Alternatywne formy ogrzewania domu - o czym warto wiedzieć

Nie daj się zaskoczyć zimie! Abyś mógł wybrać odpowiednie urządzenie, przedstawiamy dziś różne alternatywne formy ogrzewania domu.
Alternatywne formy ogrzewania domu - o czym warto wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 31 stycznia, 2023

Nie daj się zaskoczyć zimie! Radzenie sobie z niskimi temperaturami bez odpowiednich narzędzi może być dużym problemem. Dlatego tak ważny jest, wybór odpowiedniego systemu utrzymywania ciepła. Jednak poza tradycyjnymi kotłami istnieją również alternatywne formy ogrzewania domu.

Ponieważ piecyki są jedną z najlepszych form utrzymania ciepła w domu, w tym artykule wyjaśnimy niektóre z najczęstszych typów, ich cechy charakterystyczne i klucze, które pomogą Ci wybrać opcję najlepszą dla Ciebie.

Alternatywne formy ogrzewania domu

Systemy grzewcze, takie jak kotły centralnego ogrzewania, stają się drogie i czasami nie ogrzewają wszystkich obszarów domu, więc niektóre rodziny przestają z nich korzystać. Zamiast tego kupują praktyczny piec lub ogrzewacz, który często okazuje się tani i prosty w obsłudze.

Jeśli więc w gospodarstwie domowym nie ma zbyt wielu źródeł ogrzewania, idealnym rozwiązaniem mogą być alternatywne formy ogrzewania domu. Łatwo można nimi ogrzać sypialnię, salon lub dowolne inne pomieszczenie.

Takie opcje są często łatwe w przenoszeniu i nie wymagają posiadania skomplikowanej instalacji. Wystarczy odpowiednio podłączyć urządzenie i poznać kilka szczegółowych informacji, w zależności od modelu.

Wybór ogrzewania – opcje, o których warto wiedzieć

Alternatywne formy ogrzewania domu pozwalają lepiej kontrolować wydatki i, w przeciwieństwie do kotłów, nie trzeba zatrudniać fachowców do ich montażu i uruchomienia. Dowiedz się więcej o tych ciekawych opcjach ogrzewania.

1. Piecyk elektryczny

Piecyk elektryczny to jedna z najbardziej poszukiwanych form ogrzewania w Europie. Ostatnio jednak notuje się spadek w ich sprzedaży. Wynika to z pojawienia się innych bardziej nowoczesnych i wydajnych modeli. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że zużywają one dużo energii.

Jednak jednym punktem na ich korzyść jest to, że działają na zasadzie konwekcji. Oznacza to, że przekształcają elektrony w ciepło. Nie wydzielają więc szkodliwych dla zdrowia oparów ani zanieczyszczeń. Zwykle polecane są do ogrzewania małych powierzchni.

Piecyk elektryczny
Piecyki elektryczne zużywają dużo energii, co może mieć wpływ na miesięczne wydatki.

2. Piece halogenowe

Piece halogenowe dostarczają ciepło z promieniowania, mają dobrą moc grzewczą i mogą ogrzewać średniej wielkości pomieszczenia. Pokój nie powinien być jednak większy niż 10 metrów kwadratowych.

Do działania wymagają większego zasilacza, gdyż posiadają kilka poziomów mocy. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni, w którą urządzenie ma ogrzewać.

3. Piecyk na propan-butan

Piecyki na gaz są bardzo tanie, jeśli chodzi o wieloletnie użytkowanie. Być może właśnie z tego powodu i dlatego, że nagrzewają się tak szybko, pozostają jedną z najczęściej wybieranych opcji. Do działania kuchenki niezbędne jest wyposażenie jej w zbiornik z propan-butanem.

Nie umniejszając powyższego, ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, że piece gazowe powodują znaczną liczbę wypadków w domach. Konieczne jest też dokonywanie zmiany zbiornika gazu po jego zużyciu.

4. Piece naftowe

Piece naftowe to opcja do rozważenia, jeśli pomieszczenie nie przekracza 40 metrów kwadratowych. Swego czasu było na nie duże zapotrzebowanie.

Istnieją dwa różne modele, a przed zakupem należy mieć świadomość, że emitują zapach irytujący dla większości ludzi.

5. Piece opalane drewnem

Piece opalane drewnem to klasyka, zwłaszcza w domach wiejskich. Jedną z ich wielkich zalet jest to, że mogą ogrzewać duże przestrzenie, o ile mają odpowiedni system wentylacji. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że mogą być źródłem brudu, który występuje w pobliżu paleniska.

Ponieważ są opalane drewnem opałowym, należy zaopatrzyć się zapas tego paliwa. Warto mieć miejsce na jego przechowywanie i pamiętać, że zarówno piec, jak i pomieszczenie będą wymagały okresowej konserwacji.

6. Piece na pellet

Piece te w 100% pracują na paliwie roślinnym i są przyjazne dla środowiska. Znamy je jako piece na pellet. Właśnie dlatego stały się dziś popularne, choć w zakupie są droższe niż którykolwiek z ich odpowiedników.

Co oferują w zamian? Piece na pellet są bardziej ekologiczne, łatwiejsze w obsłudze, wymagają niewielkiej konserwacji, a co najważniejsze, paliwo do nich jest niedrogie.

7. Piece olejowe

Piece olejowe są funkcjonalne i niedrogie. Działają, spalając specjalny olej. Są praktyczne i zapewniają ciepło w pomieszczeniach nieprzekraczających 40 metrów kwadratowych.

8. Piece na biomasę

Piece na biomasę idą w parze z piecami na pellet. Działają one również z energią roślinną, otrzymywaną z materiałów, takich jak na przykład pelet drzewny, pestki oliwek, pozostałości leśne i łupiny orzechów. Są drogie w zakupie, ale w dłuższej perspektywie są opłacalne w utrzymaniu i pozwalają na ogrzewanie dużych domów.

Paliwa do pieca
Piece na pellet i biomasę to opcje przyjazne dla środowiska.

Alternatywne formy ogrzewania domu – którą wybrać?

Wybierając piec do domu, nie możesz przeoczyć następujących faktów:

  1. Przestudiuj lokalizację pieca, dostępną przestrzeń, możliwe prądy powietrza i materiał konstrukcyjny. Wszystkie te dane pomogą Ci ustalić moc kaloryczną, której wymagają pomieszczenia, aby utrzymać w nich ciepło.
  2. Ustal, czy piec potrzebuje jakichś dodatkowych instalacji. Obejmuje to systemy wentylacyjne lub elektryczne. Sprawdź również, czy twój dom lub okolica je oferuje.
  3. Sprawdź i napraw okna oraz izolację swojego domu. Jeśli są w dobrym stanie, nie będziesz potrzebować pieca o dużej mocy cieplnej.
  4. Waga i objętość pieca to inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Niektóre podłogi nie mogą utrzymać dużych obciążeń, więc w końcu się odkształcają.
  5. Niektóre modele pieców muszą spełniać specjalne przepisy, przeglądy i okresową konserwację, aby mogły działać. Upewnij się, że nie przeoczysz żadnego szczegółu.

Na rynku znajdziesz różne modele, które odpowiadają różnym potrzebom. Decydując się na alternatywne formy ogrzewania domu, weź pod uwagę omówione czynniki, aby wybrać piec, który sprosta Twoim wymaganiom.

Aby mieć pewność, warto skorzystać w tym kontekście z profesjonalnej porady.

Zobacz też: Systemy ogrzewania: typy, zalety i wady

Alternatywne formy ogrzewania domu – przygotuj się na zimę

Alternatywne formy ogrzewania domu są doskonałym rozwiązaniem na mroźne dni. Jeśli dobrze wybierzesz urządzenie dostosowane do Twoich potrzeb, będziesz mieć większą kontrolę nad kosztami i zużyciem energii.

Jeśli jednak chodzi o przetrwanie zimy, istnieje również możliwość zainstalowania w domu systemu grzewczego. Jedna do bezpiecznego montażu będziesz potrzebować w tym przypadku kilku fachowców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gastiarena, M., Fazzini, A., & Prieto, R. (2017). Gas versus electricidad. Petrotecnia.
  • Jutglar, L., MIRANDA, A. L., & VILLARRUBIA, M. (2020). Manual de calefacción. Marcombo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.