Czy możesz wykonywać trening podczas choroby?

Jeśli jesteś chory, możesz trenować, wykonując ćwiczenia o niskiej intensywności, które są krótkotrwałe. Kluczem jest jednak robienie tego w domu lub na dworze, aby nie zarazić innych.
Czy możesz wykonywać trening podczas choroby?

Napisany przez Cristian Minich

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kiedy przeziębiamy się, boli nas głowa lub gardło, często pojawia się pytanie: a co z treningiem? Czasami, pomimo pewnego dyskomfortu, czujemy się na tyle silni, by podjąć aktywność fizyczną. Powinniśmy jednak myśleć nie tylko o naszej kondycji fizycznej, ale także o zdrowiu innych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy możesz wykonywać trening podczas choroby.

W przypadku łagodnych objawów możemy ćwiczyć, ale nie w sposób konwencjonalny. Generalnie ćwiczenia wykonywane z intensywnością, do której jesteśmy przyzwyczajeni, mogą pogorszyć stan.

Narażają nas również na ryzyko kontuzji, ponieważ jesteśmy słabsi. Jeśli jednak podczas choroby zmniejszymy intensywność i skrócimy trening, można wykorzystać ten czas i wykonać pewne aktywności. Z drugiej strony pamiętaj też, że możesz zarazić innych ludzi.

Skąd mam wiedzieć, czy mogę wykonywać trening podczas choroby?

Umiejętność określenia, kiedy trenować, a kiedy zrobić sobie przerwę, nie jest łatwa, jeśli jesteśmy chorzy. Podstawową zasadą jest to, że musimy zwracać uwagę na nasze ciało i sprawdzać, czy mamy wystarczająco dużo energii.

Niektóre przypadki wymagają zajęć o mniejszej intensywności. Skonsultowanie się z lekarzem jest zawsze najlepszą opcją.

Oprócz wizyty u lekarza w celu uzyskania fachowej porady, jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, jeśli chodzi o trening podczas choroby.

Jeśli jesteś chory z objawami powyżej szyi, możesz trenować

Niektórzy specjaliści twierdzą, że jeśli objawy dotyczą części ciała od szyi w górę, można wykonać pewne czynności. Jednak będziemy musieli je wykonywać z mniejszą intensywnością i krócej.

Aktywność nie powinna wiązać się z wysiłkiem ani powodować zmęczenia. W rzeczywistości badanie wykazało, że ćwiczenia o niskiej intensywności u pacjentów z chorobą o nasileniu łagodnym do umiarkowanego można bezpiecznie wykonywać pod nadzorem lekarza.

Jeśli masz którąkolwiek z poniższych dolegliwości, możesz wykonywać umiarkowaną aktywność:

  • Łagodne przeziębienie: możesz ćwiczyć w domu lub na świeżym powietrzu. Wszystko zależy od tego, ile masz energii. Pamiętaj jednak o zachowaniu higieny, aby nie zarazić innych.
  • Zatkany nos: jeśli to tylko dyskomfort i trochę duszności, ćwiczenia mogą pomóc w złagodzeniu zatkanego nosa. Chodzenie lub jazda na rowerze to dobre zajęcia.
  • Ból gardła: Bardzo często odczuwamy ból gardła, gdy zachorujemy na grypę, chociaż przeziębienie może również powodować dyskomfort w tym obszarze. Jeśli jest łagodny, możemy wykonywać umiarkowane ćwiczenia.
  • Bóle ucha: mogą wynikać z infekcji. Jeśli to tylko uciążliwość, można wykonać pewne ćwiczenia. W każdym razie musimy pamiętać, że dużo ruchu może spotęgować ból w okolicy.
Cansancio al entrenar con enfermedad.
Procesy infekcyjne odbierają nam energię, więc nie będziemy mogli trenować z taką samą intensywnością.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak nie przytyć w czasie wakacji?

Jeśli masz objawy poniżej szyi, nie zaleca się aktywności fizycznej

Z drugiej strony, jeśli objawy występują poniżej szyi, najlepszą opcją jest odpoczynek i regeneracja, zanim wznowimy aktywność fizyczną. Należy pamiętać, że jesteśmy słabi i trochę wysiłku może pogorszyć postęp choroby.

Lepiej odpocząć, jeśli cierpisz na którekolwiek z tych zaburzeń:

  • Gorączka: temperatura naszego ciała wzrasta i czujemy się słabsi, gdy to nastąpi. Ponadto narażamy się na odwodnienie.
  • Grypa: Grypa generuje pewne objawy, które utrudniają wykonywanie czynności. Obejmuje to gorączkę, bóle ciała, zmęczenie i dreszcze. Intensywne ćwiczenia mogą pogorszyć stan i opóźnić czas regeneracji.
  • Kaszel: Częsty kaszel może być sygnałem ostrzegawczym wskazującym na grypę lub zapalenie płuc. Prawdopodobnie czujesz się bardziej zmęczony i masz zadyszkę, więc najlepiej zrezygnować z aktywności.
  • Rozstrój żołądka: jeśli mamy wymioty lub biegunkę, grozi nam odwodnienie. Jest również prawdopodobne, że możemy doznać kontuzji z powodu osłabienia.

Uważamy, że ten artykuł również może Cię zainteresować: Rozpoczęcie treningu siłowego dla kobiet: ćwiczenia i korzyści

Ćwicz w domu lub na świeżym powietrzu, gdy jesteś chory

Ćwiczenia w domu są idealne, gdy pojawiają się objawy choroby. Głównym powodem jest to, że możemy zarażać innych. W rzeczywistości badanie z 2021 r. podkreśla, że sportowcy zawsze mają tendencję do kontynuowania treningów pomimo objawów choroby. Kluczem jednak jest fakt, że robią to w sposób, który nie zagraża zdrowiu innych.

Wyznaczanie sobie celów, z których nie chcemy zrezygnować, lub strach przed naznaczeniem przez naszych rówieśników i ogólnie przez społeczeństwo, może prowadzić do narażenia zdrowia naszego i innych na ryzyko.

Inną opcją podczas choroby może być trening na świeżym powietrzu, gdzie możemy zachować większe środki ostrożności i zachować bezpieczną odległość od innych. Dobrą alternatywą mogą być też zajęcia o niskiej intensywności, takie jak spacery, rozciąganie, joga lub delikatne ćwiczenia ruchowe.

Caminar estando enfermo.
Spacery o niskiej intensywności w lekkim tempie to świetna opcja, aby kontynuować trening podczas choroby.

Zadbaj o zdrowie swoje i innych, jeśli kontynuujesz trening podczas choroby

Kiedy jesteśmy chorzy lub źle się czujemy, najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest odpoczynek i postawienie wyzdrowienia jako priorytet. Jeśli objawy są łagodne, możemy wykonywać ćwiczenia o niskiej intensywności, aby nie wypaść całkowicie z rutyny.

Pamiętaj jednak, że Twoje zdrowie jest ważniejsze niż trening. Utrata jednego lub dwóch dni aktywności na dłuższą metę nie będzie miała negatywnego wpływu na wydajność.

Powinieneś także wziąć pod uwagę osoby wokół ciebie, ponieważ możesz je łatwo zarazić. Najmądrzejszą rzeczą podczas choroby jest więc pozostanie w domu lub skorzystanie z przestrzeni na zewnątrz, aby wykonać lekki trening.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hekmatikar AHA, Shamsi MM, Ashkazari ZSZ, Suzuki K. Exercise in an Overweight Patient with Covid-19: A Case Study. Int J Environ Res Public Health. 2021 May 30;18(11):5882. doi: 10.3390/ijerph18115882. PMID: 34070847; PMCID: PMC8199307. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34070847/
  • Orchard JW, Orchard JJ, Puranik R. ‘Stay home when sick’ advice: implications for sport and exercise. BMJ Open Sport Exerc Med. 2021 Oct 12;7(4):e001227. doi: 10.1136/bmjsem-2021-001227. PMID: 34712490; PMCID: PMC8513267. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34712490/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.