Czy można podawać kozie mleko dzieciom?

Kozie mleko zawiera dużo białka o wysokiej wartości biologicznej, a przy tym ma mniej tłuszczu niż krowie, więc jest lżej strawne.
Czy można podawać kozie mleko dzieciom?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kozie mleko to zdrowy produkt. Zawiera białko o wysokiej wartości biologicznej i inne składniki odżywcze, które wspierają prawidłowy rozwój organizmu. Jednak wiele osób zastanawia się czy podawanie koziego mleka dziecku jest zdrowe i bezpieczne.

Warto podkreślić, że nabiał to ważny element diety. Chociaż obecnie dużo się o nim dyskutuje, badania naukowe potwierdzają jego pozytywny wpływ na zdrowie.

Kozie mleko i jego zalety

Zagłębmy się w temat koziego mleka rozpoczynając od naświetlenia jego zalet potwierdzonych naukowo.

Wspomaga rozwój mięśni

Kozie mleko zawiera białko bardzo wysokiej jakości. Ma ono wysoką wartość biologiczną ze względu na obecność wszystkich aminokwasów i dobrą strawność.

Dowody naukowe wskazują na to, że białka są kluczowe dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania mięśni i zapobiegania degeneracji tkanek. Jeśli zapotrzebowanie na nie nie jest pokrywane, wzrasta ryzyko sarkopenii.

Mleko to źródło wartościowego białka.

Zwiększa gęstość kości

Poza zawartością białek, kozie mleko odznacza się obecnością wapnia w składzie. Jest ono kluczowe dla zdrowia kości.

Spożywanie wapnia w okresie dojrzewania zmniejsza ryzyko występowania złamań w dorosłym życiu oraz obniża ryzyko zachorowania na osteoporozę. Tak podaje badanie opublikowane w Nutrients

Jest lekkostrawne

Kozie mleko zawiera mniej tłuszczu od krowiego. Dlatego też jest lżej strawne. Nie chcemy przez to powiedzieć, że tłuszcz jest szkodliwy dla zdrowia.

Jednak tłuste produkty są dłużej trawione i mogą powodować dolegliwości, co potwierdzają badania.

Kozie mleko zawiera mniej tłuszczu niż krowie.

Od jakiego wieku można podawać dziecku kozie mleko?

Dziecku można podawać mleko kozie zamiast krowiego, ale trzeba trochę to odłożyć. W przeciwnym wypadku może dojść do alergii lub nietolerancji. Pediatrzy odradzają podawanie tego produktu przed ukończeniem 12 miesiąca życia, chociaż niektórzy twierdzą, że można zacząć nieco wcześniej.

Należy mieć na uwadze, że kozie mleko zawiera dużo minerałów. Dlatego też może być zbyt agresywne dla niedojrzałych nerek.

Przepisy dla dzieci na bazie koziego mleka

Obecnie na rynku dostępne są mieszanki dla dzieci na bazie koziego mleka. Mogą one stanowić alternatywę dla mleka krowiego, jeśli powoduje ono gazy i dolegliwości ze strony układu trawiennego. Mleko kozie jest lżej strawne, stąd też zmniejszenie objawów.

Tak czy inaczej warto skonsultować się z pediatrą przed podjęciem decyzji o podaniu mleka tego typu. Dobrze jest także przyglądać się wartościom odżywczym i sprawdzać czy dany produkt nie zawiera dużej ilości cukrów prostych w składzie.

Efekty uboczne picia koziego mleka

Największe ryzyko związane z podawaniem koziego mleka dzieciom to reakcja alergiczna na białka w nim zawarte. Może dojść do połączonej alergii na białka mleka krowiego i koziego. Możliwe zatem, że żaden produkt nie będzie nadawał się dla dziecka.

Poza tym nie odnotowano innych skutków ubocznych podawania dziecku mleka koziego, o ile robi się to po ukończeniu przez nie 12 miesiąca życia. Może jedynie dojść do pewnych dolegliwości ze strony układu trawiennego takich jak gazy.

Kozie mleko dla malucha

Jak już wspominaliśmy, warto rozważyć włączenie koziego mleka do diety dziecka po ukończeniu przez nie 12 roku życia. Produkt ten jest lżej strawny niż mleko krowie. Ma wysoką wartość odżywczą, zawiera dużo białka i minerałów takich jak wapń.

Co więcej, jego profil lipidowy jest zdrowy, chociaż zawiera też nasycone kwasy tłuszczowe. Ich stężenie jest jednak mniejsze niż w mleku krowim.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martone AM, Marzetti E, Calvani R, Picca A, Tosato M, Santoro L, Di Giorgio A, Nesci A, Sisto A, Santoliquido A, Landi F. Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. Biomed Res Int. 2017
  • Vannucci L, Fossi C, Quattrini S, Guasti L, Pampaloni B, Gronchi G, Giusti F, Romagnoli C, Cianferotti L, Marcucci G, Brandi ML. Calcium Intake in Bone Health: A Focus on Calcium-Rich Mineral Waters. Nutrients. 2018
  • Giezenaar C, Lange K, Hausken T, Jones KL, Horowitz M, Chapman I, Soenen S. Acute Effects of Substitution, and Addition, of Carbohydrates and Fat to Protein on Gastric Emptying, Blood Glucose, Gut Hormones, Appetite, and Energy Intake. Nutrients. 2018

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.