Czy powinniśmy obniżać skórę penisa u noworodka?
Kiedy zostajesz matką małego chłopca dopada Cię wątpliwość: obniżać skórę penisa, obrzezać lub pozwolić, aby zrosty napletkowe ewoluowały w sposób naturalny? Różne wizje fundamentalnej kwestii zdrowia Twojego dziecka.
Kiedy masz syna musisz zmierzyć się z różnymi poglądami w kluczowym zagadnieniu: czy obniżać skórę penisa?. Wśród pediatrów jest kilka stanowisk: tych, którzy uważają za konieczne obniżenie tej delikatnej skórky za pomocą jednego pociągnięcia i tych, którzy uważają, że należy to robić delikatnie, krok po kroku.
Również wśród matek, które mają już synów istnieją dwa sposoby podejścia do tej kwestii. Są tacy, którzy uważają, że napletek musi zostać obniżony i tacy, którzy decydują się czekać aż nastąpi to naturalnie. Są też tacy, którzy rozwiązują sprawę obrzezaniem noworodka po urodzeniu.
Dla każdej matki, bez względu na to czy ma już synów kwestia ta to powodem do niepokoju z powodu tak różnych opinii wśród matek i lekarzy.
Członek noworodka
Żołądź jest chroniona przez skórę napletka. U noworodka napletek jest przyklejony do żołędzi i nie można go usunąć. Jest to coś normalnego zwanego “zrostami napletkowymi”. W miarę wzrostu napletek oddziela się od żołędzi.
Zrosty napletkowe powstają między skórą napletka a błoną śluzową żołędzi. Te zrosty zapobiegają zsuwaniu się skóry i może wydawać się, że dziecko cierpi na stulejkę, powszechną chorobę prącia, która zwęża otwarcie napletka i uniemożliwia odkrycie żołędzi.
Ale w przypadku dziecka zbyt wcześnie jest mówić o chorobie. W tym przypadku zrosty napletkowe są jedynie mechanizmem obronnym organizmu chroniącym penisa przed infekcjami. Jeśli pozwolimy im ewoluować, większość z nich znika między 3 a 4 rokiem życia.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kompleks małego penisa – czy naprawdę istnieje?
Obniżać skórę czy nie?
Do niedawna pediatrzy zalecali obniżanie skóry prącia szybkim ruchem gdy dziecko było w wieku od 3 do 4 miesięcy. Niektórzy polecają zaprowadzić dziecko do urologa, aby to profesjonalista wykonał zabieg.
Przy niewielkim znieczuleniu miejscowym lekarz wykonuje przymusowe rozszerzenie napletka. Jest to jednak bolesne dla dziecka. Jest to nagły zabieg, który powoduje krwawienie i może spowodować większe zwężenie, gdy rana się goi.
Obecnie pediatrzy zalecają bardzo delikatne obniżanie skóry penisa podczas kąpieli. Istnieje bardzo niewiele przypadków, gdzie u dziecka w wieku 3 lat zrosty nie zniknęły spontanicznie.
W takich przypadkach pediatra lub urolog uczy rodziców, jak delikatnie wykonać manewr, aby obniżyć skórę penisa za pomocą maści lub kremu z kortykosteroidami. Jeśli okaże się, że dziecko cierpi na stulejkę, konieczne będzie obrzezanie.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Załupek – czym jest to schorzenie?
Szanuj swoje dziecko
Po urodzeniu normalne jest, że napletek jest przyklejony do żołędzi. W bardzo rzadkich przypadkach skóra penisa wycofuje się od urodzenia. Z drugiej strony, czasem zdarza się, że dzieci muszą czekać do 5 roku życia na zniknięcie zrostów napletkowych.
Kiedy w wieku około 2 lat zaczynamy zdejmować pieluchę, typowe u dziecka staje się odkrywanie swojego ciała. Dlatego normalne jest, że dziecko próbuje obniżyć skórę penisa, która staje się coraz cieńsza i bardziej elastyczna.
Zrosty napletkowe stają się słabsze poprzez dotyk dziecka, aż w końcu łatwo znikają.
Jeśli Twój pediatra jest jednym z tych, którzy uważają, że musisz oddzielić tę skórę od żołędzi jak najszybciej, musisz wiedzieć, że jest to bolesna dla Twojego dziecka procedura i przynosi wątpliwe wyniki.
Ostatnie uwagi
Często dajemy się zwieść opiniami specjalistów, szczególnie w przypadku pierwszego dziecka. Opinia lekarza jest bardzo ceniona i niewątpliwie pokazuje korzyści. Ale ważne jest również, abyś była dobrze poinformowana o tym, jakie są najlepsze procedury i jak przebiegają naturalne procesy.
Nie spiesz się i zastanów się, jakie są opcje dotyczące zrostów napletkowych. I jeśli potrzebujesz konsultacji z innym specjalistą, nie wahaj się tego zrobić.
Około 5 lub 6 roku życia, jeśli skóra napletka nie obniży się można skorzystać z zabiegu chirurgicznego. W zależności od tego, jak wygląda stulejka możesz poczekać do 14 roku życia, aby dokonać obrzezania. Zatem nie spiesz się przy podejmowaniu decyzji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gracia Romero J, González Ruiz Y. (2017). El pediatra ante los procesos más frecuentes de Urología pediátrica. En: AEPap (ed.). Curso de Actualización Pediatría 2017. Madrid: Lúa Ediciones 3.0; 2017. p. 183-94. [En línea] Disponible en: https://www.aepap.org/sites/default/files/183-194_urologia_pediatrica.pdf
- Bermúdez, Á. M. T. (2016). El prepucio en pediatría. Revista Cubana de Urología, 5(2). https://www.medigraphic.com/pdfs/revcuburol/rcu-2016/rcu162e.pdf
- Varela, B. (2001). ¿ Cuál debe ser el manejo del niño con estrechez prepucial?. Revista chilena de pediatría, 72(4), 354-355. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0370-41062001000400012&script=sci_arttext&tlng=e
- Ginarte, G. M., Domínguez, E. G., & Pérez, J. J. M. (2009). FÍMOSIS. REVISIÓN BIBLIOGRÁFICA. 2008. MULTIMED, 13(2). http://www.revmultimed.sld.cu/index.php/mtm/article/view/1703/1804