Gładka skóra - jak ją uzyskać po czterdziestce?

Jak wiemy stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych i kremów przeciwsłonecznych może być pomocne w zachowaniu elastycznej skóry, nawet po 40. roku życia. Pamiętajmy jednak, że istnieje wiele innych prostych nawyków, które zapobiegają procesowi starzenia się skóry.
Gładka skóra - jak ją uzyskać po czterdziestce?

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2021

Na eliksir młodości nie ma jeszcze co liczyć a przecież jednym z największych kobiecych marzeń jest gładka skóra po 40. roku życia. Chociaż symboliczne oznaki starzenia się skóry są nieuniknione, istnieje wiele skutecznych nawyków, które z pewną ostrożnością pozwolą opóźnić ten proces i zachować młody wygląd na lata.

W dzisiejszych czasach rynek kosmetyczny oferuje wiele produktów i zabiegów estetycznych, które pomogą zminimalizować już widoczne na skórze zmarszczki. Jednak większość z nich wiąże się z ogromnymi kosztami. Czy można tego uniknąć? W tym artykule poznasz kilka zdrowych nawyków, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze i zachować młodość. 

Pielęgnacja twarzy wiąże się z przestrzeganiem pewnych zasad, które służą zachowaniu piękna pomimo dojrzałego wieku. W tym artykule zawarliśmy 8 najskuteczniejszych i interesujących rozwiązań, które warto uwzględnić w swojej codziennej rutynie. Do dzieła!

Gładka skóra po 40. roku życia – najlepsze wskazówki

Na pewno zastanawiasz się czego skutkiem są pojawiające się na twarzy zmarszczki? Po 40. roku życia następuje spadek produkcji żeńskich hormonów w organizmie, tj. estrogenu i progesteronu. Ta nagła zmiana wywołuje szereg zmian u kobiet a jedną z nich jest właśnie pogorszenie się jakości i elastyczności skóry.

Procesy zanikowe związane są zarówno ze zmianami hormonalnymi, jak i niezmiennie nam towarzyszącymi czynnikami zewnętrznymi, jak wszechobecna chemia, zanieczyszczone powietrze, przetworzona żywność i stres.

Właściwa segregacja wspomnianych hormonów jest kluczowa w utrzymaniu odpowiedniego napięcia mięśniowego i zdrowia naszej skóry. Zanikanie hormonów jest naturalnym procesem pojawiającym się wraz z wiekiem, dlatego walka ze zmarszczkami jest tak trudna.

Należy jednak pamiętać, że już po 25. roku życia w skórze zaczyna zanikać kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Są to substancje, które odpowiadają za prawidłową gospodarkę wodną i jędrność skóry.

Kiedy w organizmie znacznie zmniejsza się ilość kolagenu – nasze tkanki stają się bardziej narażone na negatywne konsekwencje promieni słonecznych UV oraz wszelkich toksyn. Jak tego uniknąć?

1. Zwiększ spożycie witaminy C i E

Witaminy w owocach

Pamiętaj aby odżywiać swoją skórę – od wewnątrz. Te składniki odżywcze muszą być obecne w naszej diecie już od samych narodzin, warto jednak zwrócić uwagę na ich spożywanie także w aspekcie procesu starzenia się skóry i zmarszczek na twarzy.

Witaminy C i E są kluczowymi składnikami aby utrzymać gładką skórę w dojrzałym wieku. Niwelują powstałe już uszkodzenia w tkankach i ścianach naczyń krwionośnych.

Witamina C jest nazywana najważniejszym antyoksydantem dla skóry, jednak nie w postaci doustnej. Dużo skuteczniej działa jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy.

  • Witamina C ma także działanie przeciwutleniające, które minimalizuje wpływ wolnych rodników na tkanki. Pomaga również w syntezie kolagenu i zapewnia jędrność i elastyczność skóry.
  • Witamina E jest naturalnym obrońcą przed promieniowaniem ultrafioletowym i toksynami. Właściwa asymilacja witaminy stymuluje przepływ krwi i ułatwia regenerację tkanek.

2. Przyjmuj suplementy izoflawonowe

Pod tą mało znaną nazwą suplementów izoflawonowych kryje się nasz sojusznik zmniejszający wpływ zmian hormonalnych w organizmie.

Są to fitohormony pochodzenia roślinnego. Naturalnie występują w roślinach strączkowych, najwięcej jest ich w soi. Nawilżają i rewitalizują naskórek jeszcze skuteczniej niż witamina E. Ponadto mają właściwości zapobiegawcze nowotworom.

Suplementy izoflawonowe, szczególnie te z soiwspierają równowagę hormonalną w naszym ciele. To przyczynia się do hamowania procesu starzenia się skóry.

3. Pamiętaj o wodzie

Kobieta pije wodę

Biorąc pod uwagę, że nasze ciało składa się w 70 % z wody – nie trzeba nikogo przekonywać jak pozytywne efekty przynosi dla naszego zdrowia. Spożywanie wody jest niezbędne w każdej fazie naszego życia. Odpowiednia ilość dostarczanej wody do organizmu stanowi też ochronę dla skóry i hamuje procesy starzenia się.

Pamiętaj jednak, że po 40. roku życia należy zwiększyć jej spożycie, zwłaszcza gdy dotychczas nie było ono regularne i wystarczające. Nawadnianie skóry jest bardzo istotne w kontekście zdrowej i jędrnej skóry.

4. Zastosuj krem przeciwzmarszczkowy

Przemysł farmaceutyczny oferuje nam wiele kremów i kosmetyków zawierających składniki przeciwzmarszczkowe. Istotne jest aby zdecydować się na jeden konkretny kosmetyk, który odpowiada naszym potrzebom. Naszym celem jest gładka skóra, nawet w dojrzałym wieku a to wymaga konkretnych działań.

Stosując krem przeciwzmarszczkowy wspomożemy odżywianie tkanki skórnej i zapewnimy jej dodatkową protekcję. 

5. Używaj toniku do twarzy

Ten zabieg niedoceniany był przez wiele lat. Dziś wskazuje się tonik jako jeden z podstawowych produktów, które pomogą zachować gładką i jędrną skórę.

Tonizacja skóry jest niezwykle ważna także w kontekście pojawiających się zmarszczek. Oprócz tego tonik (najlepiej ten domowej produkcji) pozwala oczyścić dogłębnie skórę i przywraca jej równowagę pH. Ale co najważniejsze: ujędrnia i nawadnia skórę.

6. Krem przeciwsłoneczny jako codzienna ochrona

Gładka skóra - kobieta z lusterkiem

Skóra, która nosi na sobie ciężar 40 lat jest mniej odporna na słońce i jego negatywny wpływ. Aby zapewnić sobie młodzieńczy wygląd na wiele lat, należy stosować każdego dnia krem przeciwsłoneczny FPS 50 lub więcej. 

Pamiętaj aby zastosować krem (lub domowe olejki) na wszystkie odkryte obszary ciała. Ponadto należy go stosować zarówno latem jak i zimą. 

7. Gładka skóra po 40. roku życia a regularny peeling

Nasza skóra posiada warstwy, skórę właściwą oraz naskórek który ma zdolności regeneracyjne. Przechodzimy do kolejnej wskazówki, którą jest peeling. To oczyszczająca, intensywna kuracja złuszczająca, która pozwala przywrócić skórze równowagę. Ułatwia on detoksykację tkanek i pozwala odblokować pory.

Pamiętaj: suchy naskórek stanowi swoistą barierę dla kremów, które stosujemy. Pozostawia je tylko na powierzchni, nie pozwalając przeniknąć do skóry właściwej.

Regularne stosowanie peelingu, czy to domowe czy profesjonalne: minimalizuje widoczne niedoskonałości i oczyszcza z resztek sebum. Zaleca się szczególnie kiedy zauważamy już pierwsze przebarwienia i drobne zmarszczki.

8. Ćwiczenia dla twarzy

Czy wiesz, że istnieje też aktywnosć fizyczna szczególnie przystosowana dla mięśni twarzy? Wyraźne wypowiadanie samogłosek, poklepywanie kości policzkowych czy szybkie mruganie powiekami to kilka prostych ćwiczeń twarzy, które pomagają utrzymać jędrność i elastyczność tkanek. Są dużo łatwiejsze od tych na pośladki czy płaski brzuch!

Ten rodzaj aktywności poprawia krążenie i zapobiega efektowi “wiszącej” skóry, hamując występowanie zmarszczek. 

Pewnie jak każdy martwisz się występowaniem pierwszych zmarszczek i jakością swojej skóry po 40. roku życia? Postępuj zgodnie z przedstawionymi w artykule wskazówkami a zobaczysz znaczną poprawę małym kosztem. Gładka skóra po 40. roku życia jest możliwa! To tylko kilka elementów, które należy wprowadzić do codziennej rutyny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.