Czym jest hierarchia wartości?

Hierarchia wartości to mentalna struktura, w której porządkujemy aspekty życia według ich ważności. Jeśli jest ona odpowiednio ustalona, możemy osiągnąć szczęście.
Czym jest hierarchia wartości?

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego, 2023

To, co jest ważne dla Ciebie, nie musi być ważne dla wszystkich innych. Tak już jest. Wszyscy posiadamy strukturę mentalną, w której różnie cenimy aspekty życia, takie jak pieniądze, religia, rodzina, praca itp. Na tym właśnie polega hierarchia wartości.

Każda osoba interpretuje rzeczywistość zgodnie ze swoim systemem przekonań. Wynikają one między innymi z wychowania, wykształcenia, osobistych doświadczeń, osobowości i kontekstu kulturowego. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Czym jest hierarchia wartości?

Przed zdefiniowaniem, czym jest hierarchia wartości, ważne jest, aby wiedzieć, co rozumiemy przez wartości. W tym sensie wartości to zasady i cechy, które pozwalają nam odróżnić dobro od zła, to co przyjemne od tego, co nie jest przyjemne. Kierują one naszymi indywidualnymi i społecznymi zachowaniami.

Hierarchia wartości to mentalna struktura, w której porządkujemy je według ich ważności, w taki sposób, że niektóre z nich stają się ważniejsze od pozostałych. Na przykład dla mnie najważniejszymi wartościami są rodzina i miłość, podczas gdy dla innych mogą to być praca i dobra materialne.

Warto podkreślić, że hierarchia wartości będzie różna w zależności od jednostki i będzie zależała od kontekstu społecznego, kulturowego i religijnego. Niemniej jednak spójne grupy społeczne (takie jak rodzina czy wspólnoty religijne) mają zwykle dość podobny porządek hierarchiczny.

Hierarchia wartości nie jest jednostką niezmienną. Wręcz przeciwnie, zmienia się, gdy osoba przeżywa nowe doświadczenia i przyjmuje inne perspektywy.

Charakterystyka

Aby ustalić naszą hierarchię wartości, musimy najpierw mieć jasne pojęcie o idei. Oto jej najbardziej charakterystyczne cechy:

  • Tworzące ją wartości mają dwa bieguny: jeden dodatni i jeden ujemny.
  • Jest on przedstawiony w formie rankingu, przechodząc od najgorszego do najlepszego.
  • Kolejność hierarchii zależy od aspektów społecznych, moralnych i etycznych.
  • Hierarchia jest elastyczna, więc może zmieniać się w czasie, w zależności od doświadczeń i potrzeb.
Symbol bitkoina
Pieniądze to aspekt, który odgrywa ważną rolę w życiu. Dla niektórych nie mają one znaczenia, a dla innych stanowią wszystko.

Elementy

Hierarchia wartości składa się z następujących elementów:

  • Osoba: Wartości określane są zgodnie z jej potrzebami, zainteresowaniami, pragnieniami, wykształceniem oraz kontekstem społecznym i kulturowym.
  • Cechy wartości: Są one związane z osobistymi preferencjami i interpretacją (pozytywną lub negatywną) z perspektywy społecznej.
  • Sytuacja danej osoby: Mówimy tutaj o jej obecnej sytuacji. To najbardziej niestabilny element.

Rodzaje wartości

Aby ustalić hierarchię wartości, ważne jest również, aby wiedzieć, jak zidentyfikować różnorodność istniejących wartości. W tym celu przedstawimy klasyfikację według typu.

Uniwersalny

Są to wartości, które mają taką samą wartość dla większości ludzi. Wśród nich są szacunek, wolność, życzliwość, solidarność, miłość, uczciwość, przyjaźń, pokój i odwaga.

Religijny

Reprezentują zasady i zachowania przyjęte przez ludzi zgodnie z wyznawaną przez nich religią lub dogmatem. Wartości te zwykle pojawiają się w świętych tekstach i były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Moralny

Nabywa się je na podstawie doświadczeń. Zwykle są dziedziczone lub przekazywane obywatelom przez społeczeństwo. Należą do nich lojalność, tolerancja, hojność, odpowiedzialność i szacunek.

Biologiczny

Wynikają one z podstawowych potrzeb człowieka, takich jak żywność, zdrowie, mieszkanie i higiena.

Gospodarczy

Należą do nich wartości, które ulepszają człowieka, pomagając mu osiągnąć lepsze warunki życia. Niektóre przykłady to produktywność, oszczędność, sukces i bogactwo.

Estetyka

Odnoszą się one do uczuć przyjemności, podziwu lub niezadowolenia, które powstają podczas kontemplacji pracy, sportu, osoby, przedmiotu, zwierzęcia itp. Są to na przykład harmonia, doskonałość, delikatność i obsceniczność.

Pragmatyczny

To one łączą Cię z namacalną rzeczywistością lub materialną częścią życia. Przykładem są organizacja, wytrwałość lub pieniądze.

Duchowy

Odnosi się to do wartości, które są przechwytywane przez ducha, psychikę lub umysł. Oznacza to, że nie dotyczą one ciała. Wśród nich są harmonia, wiara, nadzieja, miłość, miłosierdzie i łaska.

Socjalny i kulturowy

Odnoszą się do zasad rządzących działaniami jednostki w społeczeństwie, takich jak uczciwość, odpowiedzialność, współpraca, zaufanie, szacunek itp.

Hierarchia wartości Maxa Schelera

Aby lepiej zrozumieć, z czego składa się ta struktura, przedstawimy hierarchię wartości zaproponowaną przez niemieckiego filozofa Maxa Schelera (1874-1928). Organizuje on w niej zasady, na podstawie których kreują się postawy ludzi według tego, co uważają za ważne.

Pamiętajmy, że jest to struktura subiektywna. Każda osoba może ustalić własną chierarchię, zgodnie ze swoimi priorytetami.

To powiedziawszy, hierarchia wartości Maxa Schelera, zaczynając od najniższego do najwyższego poziomu ważności, wygląda następująco:

  • Wartości przyjemności: zwane także wartościami hedonistycznymi, odpowiadają stanom afektywnym, które pozwalają nam doświadczać przyjemności i bólu.
  • Wartości witalne: odnoszą się do życia cielesnego – te związane ze zdrowiem, chorobą i instynktem.
  • Wartości duchowe: te, które możemy pojąć naszym duchem i które nie dotyczą ciała.
  • Wartości religijne: Dla Schelera są one najważniejsze. Składają się one z sacrum i boskości, czyli sacrum i profanum. Są one również związane z wiarą i niewiarą.
Modląca się osoba.
Religia jest zdolna do określania wartości w ludziach, ponieważ wyznacza określony kontekst tego, co jest uważane za dobre lub złe.

Znaczenie hierarchii wartości

Posiadanie jasnej hierarchii wartości ma ogromne znaczenie, ponieważ jest użytecznym narzędziem do kierowania naszymi działaniami w oparciu o zasady. Jest to również sposób na poznanie siebie, bo najważniejsze wartości są częścią naszej tożsamości.

Hierarchia wartości pełni pożyteczną funkcję również dla społeczeństwa. W takim stopniu, w jakim każda jednostka tworzy wspólną hierarchię wartości (składającą się z wartości społecznie pożądanych), w grupie będzie większa równowaga i harmonia. Teraz kiedy dokładniej znasz zasady jej działania i kształtowania, koniecznie przeanalizuj swoją hierarchię wartości!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.