Załupek - czym jest to schorzenie?

Załupek, znany też pod nazwą parafimozy jest stanem nagłym w urologii. Polega na niemożności powrotu na żołądź uprzednio odprowadzonego napletka. Powoduje to tym samym niedrożność przepływu krwi. Wymaga natychmiastowej interwencji. 
Załupek - czym jest to schorzenie?

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2019

Załupek jest chorobą męskiego układu płciowego. Zwany też hiszpańskim kołnierzem związany jest z nienaturalnym zachowaniem anatomicznym napletka.

Napletek to fałda skóry, która rozciąga się, pokrywając czubek prącia. Polega na niemożności odprowadzenia z powrotem napletka na żołądź. Leczenie jest dość skomplikowane, a interwencja powinna być natychmiastowa. Nagły stan powodowany jest nieprawidłowym krążeniem krwi.

W wyniku utrudnionego odpływu krwi i chłonki, obrzęk cały czas powiększa się, czemu towarzyszyć może balonowate rozdęcie napletka. Nie należy mylić choroby ze stulejką.

Patologia ta związana jest z nadmiarem skóry i zwężeniem otworu napletka, który uniemożliwia jej naturalne cofnięcie. Bywa, że załupek jest konsekwencją stulejki, ale chorób nie należy traktować wymiennie.

Załupek – najważniejsze informacje

Co wywołuje schorzenie?

W parafimozie skóra napletka wywołuje niedrożność przepływu krwi z prącia. Istnieje kilka sytuacji, które mogą doprowadzić do występowania schorzenia. Między innymi:

  • Niekompletny rozwój. Tak, jak w przypadku dzieci.
  • Wymuszone wycofanie napletka, który tworzy włóknistą bliznę.
  • Załupek, jako powikłanie stulejki. 
  • Nieprawidłowe obrzezanie.
  • Uraz prącia.
  • Zbyt długie pozostawianie obciągniętego napletka, na przykład po myciu, stosunku seksualnym czy masturbacji.
  • Zakażenie z powodu braku higieny lub ciała obcego (kolczyków) itp.
załupek mężczyzna 2

Załupek – najczęstsze objawy

Oczywiście, to właśnie niezdolność do powrotu uprzednio odprowadzonego napletka jest kluczową dolegliwością. Towarzyszy temu ból i zwiększający się obrzęk. W skrajnych przypadkach, jeśli załupek utrzymuje się, skóra nabiera niebieskawego zabarwienia. To wskazuje na niedrożność przepływu krwi.

Zazwyczaj natychmiastowo podejmuje się działania. Rzadko zdarza się, aby pacjent udawał się do specjalisty już z zaawansowaną parafimozą. Jest to bowiem bardzo bolesna dolegliwość. 

Diagnoza nie sprawia kłopotów, bowiem wystarczy wykonać badanie fizyczne narządu płciowego. Żaden inny test nie jest wymagany, stąd także leczenie rozpoczyna się w trybie natychmiastowym. Najpoważniejszym skutkiem zaniedbania i nie podjęcia leczenia może być gangrena. Ta zaś prowadzi do amputacji żołędzi.

Załupek – jak leczyć?

Leczenie zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Jeśli podjęto interwencję już w początkowej fazie patologii, zwykle wystarczy odpowiednio nacisnąć żołądź, aby napletek wrócił na swoje miejsce.

Aby ułatwić ten proces, oczywiście podaje się środki przeciwbólowe i okłada się lodem obszar objęty stanem zapalnym. Jeśli obrzęk utrzymuje się mimo wszystko – spuszcza się krew i płyny przy pomocy igły. Po takim zabiegu konieczne może być dalsze nacieranie obrzęku przepisanymi maściami.

męski problem załupek sos

Kiedy schorzenie jest w dalszej fazie, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego, poprzez nacięcie napletka w miejscu największego zwężenia. To pozwoli uwolnić napletek i przywróci jego pierwotne, słuszne położenie.

Niektórzy decydują się na przeprowadzenie obrzezania. Jest to technika chirurgiczna, która ma na celu całkowite wyeliminowanie napletka razem z pierścieniem zwężającym. Obrzezanie pozostawia narząd bez charakterystycznych fałd skóry napletka, odsłaniając żołądź i niwelując ryzyko parafimozy. 

Ponadto, jeśli mamy do czynienia z infekcją, należy, jak najszybciej wdrożyć kurację antybiotykową. W najgorszym przypadku, jeśli zakażenie często się zdarza i ma tendencję do utrzymywania się – konieczne będzie stosowanie maści antybiotykowej.

Rokowanie u pacjentów z kołnierzem hiszpańskim są zadowalające. Oczywiście, jeśli leczone są w porę. Jeśli wydaje Ci się, że dotknęło Cię dane schorzenie – skonsultuj się ze specjalistą, bądź udaj się na pogotowie ratunkowe. To właśnie czas odgrywa tu największe znaczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.