Czy wydęty brzuch to powód do zmartwień?

Wydęty brzuch to dla niektórych jedynie problem estetyczny, a dla innych - powód do zmartwień. Przyjrzymy się przyczynom.
Czy wydęty brzuch to powód do zmartwień?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Wydęty brzuch to częsty problem. Jego konsekwencje nie są poważne, ale obniża jakość życia. Ponad połowa osób z tym problemem musi bowiem zmieniać swoje przyzwyczajenia.

Kiedy zatem należy zacząć się martwić? Istnieje tyle powodów bólu brzucha, ile osób, które na niego cierpią. Dla niektórych to błaha drobnostka, dla innych – codzienna komplikacja. Dowiedz się więcej na ten temat.

Co warto wiedzieć?

Wydęty brzuch to problem nie tylko osób otyłych.

Wydęty brzuch wzdęcie to nie to samo. Wzdęcie to stan związany z powiększeniem brzucha z powodów zdrowotnych. Wydęty brzuch z kolei może być wynikiem nadwagi czy gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.

Szacuje się, że około jedna trzecia populacji cierpi na ten problem. Częściej dotyka on kobiet niż mężczyzn.

Wydęty brzuch: przyczyny

Jak podaje Dr. Edith Pérez de Arce przyczyną wydętego brzucha może być nadmiar jedzenia. To łagodny stan, bez komplikacji.

Jego przyczyną są dolegliwości o różnym stopniu intensywności:

  • Wzdęcia: gromadzenie się gazów w jelitach i problemy z pozbyciem się ich.
  • Zespół jelita drażliwegoosoby cierpiące na ten problem mają spowolnione działanie układu pokarmowego.
  • Płyn w jamie brzusznej: to poważne schorzenie, które należy natychmiast leczyć.
  • Ciąża: stan ten także spowalnia ruchy jelit oraz zwiększa produkcję gazów.
  • Zespół napięcia przedmiesiączkowego: to różne objawy, jakich kobiety doświadczają przed miesiączką. Należy do nich wydęty brzuch. Nie jest to nic poważnego, ale bywa uciążliwe.
  • Nietolerancja laktozyjako że jelito nie jest w stanie skutecznie trawić laktozy, intensyfikuje się proces fermentacji w układzie trawiennym.

Czy należy się martwić?

Cierpisz na wymioty i biegunkę? To pewnie infekcja.

Wydęty brzuch to rzadko kiedy poważne schorzenie. Utrzymuj się kilka godzin i znika sam z siebie. Czasami jednak jest to oznaka poważniejszych problemów.

Martwić należy się gdy wzdęcie utrzymuje się. W łagodniejszych przypadkach złe samopoczucie nie trwa dłużej niż 24 godziny. W stanie zagrożenia życia intensywność problemu nasila się.

Przy schorzeniach przewlekłych takich jak niestrawność za granicę uznaje się 12 tygodni. Wyznacznik ten stosuje się także w przypadku celiakii czy problemów z wchłanianiem. Dolegliwościom tym towarzyszy biegunka i zmiany w obrębie układu trawiennego.

Zapalenie układu trawiennego także może objawiać się wydęciem brzucha. Do tego dochodzi biegunka, wymioty i gorączka. Martwić należy się gdy pojawia się silny ból. Trzeba wykluczyć objawy marskości wątroby, neoplazji (atypowych czy nowotworowych zmian w tkankach) i zakrzepicy.

Obecność czynników ryzyka i historia choroby pomogą specjaliście zdiagnozować problem.

Jak zmniejszyć wydęty brzuch?

Jako że główną przyczyną wzdęć jest jedzenie zbyt dużo lub niezdrowo, istnieją proste sposoby na złagodzenie tego problemu. Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologiczne zaleca:

  • Zwiększenie ilości błonnika w diecieowoce i warzywa poprawiają pracę jelit ze względu na zawartość błonnika. Pomagają też na zaparcia powodujące wydęcie brzucha. Warto zatem zwiększyć ich spożycie.
  • Aktywność fizyczna: sport poprawia funkcjonowania układu trawiennego i ułatwia usuwanie gazów.
  • Nawodnienie: picie odpowiednich ilości wody pozwala na utrzymanie nawilżenia błony śluzowej układu pokarmowego. Ważne jest, by pić wodę bez gazu.
  • Unikaj gumy do żucia: żucie może prowadzić do wzdęć.
  • Jedz powoli: duże posiłki spożywane w pośpiechu także negatywnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Lepiej jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs.

Wizyta u lekarza

Warto skonsultować się ze specjalistą w razie wątpliwości co do przyczyn wydętego brzucha. Nie jest to bowiem objaw całkowicie normalny.

Jeśli zastanawiasz się dlaczego stan ten utrzymuje się dłużej niż przewidywano lub towarzyszą mu inne sygnały, idź do lekarza. Zastosuj także sugerowane przez nas metody dietetyczne, by złagodzić problem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Azpiroz F . Intestinal gas . In: Feldman M , Friedman LS , Brand LJ (eds). Pathophysiology, Diagnosis, Management , 10th edn. Elsevier : Philadelphia, USA , 2015 , pp 242 – 50-
  • Sebastián Domingo, Juan J. Los nuevos criterios de Roma (IV) de los trastornos funcionales digestivos en la práctica clínica. No. ART-2017-98994. 2017.
  • Longstreth GF , Th ompson WG , Chey WD et al. Functional bowel disorders . Gastroenterology 2006 ; 130 : 1480 – 91.
  • Tomé, A. Pardillos, and J. Alcedo González. “Protocolo diagnóstico del meteorismo abdominal.” Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 12.4 (2016): 203-206.
  • Dr. Larry Szarka & Dr. Michael Levitt. Eructos, distensión abdominal y flatulencia. American College of Gastroenterology 6400 Goldsboro Rd, Bethesda, MD 20817.
  • Morera Negre, Marta María, & Rodríguez López, Medardo. (2014). Dispepsia funcional: caracterización clínico epidemiológica y endoscópica. Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río18(5), 733-742. Recuperado en 12 de julio de 2020, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1561-31942014000500003&lng=es&tlng=pt.
  • Edith Pérez de Arce O (2017). Functional abdominal bloating/ distension. A practical approach. Gastroenterol latinoam 2017; Vol 28, Supl Nº 1: S 35- S 39. https://gastrolat.org/DOI/PDF/10.0716/gastrolat2017s100007.pdf.
  • Seo AY, Kim N, , Oh DH.  Abdominal Bloating: Pathophysiology and Treatment.  J Neurogastroenterol Motil 2013;19:433-453.  https://doi.org/10.5056/jnm.2013.19.4.433

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.