Czy można przedawkować ocet jabłkowy?

Nadmierne stosowanie octu jabłkowego ma pewne negatywne skutki. Tak więc, mimo że jest to produkt o wielu zaletach, należy go stosować z umiarem. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.
Czy można przedawkować ocet jabłkowy?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy można przedawkować ocet jabłkowy? Niektórzy ludzie są całkowicie nieświadomi, jakie skutki uboczne niesie on za sobą – a raczej nadmierne jego spożycie.

Chociaż produktowi temu przypisuje się wiele właściwości zdrowotne, stosowanie go w dużych ilościach może prowadzić do niepożądanych reakcji, które mogą nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Jak dotąd nie ma wystarczających dowodów na bezpieczeństwo i skuteczność tego naturalnego składnika. Z tego powodu, choć możemy go włączyć do naszej diety, eksperci zalecają umiarkowane i sporadyczne spożycie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj dalej!

Czym jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy to ekologiczny produkt otrzymywany z połączenia jabłek z drożdżami. W trakcie procesu fermentacji drożdże przekształcają cukier z jabłek w alkohol. Następnie poprzez dodanie bakterii, alkohol fermentuje do kwasu octowego o stężeniu od 5 do 6%.

Kwas ten jest zaliczany do „słabych kwasów” i jest odpowiedzialny za wiele korzystnych efektów zdrowotnych. Produkt zawiera również wodę i inne mikroelementy.

Według badań opublikowanych w Critical Reviews in Food Science and Nutrition, kwas octowy zawarty w occie jabłkowym przyczynia się do metabolizmu lipidów oraz zmniejsza ryzyko otyłości i cukrzycy typu 2. Dlaczego więc nie należy go spożywać w nadmiarze?

Zgaga

Dyskomfort trawienny może być spowodowany kwasem zawartym w occie jabłkowym.

Skutki uboczne nadmiernego spożycia octu jabłkowego

Chociaż ocet jabłkowy jest znany jako zdrowy produkt, może wywołać znaczne skutki uboczne. Z tego powodu należy zachować ostrożność, unikając zbyt dużych dawek. Jeśli to możliwe, najlepiej jest rozcieńczyć go w wodzie.

Jakie więc są skutki uboczne spożywania octu jabłkowego?

1. Ocet jabłkowy może opóźniać opróżnianie żołądka

Nadmierne spożycie octu jabłkowego może pogorszyć symptomatologię gastroparezy. Jest to częsta choroba u osób cierpiących na cukrzycę typu 1. Polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu nerwów żołądka, co utrudnia opróżnianie go.

Produkt ten spowalnia prędkość, z jaką pokarm opuszcza żołądek i trafia do dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W konsekwencji zmniejsza to wyskoki cukru we krwi, ale także spowalnia wchłanianie składników odżywczych do krwiobiegu.

Objawy obejmują:

  • nudności,
  • zgagę,
  • wzdęcia brzucha.

2. Powoduje dyskomfort trawienny

Niektórzy uważają, że ocet jabłkowy działa drażniąco i powoduje niestrawność. Chociaż badania łączą spożywanie octu ze zwiększonym poczuciem sytości, kilka hipotez sugeruje, że efekt ten jest wynikiem powodowanej przez niego niestrawności.

W kontrolowanym badaniu opublikowanym w International Journal of Obesity grupa ludzi spożwała napój zawierający 25 gramów octu jabłkowego. W końcu zgłosili, że mają mniejszy apetyt, ale także nieprzyjemne uczucie mdłości.

3. Wiąże się z niskim poziomem potasu i utratą masy kostnej

Jak dotąd nie było wystarczającej liczby kontrolowanych badań dotyczących związku między octem jabłkowym, a poziomem potasu we krwi. Nie istnieją również dowody na jego rzekomego związku ze zwiększoną utratą masy kostnej. Opublikowano jednak opis przypadku takich efektów.

Artykuł ten został opublikowany w Nephron, gdzie doniesiono, że kobieta, która spożywała duże ilości octu jabłkowego przez dłuższy czas, musiała zostać przyjęta do szpitala z niskim poziomem potasu i zmianami w morfologii krwi.

Kobieta piła około 250 mililitrów octu jabłkowego rozcieńczonego w wodzie przez ponad 6 lat. Diagnoza wykazała osteoporozę i wypłukane minerały z kości. Lekarze ustalili również, że nadmiar kwasu może zmniejszyć szybkość tworzenia się nowej tkanki kostnej.

4. Może powodować erozję szkliwa zębów

Nadmierne spożywanie kwaśnych pokarmów i napojów powoduje pogorszenie się szkliwa zębów. Chociaż więcej badań przeprowadzono nad wpływem napojów i soków owocowych na zęby, istnieją również dowody na uszkadzanie powłoki zębów przez kwas octowy.

W publikacji w czasopiśmie medycznym Clinical Laboratory stwierdzono, że ocet może powodować utratę od 1% do 20% minerałów dentystycznych po czterech godzinach od spożycia. Jednak badanie to zostało przeprowadzone w laboratorium, a nie w jamie ustnej, gdzie ślina wydaje się pomagać w łagodzeniu nadkwasoty.

W każdym razie ogólnym zaleceniem jest unikanie bezpośredniego narażania zębów na kontakt z nierozcieńczonym czystym octem jabłkowym.

5. Może powodować oparzenia gardła

Nadmierne spożywanie octu jabłkowego może spowodować oparzenia przełyku. Taki był wniosek z przeglądu opublikowanego w Acta Paediatrica, w którym stwierdzono skutki spożycia szkodliwych płynów przypadkowo połkniętych przez dzieci.

Naukowcy ustalili, że kwas octowy był najpowszechniejszym kwasem powodującym oparzenia gardła. Dlatego też nazwali go „silną substancją żrącą”, którą należy przechowywać poza zasięgiem dzieci.

Działanie octu jabłkowego na zęby

Nadmierne spożycie kwasu octowego może uszkodzić szkliwo zębów.

6. Może powodować oparzenia skóry

Niektórzy twierdzą, że aplikacja octu jabłkowego na skórę ma pewne zalety. Jednak jego nadmierne stosowanie i stosowanie nierozcieńczonego kwasu wydaje się mieć odwrotny skutek.

W opisie przypadku opublikowanym w The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, 14-letnia dziewczyna doznała uszkodzenia nosa po przeprowadzeniu zabiegu, który znalazła w internecie. W innym przypadku 6-letni chłopiec doznał poparzeń nóg po tym, jak jego matka zastosowała ocet jabłkowy w celu zwalczenia infekcji.

Ryzyko to wydaje się być mniejsze po rozcieńczeniu octu wodą. Zaleca się jednak wykonanie małego testu produktu przed użyciem go na dużych powierzchniach skóry.

Nadmierne użycie octu jabłkowego

Kluczem do uniknięcia tych niepożądanych skutków stosowanie octu jabłkowego jest stosowanie go w rozsądnych ilościach. Eksperci uważają, że w małych ilościach jest to bezpieczne i korzystne dla zdrowia, dla większości osób.

Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem regularnego stosowania. Pamiętaj, że czasami może on wchodzić w interakcje z lekami. Z tego powodu powinieneś unikać stosowania octu, jeśli zażywasz leki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Johnston CS, Gaas CA. Vinegar: medicinal uses and antiglycemic effect. MedGenMed. 2006;8(2):61. Published 2006 May 30.
  • Yamashita H. Biological Function of Acetic Acid-Improvement in Obesity and Glucose Tolerance by Acetic Acid in Type 2 Diabetic Rats. Crit Rev Food Sci Nutr. 2016;56 Suppl 1:S171-S175. doi:10.1080/10408398.2015.1045966
  • Liljeberg H, Björck I. Delayed gastric emptying rate may explain improved glycaemia in healthy subjects to a starchy meal with added vinegar. Eur J Clin Nutr. 1998;52(5):368-371. doi:10.1038/sj.ejcn.1600572
  • Hlebowicz J, Darwiche G, Björgell O, Almér LO. Effect of apple cider vinegar on delayed gastric emptying in patients with type 1 diabetes mellitus: a pilot study. BMC Gastroenterol. 2007;7:46. Published 2007 Dec 20. doi:10.1186/1471-230X-7-46
  • Frost G, Sleeth ML, Sahuri-Arisoylu M, et al. The short-chain fatty acid acetate reduces appetite via a central homeostatic mechanism. Nat Commun. 2014;5:3611. Published 2014 Apr 29. doi:10.1038/ncomms4611
  • Darzi J, Frost GS, Montaser R, Yap J, Robertson MD. Influence of the tolerability of vinegar as an oral source of short-chain fatty acids on appetite control and food intake. Int J Obes (Lond). 2014;38(5):675-681. doi:10.1038/ijo.2013.157
  • Lhotta, K., Höfle, G., Gasser, R., & Finkenstedt, G. (1998). Hypokalemia, Hyperreninemia and Osteoporosis in a Patient Ingesting Large Amounts of Cider Vinegar. Nephron, 80(2), 242–243. https://doi.org/10.1159/000045180
  • Willershausen I, Weyer V, Schulte D, Lampe F, Buhre S, Willershausen B. In vitro study on dental erosion caused by different vinegar varieties using an electron microprobe. Clin Lab. 2014;60(5):783-790. doi:10.7754/clin.lab.2013.130528
  • Feldstein S, Afshar M, Krakowski AC. Chemical Burn from Vinegar Following an Internet-based Protocol for Self-removal of Nevi. J Clin Aesthet Dermatol. 2015;8(6):50.
  • Bunick, C. G., Lott, J. P., Warren, C. B., Galan, A., Bolognia, J., & King, B. A. (2012). Chemical burn from topical apple cider vinegar. Journal of the American Academy of Dermatology, 67(4), e143–e144. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2011.11.934

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.