Czy post przerywany pomaga zapobiegać chorobom?

Przerywany post ma być korzystnym protokołem zapobiegania chorobom. Co jednak mówią o tym dowody? Nie możemy pominąć tych informacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat i móc podjąć świadomą decyzję.
Czy post przerywany pomaga zapobiegać chorobom?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Post przerywany stał się ostatnio modny, ponieważ niektórzy uważają, że może pomóc w zapobieganiu chorobom. Istnieją również dowody na jego wpływ na skład ciała poprzez redukcję masy tłuszczowej nie wpływając jednocześnie na tkankę mięśniową. Efekty te są nadal przedmiotem dyskusji wśród ekspertów.

Ponadto istnieją ciekawe odkrycia naukowe dotyczące znaczenia postu w utrzymaniu zdrowej i zróżnicowanej diety. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób w perspektywie średnio- i długoterminowej. OK, ale co się stanie, gdy tymczasowo ograniczysz spożycie energii? Jakie są skutki przerywanego postu?

Okresowy post i choroby metaboliczne

Cukrzyca ma silną korelację z dietą. W rzeczywistości choroba ta może rozwijać się przez lata z powodu nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Dzieje się tak, gdy wprowadzenie do diety cukrów prostych zwiększa ryzyko zachorowania.

Jednak protokoły okresowego postu wydają się być przydatne zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu choroby. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Experimental and Clinical Endocrinology & Diabetes ich wdrożenie pomaga kontrolować poziom glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2. Dodatkowo zmniejsza insulinooporność.

Podobnie zdrowi dorośli, którzy poszczą, mają mniejsze ryzyko chorób metabolicznych, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Aging Research Reviews.

Wprowadzanie ograniczenia spożycia kalorii pozwala również zmniejszyć ryzyko patologii związanych ze starzeniem się. Niektórzy przypisują to promowaniu większej elastyczności metabolicznej.

Osoba trzymająca się śniadania.
Niektóre badania wykazały, że post przerywany może być przydatny w leczeniu zaburzeń metabolicznych.

Choroby układu krążenia i post przerywany

To kolejna grupa chorób, których częstość jest wysoka w krajach rozwiniętych. Wiele chorób układu krążenia jest spowodowanych złą dietą i siedzącym trybem życia. Dzieje się tak, ponieważ ogólnoustrojowe zapalenie promowane przez przyjmowanie tłuszczów trans zwiększa ryzyko.

W celu przeciwdziałania tej sytuacji ważne jest wdrożenie modeli postu przerywanego. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale procesy autofagii stymulują i pozytywnie modulują stan zapalny podczas restrykcji kalorycznej. W ten sposób istnieje wpływ na profil lipidowy, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka problemów związanych z sercem (krążeniem).

Jednak obecne dowody sugerują, że pozytywny wpływ przerywanego postu na ograniczenie chorób sercowo-naczyniowych jest silniejszy u zwierząt niż u ludzi. Niemniej jednak istnieją dowody na to, że wdrożenie postu może mieć w pozytywny sposób zmienić profil lipidowy.

Ponadto kontrowersje budzi znaczenie poziomów cholesterolu w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Jednak wzrost poziomu HDL sugeruje dobry stan zdrowia.

Trzy talerze i zegar.
Wydaje się, że istnieją dowody na to, że post przerywany ma pozytywny wpływ na zdrowie układu krążenia. Potrzebujemy jednak dalszych badań, aby wiedzieć to na pewno.

Dowiedz się więcej: Post przerywany – poznaj korzyści i mity

Czy post przerywany może zapobiegać chorobom?

To, czy post przerywany może zapobiegać chorobom, zależy od indywidualnych cech każdej osoby. Na razie dowody wskazują, że fizjologiczne skutki ograniczenia kalorii są w wielu przypadkach pozytywne. Jednak to specjalista ds. żywienia powinien zdecydować, czy post jest dobrym pomysłem.

Zmniejszenie spożycia cukru i uwzględnienie dobowych cykli produkcji hormonów w przypadku braku pokarmu wydaje się mieć decydujące znaczenie dla zmniejszenia ryzyka zachorowania.

Biorąc to pod uwagę, ograniczenie kalorii może być przydatne w zmniejszaniu prawdopodobieństwa otyłości, cukrzycy typu 2 i innych zaburzeń metabolicznych. Niektórzy proponują nawet post jako uzupełnienie środków farmakologicznych ze względu na jego zdolność do zwiększania autofagii.

W każdym razie nadal nie ma solidnych badań dotyczących wszystkich tych korzyści, o czym wspomnieliśmy powyżej. Ten temat jest wciąż badany i nie powinniśmy go lekceważyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stockman MC, Thomas D, Burke J, Apovian CM. Intermittent Fasting: Is the Wait Worth the Weight?. Curr Obes Rep. 2018;7(2):172-185. doi:10.1007/s13679-018-0308-9
  • Li C., Sadraie B., Steckhan N., Kessler C., et al., Effects of a one week fasting therapy in patients with type 2 diabetes mellitus and metabolic síndrome- a randomized controlled explorative study. Exp Clin Endocrinol Diabetes, 2017. 125 (9): 618-624.
  • Béliveau R, Gingras D. Role of nutrition in preventing cancer. Can Fam Physician. 2007;53(11):1905-1911.
  • Locke A, Schneiderhan J, Zick SM. Diets for Health: Goals and Guidelines. Am Fam Physician. 2018;97(11):721-728.
  • Brandhorst S., Longo VD., Fasting and caloric restriction in cancer prevention and treatment. Recent Results Cancer Res, 2016. 207: 241-66.
  • Tinsley GM., Horne BD., Intermittent fasting and cardiovascular disease: current evidence and unresolved questions. Future Cardiol, 2018. 14 (1): 47-54.
  • Mattson MP., Longo VD., Harvie M., Impact of intermittent fasting on health and disease processes. Ageing Res Rev, 2017. 39: 46-58.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.