Jak czyścić trudno dostępne zakamarki domu: 7 przykładów

Z tego artykułu dowiesz się, jak czyścić trudno dostępne zakamarki w domu, aby zapobiec gromadzeniu się brudu i rozwojowi zarazków.
Jak czyścić trudno dostępne zakamarki domu: 7 przykładów
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2023

Sprzątanie domu to bardzo ważne zadanie, jednak trudno dostępne zakamarki często sprawiają, że niekoniecznie jest ono łatwe i przyjemne. Czasami, jeśli nie znasz technik, pozwalających zrobić to poprawnie, czyszczenie może to być stresujące. Dlatego w tym artykule podpowiemy, jak wyczyścić najtrudniejsze do umycia zakamarki domu.

Rośnie świadomość konieczności dokładnego czyszczenia powierzchni, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusów, bakterii i grzybów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Czyste środowisko sprzyja dobremu samopoczuciu na wszystkich poziomach.

Zazwyczaj zajmujemy się sprzątaniem najczęściej używanych obszarów domu. Jednak ważne jest również okresowe przeprowadzanie głębokiego czyszczenia, które dociera do bardziej ukrytych i trudno dostępnych elementów.

Przeszkody w czyszczeniu trudno dostępnych elementów

We wszystkich domach istnieją pewne obszary, w których gromadzi się brud, ale są one trudno dostępne. Nie należy ich lekceważyć.

W związku z tym podzielimy się z Tobą kilkoma sztuczkami, które ułatwią dotarcie do tych zakamarków i przywrócenie im świetności.

1. Kratki

W domu można znaleźć wiele obiektów z kratami. Najczęstsze są grzejniki ogrzewania i klimatyzatory.

Ważne jest, aby je czyścić, ponieważ prądy powietrza mogą przenosić brud, a czasami wytwarzać nieprzyjemny zapach w domu. Aby usunąć brud z kratek, należy wziąć szmatkę i zwilżyć ją wodą z mydłem lub środkiem czyszczącym.

Następnie należy owinąć szmatką nóż lub wykałaczkę, aby umożliwić łatwy dostęp do zabrudzonego miejsca.

Grzejnik
Grzejniki mają kratki, które są trudno dostępne w ich głębokości.

2. Pod łóżkiem

Jeśli zajrzymy pod łóżko, możemy spotkać się z nie lada niespodzianką, która nie zawsze będzie przyjemna. Jest to jeden z obszarów, w których gromadzi się najwięcej brudu.

Poza tym bardzo trudno jest tam przejechać miotłą czy odkurzaczem. Gdy masz lekkie meble do sypialni, łatwo je od czasu do czasu przestawić, aby dokładnie posprzątać. Jednak gdy łóżko jest ciężkie, zadanie to jest prawie niemożliwe.

Jeśli masz robota odkurzającego, po prostu pozwól mu dostać się pod łóżko i usunie on zalegający tam brud. Jeśli nie, najlepiej owinąć miotłę wilgotną ściereczką, a następnie wsunąć ją pod łóżko, czyszcząc podłogę, a nie zamiatając.

3. Klawiatura komputerowa

Zdziwiłbyś się, ile brudu może pomieścić klawiatura komputera! Ponieważ jednak jest to delikatny obszar, stosowanie na nim produktów czyszczących może być niebezpieczne.

Prostą sztuczką jest odwrócenie klawiatury do góry nogami i stuknięcie w tył klawiatury. Zobaczysz, ile brudu z niej wyjdzie.

Istnieją również szczotki, które są przeznaczone do czyszczenia między klawiszami. Jeśli jednak nie masz takiej, możesz również użyć kawałka papieru, składając go.

4. Stolarka okienna i drzwi przesuwne

Ramy drzwi i okien należą do najtrudniejszych do czyszczenia zakamarków. Zwykle gromadzi się tam dużo brudu, ale prawie niemożliwe jest wymiecenie go stamtąd lub wytarcie.

Ponadto odkurzacz często ma zbyt dużą dyszę, aby zasysać brud z tych obszarów. Z tego powodu istnieje kreatywna sztuczka, aby stworzyć dysze pasujące do tych obszarów.

Będziesz potrzebować jedynie kartonowej rolki papieru. Dłońmi uformuj jeden koniec w zależności od wielkości przestrzeni, którą chcesz odkurzyć. Drugi koniec wystarczy przełożyć do oryginalnej dyszy odkurzacza.

5. Żaluzje weneckie

Żaluzje weneckie gromadzą dużo kurzu. Są jednak trudne do czyszczenia, ponieważ są delikatne i uciążliwe jest wyjmowanie każdej z listewek w celu usunięcia kurzu.

Świetną sztuczką jest wzięcie pary szczypiec do grilla i owinięcie ich końców wilgotną szmatką. Następnie możesz przejechać nimi po każdej listwie, szybko i skutecznie usuwając kurz.

6. Piekarnik i okap

Podczas przygotowywania tłustych potraw w kuchni często zdarza się, że z biegiem czasu wszystko gromadzi warstwę lepkiego brudu. Ponieważ jest to substancja oleista, przekonasz się, że ten brud nie usuwa się dobrze przy użyciu wody.

Do usunięcia tłuszczu z okapu można użyć środka do usuwania tłuszczu, płynu do naczyń lub alkoholu. Pamiętaj, że okap ma zwykle wyjmowane filtry, które można wyczyścić osobno.

W przypadku piekarnika, ponieważ ma on kontakt z żywnością, najlepiej użyć naturalnej mieszanki zawierającej sodę oczyszczoną, cytrynę i ocet. Są to substancje o właściwościach antybakteryjnych i odtłuszczających.

7. Zakamarki pod prysznicem

Zakamarki prysznica są zwykle wypełnione mydłem, rdzą, wilgocią, wapnem i grzybem. Dlatego ważne jest, aby umieścić w nich płyn, który pomoże usunąć brud, zanim zacznie się przyklejać i będzie jeszcze trudniejszy do usunięcia.

Podobnie jak w przypadku piekarnika, doskonałym pomysłem jest użycie cytryny i sody oczyszczonej. Jeśli przestrzeń jest bardzo mała, możesz pomóc sobie wacikiem do czyszczenia.

Soda oczyszczona i cytryna.
Połączenie sody oczyszczonej i cytryny to klasyka domowego sprzątania. Zwłaszcza w trudnych obszarach.

Nie zapominaj o trudno dostępnych zakamarkach

Poradnik Ministerstwa Zdrowia Rządu Chile zwraca uwagę, że w domu może występować duże ryzyko przenoszenia infekcji. Istnieją mikroorganizmy, które przeżywają nawet kilka miesięcy.

W tym sensie dopuszczenie do gromadzenia się brudu w zakamarkach domu może stać się pożywką dla szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Miejsce pełne kurzu może być idealnym miejscem do rozwoju roztoczy. Podobnie w wilgotnych i brudnych miejscach mogą rozwijać się grzyby chorobotwórcze.

Chociaż istnieją urządzenia i meble, które są bardzo ciężkie do przenoszenia podczas rutynowego czyszczenia, ważne jest, aby przenosić te meble co najmniej dwa razy w roku, aby dokładnie pod nimi wyczyścić. W tych przestrzeniach gromadzi się dużo brudu, który pozostaje niezauważony.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.