Czym się różni krem do ciała od balsamu i do czego służą?

Zarówno krem, jak i balsam do ciała sprzyjają zdrowiu skóry. Ale obie opcje oferują co innego w zależności od potrzeb skóry. Zobacz, do czego przyda ci się każdy z nich.
Czym się różni krem do ciała od balsamu i do czego służą?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dla każdego rodzaju skóry istnieje odpowiedni krem i balsam do ciała. Chociaż obie alternatywy mają praktycznie te same cele, to cechy skóry powinny decydować o tym, której z nich użyć.

Fundacja Zdrowa Skóra podkreśla znaczenie skóry jako mechanicznej bariery o właściwościach obronnych, która działa w powiązaniu z resztą ciała. Jeśli bariera ta zmniejszy swoją skuteczność, może pojawić się przesuszenie lub choroby dermatologiczne.

Wtedy do gry wchodzą zarówno kremy, jak i balsamy do ciała, ponieważ są to produkty, które zapewniają dodatkową warstwę ochrony przed wysuszeniem i zanieczyszczeniami środowiska. Dowiedz się wszystkiego o działaniu tych substancji czytając tren artykuł.

Czym jest krem do ciała i jakie ma zalety?

Kremy do ciała to formuły przygotowane z mieszanki olejków, wody i emolientów. Mają gęstszą konsystencję w porównaniu do innych opcji. Wynika to z zawartości wody, która waha się między 60% a 70%, zapewniając większą jednorodność produktu.

Działają nawilżająco na skórę, wnikając głęboko i blokując utratę wody. Ciężka formuła kremów została stworzona, aby dbać o grubą skórę właściwą, w przeciwieństwie do delikatnych tkanek, takich jak na twarzy.

Ogólnie rzecz biorąc, składniki, które zawierają kremy do ciała, zwykle pochodzą z natury. Wśród ekstraktów wybranych do nawilżania, zmiękczania i łagodzenia chorób skóry wyróżnia się olej kokosowy, kwiaty i zioła.

Istnieją kremy nawilżające – te, które wchłaniają lub zatrzymują naturalne olejki skóry. Istnieją również środki nawadniające, które zaleca się, aby wzmocnić uwodnienie skóry zniszczonej suchością.

Krem do ciała ma następujące zalety:

  • Zapobiega podrażnieniom: swędzenie lub wysypkę można leczyć, nakładając krem do ciała kilka razy dziennie, aby przywrócić miękkość skórze właściwej.
  • Krem do ciała zapewnia blask i witaminy: podobnie jak cera, skóra pozostałych części ciała wymaga odżywienia. Kiedy przyzwyczaisz się do używania kremów, Twoja skóra stanie się atrakcyjna, pozbawiona matowości i zdrowa.
  • Może chronić skórę przed promieniami ultrafioletowymi (UV): wiele marek zawiera filtry przeciwsłoneczne, które pomagają zapobiegać powstawaniu przebarwień i uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem. Jednak krem do ciała nie zastępuje filtrów przeciwsłonecznych.
  • Krem do ciała idealnie działa na do szorstkie miejsca: nogi, stopy, dłonie i łokcie mają tendencję do pękania bardziej niż inne obszary. Dzieje się tak zwłaszcza podczas zimnej pogody, kiedy gęste kremy mogą chronić przed pękaniem.
Krem i balsam do ciała
Krem do ciała jest bardziej lepki i mniej wodnisty niż balsam. Ma większą zdolność do generowania barier ochronnych skóry.

Czym jest balsam do ciała i jakie ma zalety?

Z kolei balsamy do ciała to substancje o mniejszej lepkości i lżejsze od kremów. Skóra szybko wchłania te mieszanki, odparowując wodnisty składnik i pozostawiając uczucie odświeżenia, zmiękczenia i ukojenia.

Balsamy mają za zadanie nawilżać. Zawierają 70-80% wody, co jest korzystne dla normalnej i mieszanej skóry właściwej. Głównymi składnikami tego typu produktów dermatologicznych są emolienty, czasami łączone z substancjami okluzyjnymi, takimi jak oleje.

Kwas hialuronowy, kwas mlekowy i skwalen to aktywne składniki balsamów do ciała. Oto kilka innych zalet balsamów:

  • Nadają się do codziennego użytku: dzięki swojej lekkości możesz je stosować na co dzień.
  • Balsamy do ciała nawilżają: te właściwości zawdzięczają silnym składnikom, które zachowują wilgotność skóry.
  • Balsamy mogą pomóc w przedłużeniu efektu samoopalacza: dzięki wystarczającemu nawilżeniu balsamy przyczyniają się do przedłużenia samoopalania.
  • Są dobre dla skóry tłustej: nie są lepkie i gęste, więc sprzyjają skórze tłustej. W rzeczywistości możliwe jest nałożenie balsamu na część ciała, która nie wymaga tak dużego nawilżenia, a kremu na inną.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 5 wskazówek, jak chronić skórę przed skutkami klimatyzacji

Zalecenia dotyczące lepszego działania kremu i balsamu do ciała

Skóra wygląda o wiele zdrowiej, gdy dbamy o nią od wewnątrz. Oznacza to, że nie należy pozostawiać całej pracy kremom lub balsamom. Zawsze upewniaj się, że pijesz co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Niektórzy ludzie zaniedbują ten nawyk, ale to nie pozostaje bez efektu.

Zadbaj też o odpowiednią ilość snu. Tak długo, jak śpisz co najmniej 8 godzin dziennie, wspomagasz dobre samopoczucie największego organu naszego ciała.

Stosuj zbilansowaną dietę, aby organizm otrzymywał witaminy i minerały wpływające na zdrowie skóry. Wśród pokarmów, które promują jej dobry wygląd, wyróżniają się:

  • Ogórek
  • Łosoś
  • Papaja
  • Pomarańczowy
  • Awokado
  • Szpinak
  • Marchewka
  • Orzechy
  • Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3
żywność i suplementy omega 3
Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 przyczyniają się do zdrowia układu krążenia i witalności skóry.

Co wybrać: krem do ciała czy balsam?

Zarówno kremy, jak i balsamy do ciała leczą suchą skórę, wygładzając ją i ujednolicając. Do codziennego nawilżania wskazane jest stosowanie balsamów; kremy powinny być zarezerwowane dla przypadków wymagających intensywnego nawilżenia. Należy jednak podkreślić, że nie powinno to być regułą ani czynnikiem ograniczającym; konieczne jest użycie co najmniej jednego z tych produktów.

Według American Academy of Dermatology należy skonsultować się ze specjalistą, aby wybrać substancję odpowiednią do rodzaju skóry i wziąć pod uwagę nasilenie suchości, której doświadczasz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.