Czym są pustynie żywnościowe i jaki jest ich wpływ na zdrowie?

Być może słyszałeś o pustyniach żywnościowych. To problem, który dotyczy pewnych populacji. Przyjrzyj się, jakie rodzi konsekwencje i jak można sobie z nim radzić.
Czym są pustynie żywnościowe i jaki jest ich wpływ na zdrowie?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dostęp do żywności jest kwestią o coraz większym priorytecie w programie politycznym wielu krajów. Podobnie, sposób, w jaki zakupy żywności wpływają na zdrowie ludzi, jest przedmiotem troski z perspektywy zarządzania społecznego i zdrowotnego. Priorytety te są realizowane od lat 90., kiedy problemem stały się pustynie żywnościowe.

Pustynie żywnościowe to obszary geograficzne, na których ludność nie ma dostępu do zdrowej żywności. Na tych terenach rodziny nie mogą kupować świeżej i pożywnej żywności, ale raczej wysoko przetworzone produkty pełne pustych kalorii, które źle wpływają na ich stan zdrowia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pustyniach żywnościowych i ich wpływie na organizm, przeczytaj do końca ten artykuł. Zobaczysz, jak społeczny problem z przeszłości jest nadal obecny w teraźniejszym świecie.

Czym są pustynie żywnościowe i jaka jest ich historia?

Od lat 90. problemy wynikające z dostępności żywności stały się przedmiotem troski naukowców i rządów na całym świecie. Wielka Brytania stwierdziła, że w dużych brytyjskich miastach niektóre osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji cierpią na niedobory żywności.

Najbardziej dramatycznym aspektem było odkrycie, że ta sytuacja wykluczenia społecznego warunkuje dietę mieszkańców. Wszystko zależało od sytuacji materialnej danej osoby i sąsiedztwa, a to pośrednio wpływało na jej zdrowie.

Jak definiuje się pustynie żywnościowe ?

Termin został użyty przez naukowców, decydentów i grupy społeczne do opisania zaludnionych obszarów miejskich, w których mieszkańcy nie mają dostępu do niedrogiej i zdrowej żywności. Raporty rządowe stwierdzają, że pustynie żywnościowe mogą szkodzić zdrowiu publicznemu, ograniczając dostępność i przystępność cenową żywności promującej zdrowie.

W ramach realizowanej polityki zachęca się do odpowiednich dostaw żywności dla osób o niskich dochodach lub mieszkających w biednych dzielnicach.

Jak podaje Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), na takich obszarach geograficznych mieszka ponad 13 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście stanowi to również problem zdrowotny związany ze środowiskiem, który może wpływać na życie rodzin przez pokolenia.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pustynia spożywcza pojawi się na obszarze o niskiej sile nabywczej mieszkańców. W tych regionach obfitują sieci restauracji fast food, tanie mięso, żywność bogata w tłuszcz, cukier i sól, a także żywność ultra przetworzona.

Udowodniono, że spożywanie tych produktów może powodować przewlekłe choroby związane ze złym odżywianiem, takie jak:

  • Cukrzyca
  • Otyłość
  • Niedokrwistość
Fast food.
Bary szybkiej obsługi obfitują na obszarach, które określono jako pustynie żywnościowe, zubożając podaż wysokiej jakości pożywienia.

Czym się charakteryzują pustynie żywnościowe

USDA ustaliło pewne cechy, które pomagają określić, czy dany obszar można uznać za pustynię żywieniową. Bierze się pod uwagę przede wszystkim ubóstwo, które musi stanowić co najmniej 20% populacji, co uniemożliwia pozyskiwanie wysokiej jakości zdrowej żywności.

Kolejny czynnik związany jest z odległością, którą 33% populacji musi pokonać do najbliższego sklepu spożywczego. Aby obszar wiejski został uznany za pustynię żywnościową, musi być oddalony o ponad 10 mil. Na obszarach miejskich tę odległość ustalono na ponad 1 milę.

Liczy się również dostęp do pojazdu lub transportu publicznego w dojeździe do supermarketów. W związku z tym USDA informuje, że ponad 2 miliony gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych nie posiada pojazdu.

Choć może się to wydawać sprzeczne, 82% pustyń żywnościowych znajduje się na obszarach miejskich. Dzieje się tak zwłaszcza w miastach, w których koszty utrzymania są tak wysokie, że inwestorzy często szukają innych miejsc do lokowania kapitału.

Kolejny interesujący artykuł dla Ciebie: Przetworzona żywność – 8 powodów, by ją rzucić

Jaki wpływ mają pustynie żywnościowe na zdrowie

Podobnie jak na pustyni, ograniczona dostępność świeżej i zdrowej żywności może mieć znaczący wpływ na zdrowie człowieka. Spójrzmy na konsekwencje.

Nadwaga i otyłość

Otyłość to największy problem zdrowotny związany z obecnością pustyń żywieniowych. Dzieje się tak, ponieważ słaby dostęp do zdrowej żywności sprzyja spożywaniu przetworzonych, słodkich i rafinowanych produktów. Są tańsze, ale na dłuższą metę zwiększają ilość spożywanych kalorii i tłuszczu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała w 2016 r., że 39% dorosłych na tych obszarach miało nadwagę, a 13% było otyłych. Ponadto oba stany zwiększają ryzyko chorób niezakaźnych, takich jak między innymi cukrzyca typu 2, problemy z sercem, udary, choroba zwyrodnieniowa stawów, zespół metaboliczny.

Otyłość może być nawet czynnikiem ryzyka rozwoju raka.

Podobnie, z punktu widzenia zdrowia publicznego, otyłość może mieć charakter pokoleniowy, ponieważ dzieci osób otyłych są bardziej narażone na tę chorobę w przyszłości.

Pustynie żywnościowe mogą wpływać na wzrost i rozwój dzieci

Złe nawyki żywieniowe wpływają nie tylko na dobre odżywienie dorosłych, ale także dorastających dzieci. Niektóre składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu we wczesnym dzieciństwie. Żelazo, witamina A i jod mają kluczowe znaczenie dla rozwoju funkcji poznawczych i układu odpornościowego.

Co więcej, wpływ odpowiedniego spożycia składników odżywczych na rozwój dziecka zaczyna się już w łonie matki. Na przykład niedobór kwasu foliowego we wczesnych stadiach ciąży może prowadzić do wad wrodzonych.

Dziecko jedzenie pizzy.
Niedożywienie u dzieci prowadzi do upośledzenia wzrostu i rozwoju poznawczego.

Większe ryzyko alergii pokarmowych

Pustynie żywnościowe stanowią zagrożenie dla osób cierpiących na alergie pokarmowe. Cierpi na nie ponad 15 milionów Amerykanów, a dla wielu z nich stanowią zagrożenie życia.

Alergenami są barwniki, aromaty, azotyny, siarczyny lub jakiekolwiek inne dodatki w wysoko przetworzonej żywności. Tymczasem tego typu produkty przeważają w sklepach spożywczych pustyni żywnościowych.

Świeża i zdrowa żywność dostępna w dużych sieciach supermarketów jest bezpieczniejsza do spożycia i zmniejsza ryzyko osób cierpiących na to zaburzenie.

Z drugiej strony, pustynie żywnościowe uniemożliwiają osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy lub alergię na gluten zastąpienie tych produktów nieszkodliwymi dla nich opcjami. Jeśli istnieją jakiekolwiek zamienniki, ich koszty mogą być nawet o 37% wyższe niż w zwykłym supermarkecie.

Jak rozwiązać problem pustyni spożywczych?

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zalecają kilka metod przeciwdziałania i zapobiegania pustyniom żywnościowym:

  • Stworzenie lokalnych targowisk rolników.
  • Budowanie wspólnych ogródków miejskich.
  • Inwestycje w transport publiczny i ulepszenie go, aby umożliwić przemieszczanie się z pustyń żywnościowych do rynku ze zdrową żywnością.
  • Poprawa lokalnych przepisów, aby przyciągnąć dużych i małych inwestorów z supermarketami i sklepami ze zdrową żywnością.

Niezależnie od tych środków, w samych rodzinach istnieją zakorzenione nawyki zakupowe, zwyczaje i ograniczenia budżetowe, które również należy wziąć pod uwagę. Dlatego oprócz zadbania o infrastrukturę, konieczne są też inne działania, takie jak edukacja i poradnictwo żywieniowe.

Należy ponadto szanować tradycje i kulturę rodzinną każdej wspólnoty. Zwalczanie pustyń żywnościowych jest zatem żmudnym zadaniem, które wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.