Damar Hamlin był dwukrotnie reanimowany po upadku w meczu NFL

Dwukrotnie przeprowadzono resuscytację i defibrylację 24-letniego Damara Hamlina po tym, jak upadł podczas meczu futbolu amerykańskiego. Szybka akcja uratowała mu życie.
Damar Hamlin był dwukrotnie reanimowany po upadku w meczu NFL
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2023

Damar Hamlin, zawodnik Buffalo Bills, był dwukrotnie resuscytowany za pomocą resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR) i defibrylacji po zatrzymaniu krążenia na boisku 2 stycznia 2023 r. Upadek miał miejsce podczas meczu National Football League (NFL) w Stanach Zjednoczonych.

24-letni zawodnik zaatakował przeciwnika, a kiedy wstał, natychmiast upadł. Otrzymał pomoc na boisku, gdy stracił przytomność.

Tam po raz pierwszy przeprowadzono resuscytację i podłączono go do defibrylatora. Po pierwszej resuscytacji przeniesiono go do szpitala w Cincinnati, gdzie ponownie wymagał resuscytacji i kolejnej defibrylacji. Chwilowa stabilizacja pozwoliła na przyjęcie go na oddział intensywnej terapii w celu podłączenia do respiratora.

W oficjalnym oświadczeniu, zespół, do którego należy Damar Hamlin, próbował przekazać pewność siebie i spokój:

Damar pozostaje na oddziale intensywnej terapii w stanie krytycznym, z oznakami poprawy. Oczekuje się, że pozostanie tam, a personel medyczny będzie go stale monitorował.

~ Buffalo Bills oficjalne oświadczenie ~

Dlaczego Damar Hamlin miałby mieć zatrzymanie akcji serca?

Teorie, dlaczego Damar Hamlin miał zatrzymanie akcji serca i wymagał dwukrotnej resuscytacji, pozostają w tej chwili tylko teoriami. Hipotezy te opierają się na wcześniejszych epizodach innych zawodowych graczy w różnych dyscyplinach sportowych, którzy przeszli podobne sytuacje.

Szczególnie w futbolu amerykańskim istnieje duża możliwość uderzeń. Różne sytuacje na boisku mogą skutkować tępym urazem klatki piersiowej. Na przykład wślizg jest potencjalną sytuacją, w której może do niego dojść.

Fakt, że Damar Hamlin upadł po zderzeniu z przeciwnikiem, nasuwa hipotezę tępego urazu z arytmią. Po wystarczająco silnym uderzeniu w klatkę piersiową może dojść do elektrycznego zakłócenia pracy mięśnia sercowego, które powoduje wolniejsze lub szybsze bicie. Jeśli arytmia rozwinie się w ciągu kilku sekund, możliwymi scenariuszami są zawał lub zatrzymanie krążenia i oddychania.

Według ekspertów urazów klatki piersiowej, podczas leczenia osoby z umiarkowanym lub ciężkim urazem klatki piersiowej należy wykluczyć stłuczenie serca. Przy przyjęciu do szpitala najlepiej jest wykonać elektrokardiogram, a jeśli objawy wskazują na problem, należy go uzupełnić o echokardiogram.

Elektrokardiogram na sercu.
Silne uderzenia w klatkę piersiową mogą zmienić elektryczny rytm serca.

Commotio cordis

Niedawna publikacja w American Journal of Cardiology przypomniała lekarzom o stanie, którego nie należy przeoczyć: commotio cordis. Zdaniem autorów artykułu, intensywne zajęcia sportowe oraz te, w których używa się piłek do rzucania (na przykład baseball), niosą ze sobą ryzyko uszkodzenia serca spowodowanego urazem klatki piersiowej.

Uderzenie w klatkę piersiową o odpowiedniej intensywności w pewnych okolicznościach może doprowadzić do nagłej śmierci.

Po dwóch reanimacjach przeprowadzonych na Damarze Hamlinie i przeanalizowaniu kontekstu jego upadku, wyraźną hipotezą jest commotio cordis. W rzeczywistości autorzy wspomnianej publikacji uznają, że defibrylacja stanowi ważne i skuteczne podejście terapeutyczne w przypadku wystąpienia tego stanu.

Niestety, commotio cordis jest drugą najczęstszą przyczyną nagłej śmierci młodych sportowców. I nie ma jasnych mechanizmów zapobiegawczych. Rutynowe badania sportowe i kliniczne nie mogą tu pomóc, ponieważ nie ma ukrytej patologii, która mogłaby to wyjaśnić.

Czy zatrzymanie akcji serca jest częste w sporcie?

Po reanimacji Damara Hamlina na boisku i wiadomościach, które rozeszły się po całym świecie, ponownie pojawiły się spekulacje na temat wpływu sportu zawodowego na zdrowie serca. Prawda jest taka, że wirusowe rozprzestrzenianie się tych przypadków powoduje wiele plotek bez żadnych konkretnych danych na ich potwierdzenie.

Niektóre badania przeprowadzone na różnych sportowcach wykazały, że częstotliwość nagłej śmierci związanej ze sportem nie jest wysoka. W rzeczywistości miałby taki sam odsetek jak w pozostałej części populacji ogólnej.

Mimo to wśród aktywnych sportowców nagła śmierć jest główną przyczyną zgonów.

Powstaje szczególne pytanie dotyczące uzupełniających się metod, które muszą przejść sportowcy każdego roku, aby zarejestrować się do zawodów. Czy są przydatne? Prawda jest taka, że są, ale nie wykrywają wszystkich możliwych zmian, których kulminacją byłoby zatrzymanie akcji serca.

Na przykład Commotio cordis to zespół elektryczny zapoczątkowany silnym uderzeniem w klatkę piersiową. Nie ma wcześniejszej choroby, która by to wyjaśniała.

Co zrobić, jeśli jesteś świadkiem zatrzymania akcji serca?

Szybka pomoc, jaką otrzymał Damar Hamlin oraz fakt, że zastosowano resuscytację i defibrylację, odegrały kluczową rolę w jego przeżyciu. Ale poza tym trzeba było uruchomić protokoły awaryjne, aby szybko przenieść zawodnika do ośrodka wyposażonego w niezbędny sprzęt do pełnej resuscytacji.

Informacje te mają istotne znaczenie, aby ogół społeczeństwa wiedział, jak postępować w przypadku zatrzymania krążenia. Trzeba znać technikę resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale nigdy nie powinniśmy zapominać o powiadomieniu najbliższego szpitala, aby mógł szybko wysłać karetkę.

RKO polega na wykonywaniu uciśnięć klatki piersiowej osoby nieprzytomnej, z wyprostowanymi łokciami i obiema dłońmi ułożonymi jedna na drugiej. Powinno się wykonać 30 uciśnięć w ciągu 1 minuty i 2 wdechy usta-usta w tym samym czasie. Po zakończeniu tego cyklu należy go kolejno powtarzać, aż do udostępnienia defibrylatora.

Obecnie wiele miejsc publicznych i obiektów sportowych jest wyposażonych w automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Urządzenia umieszcza się na ciele osoby z zatrzymaniem krążenia, generując elektrokardiogram i doprowadzając do wstrząsu elektrycznego, jeśli algorytm uzna to za konieczne.

Defibrylator.
AED są instalowane w miejscach publicznych lub obiektach sportowych, aby zapewnić szybką automatyczną defibrylację.

Co czeka Damara Hamlina po reanimacji i hospitalizacji?

Dobrą wiadomością podzieliło się otoczenie zawodnika NFL:

Stan Damara znacznie się poprawia z dnia na dzień. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim ratownikom, lekarzom i personelowi szpitala oraz wszystkim, którzy odegrali rolę w tym procesie.

~ Oświadczenie na Twitterze od Rona Butlera, agenta Hamlina ~

Dzięki szybkiej akcji na boisku nie doszło do uszkodzeń neurologicznych. Szacuje się, że przybycie karetki z defibrylatorem zajęło tylko 5 minut.

Chociaż Damar Hamlin wciąż jest zaintubowany i oddycha sztucznie, jego płuca będą nienaruszone i będą pracować, aby mógł samodzielnie oddychać. W tym czasie NFL jako organizacja dokonuje przeglądu protokołów i przepisów, aby zapobiec takim zdarzeniom lub poprawić reakcję na nie, gdy do nich dojdzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.