Czynności które zanieczyszczają środowisko - poznaj 6 z nich
Zanieczyszczenie środowiska odnosi się do przedostawania się substancji toksycznych do środowisk naturalnych lub sztucznych. W konsekwencji ekosystemy tracą swoje pierwotne cechy i stają się niebezpieczne dla żyjących w nich istot. W tym artykule odkryjesz 6 codziennych czynności, które zanieczyszczają środowisko!
Ten szkodliwy wpływ może być spowodowany przez związki chemiczne, takie jak kwasy lub insektycydy stosowane przez przemysł. Ale również przez elementy fizyczne, takie jak hałas lub promieniowanie wywołane przez człowieka. W końcu istnieją również skażenia biologiczne, takie jak odpady organiczne.
Zjawisko to powoduje globalne ocieplenie, problem, który wiąże się ze wzrostem temperatury Ziemi, topnieniem lodowców i niszczeniem upraw żywności. Ponadto różne gatunki wymierają i występują problemy ze zdrowiem ludzi. Dlatego tak ważne jest, by każdy z nas unikał czynności, które zanieczyszczają środowisko.
Codzienne czynności, które zanieczyszczają środowisko
Przez lata ludzie stanowili jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia środowiska. Utrwalił się zwyczaj kupowania szkodliwych produktów i prowadzenia działań, w których nadmiernie eksploatuje się zasoby naturalne.
Ponadto ludzie włączają do swojej codziennej rutyny różne nawyki, które generują zagrożenia ekologiczne. Wiele z nich powiela się nawet nieświadomie i nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.
1. Wyrzucanie baterii do kosza
Zużyte baterie to rodzaj śmieci, których rozkład może zająć ponad 500 lat. Ponadto zawierają metale ciężkie takie jak rtęć, ołów, kadm i chrom, które są toksyczne dla środowiska.
Gdy wyrzucamy baterie wraz z resztą odpadów organicznych, trafiają na składowiska i powodują skażenie wody i gleby. W ten sposób zakłócają dobrostan zwierząt, roślin i ludzi korzystających z tych źródeł wody.
Zatem właściwym nawykiem byłoby wrzucanie wszystkich baterii do specjalnego pojemnika, w którym nie składujemy żadnych innych przedmiotów. Następnie, gdy się wypełni, należy oddać go do miejsca, w którym przetwarza się odpady elektroniczne.
2. Plastikowe butelki lub torby zanieczyszczają środowisko
Plastik ma szerokie zastosowanie w życiu codziennym, ponieważ jest odporny, niewiele waży i jest łatwy do przenoszenia. Jest to jednak jeden z elementów najbardziej zanieczyszczających środowisko.
Do produkcji plastiku używa się różnych chemikaliów, dlatego plastikowe przedmioty zawierają toksyny, które zanieczyszczają powietrze. Ponadto nie ulega biodegradacji, co oznacza, że degradacja plastiku trwa co najmniej 150 lat.
Poza tym większość plastiku trafia do mórz, oceanów, rzek lub gleby. W ten sposób stanowi element, który zatyka kanały ściekowe, zaburza właściwości wody i powoduje, że zwierzęta wodne wpadają w zatory bez wyjścia lub giną z powodu zatrucia.
3. Mycie lub korzystanie z prysznica bez zakręcania kranu
Woda jest niezbędna do życia żywych istot i ekosystemów. Odżywia rośliny, jest siedliskiem wielu zwierząt, reguluje temperaturę i jest niezbędna w odżywianiu i dbaniu o czystość.
Jednak jej zasoby są na wyczerpaniu i ludzie nie są tego świadomi. Kąpiel lub namydlanie ciała bez zakręcania kranu jest szkodliwe dla środowiska, ponieważ marnuje się litry wody, których już nie można ich odzyskać.
W rezultacie należy podjąć odpowiednie środki, aby zużywać tylko tyle wody, ile to naprawdę konieczne. Pod prysznicem należy koniecznie zakręcić kran podczas namydlania, natomiast podczas mycia zębów należy używać szklanki.
Przeczytaj również ten praktyczny poradnik: Jak dbać o środowisko w swoim domu: 10 praktycznych porad
4. Rzucanie niedopałków papierosów na ziemię należy do czynności, które zanieczyszczają środowisko
Niedopałki papierosów zawierają substancje chemiczne, takie jak ołów, który zanieczyszcza każdy litr wody, z którym wchodzi w kontakt.
Filtry papierosowe zawierają octan celulozy, tworzywo sztuczne, którego rozkład wymaga czasu i zanieczyszcza powietrze, ponieważ uwalnia nikotynę, arsen i kadm.
Ponadto niedopałki papierosów mogą wpaść do źródeł wody, zostać połknięte przez ryby i spowodować ich śmierć. Z tego powodu wskazane jest deponowanie ich w specjalnych przeznaczonych do tego śmietnikach.
5. Używanie dezodorantów w sprayu
Aerozole zawierają lotne związki organiczne, chemikalia, które zamieniają się w gazy gromadzące się w dolnej warstwie atmosfery.
Dlatego należy unikać dezodorantów w sprayu, ponieważ przy każdym użyciu uwalniają dwutlenek węgla, siarkę i azot, szkodliwie wpływając na jakość powietrza.
6. Czynności, które zanieczyszczają środowisko obejmują rzucanie jednorazowych ręczników do toalety!
W przeciwieństwie do papieru toaletowego ręczniki jednorazowe nie rozpadają się podczas spłukiwania wody w toalecie. Z tego powodu mają tendencję do gromadzenia się wraz z innymi odpadami i powodują zatory, które zanieczyszczają wody gruntowe.
Wskazówki, jak zmniejszyć nasz wpływ na środowisko
Istnieje kilka prostych zadań, które można wykonać i wprowadzić jako nawyk w domu, aby zmniejszyć nasz wpływ na środowisko. Dzięki nim, będziemy chronić zasoby naturalne, przyczynimy się do zrównoważenia zamieszkałych środowisk i poprawy jakości życia istot żywych.
Poniżej przedstawiamy 4 czynności, które możesz wykonać, aby zadbać o środowisko.
1. Używaj płóciennych toreb
Jednym z głównych celów jest zminimalizowanie zużycia plastiku. W związku z tym do pakowania w markecie lub przewożenia rzeczy osobistych zaleca się używanie woreczków płóciennych.
2. Odzyskuj wodę z pralki
Woda jest jednym z najważniejszych zasobów, ale także jednym z najbardziej marnowanych. Gdy trafia do kanalizacji, nie ma możliwości jej odzyskania, jednak podczas prania można używać pojemników, które ponownie zbierają zużytą ciecz.
Przy pomocy wody odzyskanej z pralek możesz posprzątać dom, napełnić zbiornik w toalecie i podlać rośliny bez konieczności odkręcania kranów.
3. Recykling śmieci
Właściwa dystrybucja odpadów domowych pomaga w identyfikacji produktów wielokrotnego użytku, a tym samym zapobiega nadprodukcji.
Współpraca, aby obniżyć tempo produkcji nowych rzeczy i przedmiotów, ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia eksploatacji podstawowych zasobów. Ponadto recykling zapewnia składowiskom dłuższe przetrwanie i ogranicza emisję toksycznych gazów.
4. Nie wyrzucaj śmieci na ulicy
Śmieci wyrzucane na ulicach mogą zawierać substancje, które niszczą właściwości gleby i ją zanieczyszczają. Ponadto, jeśli dotrą do źródeł wody, zakłócają życie gatunków rozwijających się w tym siedlisku.
Odkryj również ten ciekawy materiał: Tarasy i zielone dachy – poznaj ich zalety
Wykonując świadome działania, unikamy zanieczyszczania środowiska
Bardzo ważne jest, aby ludzie znali pochodzenie, składniki i wpływ każdego produktu, który chcą kupić. W ten sposób unikniesz kupowania przedmiotów mało przyjaznych dla środowiska.
Podobnie ważne jest, aby ludzie zawsze oceniali konsekwencje każdego ze swoich działań i działali ze świadomością ekologiczną.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Encinas M. Medio ambiente y contaminación. Principios básicos [Internet]. (S.L): (S.E); 2011 [citado 14 de abril de 2021]
- Ministerio del Medio Ambiente. Más de 100 maneras para salvar el medio ambiente [Internet]. Colombia: Ministerio del Medio Ambiente; 2002 [citado 14 de abril de 2021]
- Berenguer Húngaro, Mónica, Trista Moncada, José J., Deas Yero, Douglas, EL RECICLAJE, LA INDUSTRIA DEL FUTURO. Ciencia en su PC [Internet]. 2006
- Naciones Unidas. Impacto Ambiental. El planeta adherido [Internet]. (S.L): Naciones Unidas; 1992 [citado 14 de abril de 2021]