemnych włosach, zwłaszcza jeśli skóra jest biała i mocno z nimi kontrastuje.

Trwałość efektów

Aby uzyskać optymalny efekt, należy wykonać kilka zabiegów. Podobnie konieczne jest wykonanie jednej lub dwóch sesji konserwacyjnych rocznie. Z drugiej strony, aby efekt był naprawdę rewelacyjny, wskazuje się, że zabieg powinien być wykonywany przez doświadczonego profesjonalistę.

Możliwe zagrożenia

Jeśli kuracja nie zostanie zastosowana prawidłowo, mogą pojawić się plamy hormonalne. Istnieje również ryzyko uszkodzeń, takich jak blizny, stany zapalne, krwawienia, infekcje, przebarwienia, stwardnienia lub pęcherze.

Ograniczenia

Depilacja światłem pulsacyjnym nie powinna być stosowana na ciemną lub opaloną skórę. Nie powinny tego praktykować również osoby nieletnie, kobiety w ciąży lub karmiące. Istnieją schorzenia skóry, które nie pozwalają na ten zabieg. Dlatego właśnie przed zabiegiem zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Depilacja światłem pulsacyjnym: tak czy nie?

Omawiana procedura doskonale sprawdza się u osób, które spełniają warunki do optymalnej kuracji. To znaczy osoby z gęstymi włosami i kontrastem między kolorem owłosienia a odcieniem skóry. We wszystkich innych przypadkach wyniki mogą być ograniczone.

Procedura ta jest zwykle kosztowna, dlatego w każdym przypadku konieczna jest dokładna ocena. Istnieją inne opcje, takie jak leczenie laserowe, laser Fraxel lub mikrodermabrazja. Wskazaną czynnością jest skonsultowanie się z dermatologiem przed zdecydowaniem się na jakiekolwiek leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.