Czym jest sofrologia i jak jest skuteczna?

Poprzez różne techniki relaksacyjne sofrologia dąży do tego, aby ludzie osiągnęli stan świadomości, pełni i dobrego samopoczucia. Wyjaśniamy to szczegółowo.
Czym jest sofrologia i jak jest skuteczna?
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Stres daje o sobie znać w mniej lub bardziej znaczący sposób. Nasze codzienne życie, w swoim niepowstrzymanym tempie, rzadko daje nam chwile wytchnienia. Jednak są one ważne, aby zastanowić się nad tym, jacy jesteśmy i jak się czujemy. Tym właśnie zajmuje się sofrologia.

Dzisiaj możemy cały czas martwić się o pracę a jutro może to wpłynąć na nasz odpoczynek i sen. U niektórych osób stres objawia się jako plamy na skórze.

Sofrologia korzysta z zestawu technik, które pracują ze świadomością. Między innymi stosuje relaksację i oddychanie jako pomost do introspekcji. Przyjrzyjmy się, co odróżnia ją od innych współczesnych opcji.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Ćwiczenia uważności, które zwalczają niepokój

Czym jest sofrologia?

Kiedy mówimy o sofrologii, możemy zacząć od etymologii słowa. Pochodzi z połączenia pomiędzy „spokojem” (sos), „umysłem” (phren) i „rozumem” (logos). Tak więc sofrologia jest nauką o świadomości w równowadze.

Powstała w 1960 roku, a jej twórcą jest Alfonso Caycedo, neuropsychiatra, który opracował tę metodologię podczas pracy w placówkach szpitalnych. Opiera się na fenomenologii, ruchu filozoficznym inspirowanym wolnością, zaangażowaniem i indywidualną odpowiedzialnością. Zawiera również elementy jogi i japońskiego zen.

Sofrologia rozróżnia różne stany świadomości, wśród których znajdujemy:

  • Choroba, czyli to, co jest zmienione lub zniekształcone.
  • Zwyczajność to miejsce, w którym ludzie spędzają większość czasu.
  • Sophronic odnosi się do stanu maksimum lub potencjału, w którym ludzie czują się swobodnie, w harmonii i równowadze oraz bardziej przypominają siebie.

Ten ostatni stan jest jednak dość wyjątkowy. Doświadczamy tego tylko w ograniczonych sytuacjach.

Sofrologia ma na celu uczynienie tego stanu świadomości częstszym i obecnym poprzez aktywną i zaangażowaną postawę. W tym celu stosuje się różne techniki. Do najbardziej znanych należą ćwiczenia relaksacyjne, które obejmują ciało i oddech.

medytacja sofrologii
Joga, filozofia Zen i techniki oddechowe stanowią elementy sofrologii.

Techniki sofrologiczne

Jedną ze stosowanych metod jest dynamiczna relaksacja Caycedo (DRK), która łączy ćwiczenia fizyczne i umysłowe, aby stopniowo doprowadzić osobę do introspekcji. Najpierw wpływa ona na świadomość ciała, potem na umysł i wreszcie na emocje.

Metoda Caycedo obejmuje 12 kolejnych stopni, które są zbudowane w spójny i zorganizowany sposób.

Metoda Caycedo wykorzystuje również techniki froniczne do pracy nad pozytywnymi aspektami przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Charakteryzują się krótkim czasem trwania, od 10 do 15 minut. Ćwiczenia skupiają się na konkretnych i wymiernych celach.

Cztery kluczowe czynniki

Podsumowując, możemy powiedzieć, że sofrologia skupia się na następujących aspektach:

  1. Pozytywne doświadczenie odnosi się do tego co pozytywne i do własnych mocnych stron.
  2. Wiedza o schemacie ciała polega na poznaniu naszego ciała oraz tego, jak wyraża się i komunikuje z nami i światem zewnętrznym.
  3. Powtarzanie ma miejsce, gdy osoba jest w stanie samodzielnie zastosować techniki.
  4. Adaptacyjność to możliwość przeniesienia sofrologii na obszar życia codziennego, zapewniając niezależność terapeutyczną.

Jak skuteczna jest sofrologia?

Sofrologia jest przydatna w nauce kontrolowania stresu oraz negatywnych i natrętnych myśli poprzez większą świadomość tego, co się z nami dzieje. W ten sposób możemy poprawić nasze nastawienie do wielu różnych sytuacji, których doświadczamy w naszym życiu.

Dlatego znaczna część sofrologii jest zorientowana na bardziej pozytywną wizję i podejście do życia. W rzeczywistości jednym z założeń jest to, że tak jak traumatyczne doświadczenia mogą pozostawić swój ślad, tak samo pozytywne doświadczenia mogą mieć korzystny wpływ.

Powtarzanie i praktykowanie technik, dopóki nie zostaną dobrze przyswojone, pozwala osobie opanować ten stan świadomości, pełni i dobrego samopoczucia.

Różne zastosowania sofrologii

Sofrologia ma zastosowanie w różnych sytuacjach i dziedzinach. Jednym z najczęstszych są sporty wyczynowe, w których uczestnicy są poddawani wysokim wymaganiom zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Polecana jest również jako środek do radzenia sobie ze skurczami i stresem w momencie porodu. Dzieje się tak, ponieważ sofrologia w dużej mierze wykorzystuje samopoznanie ciała, techniki relaksacyjne i oddechowe, a także świadome wywoływanie sytuacji wyciszenia i spokoju.

Stosuje się ją nawet w warunkach szkolnych, aby pomóc uczniom odzyskać równowagę i utracony spokój. Może towarzyszyć procesom nauczania i uczenia się.

Ponadto sofrologia jest również uważana za skuteczną w leczeniu zaburzeń lękowych, dyskomfortu psychosomatycznego i zaburzeń nastroju. Ponadto inne zastosowania są nadal w fazie badań.

Sportowiec korzystający z sofrologii
Stres w sportach wyczynowych występuje bardzo wyraźnie i powszechnie. Wielu sportowców korzysta z sofrologii, aby sprostać wymaganiom współzawodnictwa.

Poza sofrologią…

Obecnie jesteśmy świadkami rosnącej popularności wielu różnych rodzajów praktyk, terapii i zabiegów, które zachęcają do samopoznania w celu uzyskania funkcjonalnych i adaptacyjnych reakcji. Skuteczne techniki mogą nam pomóc porzucić stany bierności i reaktywności, które czynią z nas ofiary, i przejść w kierunku proaktywnych reakcji i silniejszego osobistego wzmocnienia.

Z jednej strony ogromne znaczenie ma nawiązanie kontaktu z samym sobą, aby uniknąć nadmiernego wpływu z zewnątrz w dzisiejszym świecie. Ale równie ważne jest rzetelne poinformowanie ludzi o stosowanych technikach i podejściu terapeutycznym. Jeśli chodzi o sofrologię, prawdziwe praktyki noszą nazwę sofrologii caycedyjskiej. Metoda ta znalazła bowiem wiele imitacji i replik, które były sprzeczne z jej prawdziwym duchem, od którego się rozpoczęła.

Obecnie wiele recept sugeruje magiczne rozwiązania konkretnych i realnych problemów. Dlatego trzeba być ostrożnym. Istotne jest, aby lekarze nigdy nie naruszali praw swoich pacjentów i nie niszczyli zaufania do terapii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Caycedo A. Sofrología Médica. Barcelona: Ed. Aura, 1973
  • Moscoso, Manolete (2014). El estudio científico del estrés crónico en neurociencias y psicooncología. Persona, (17),53-70.[fecha de Consulta 15 de Agosto de 2022]. ISSN: 1560-6139. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=147137147003
  • Feliu, M. R. T. (2014). Los Trastornos de Ansiedad en el DSM-5. Cuadernos de medicina psicosomática y psiquiatria de enlace, (110), 62-69.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.