Skuteczne sposoby na oczyszczanie zatok

Oddychanie to nie jedyna funkcja nosa, ponieważ odpowiada on również za funkcje obronne, węchowe i fonacyjne, jednak jest zdecydowanie najważniejsza i niezbędna do życia.
Skuteczne sposoby na oczyszczanie zatok
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Aby proces oddychania mógł zachodzić, konieczny jest wdech i wydech. Jednak nadmierna ilość śluzu w zatokach nie zawsze na to pozwala. W tej sytuacji może być konieczne oczyszczanie zatok, choć czasami trudne.

Zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie w czaszce. Znajdują się za czołem, kośćmi nosa, policzkami i oczami. Jedną z ich głównych funkcji jest wytwarzanie śluzu, który spływa przez ten narząd.

Kiedy są zdrowe, nie zawierają bakterii ani innych drobnoustrojów, śluz może przepływać bez przerwy, a powietrze może bez trudu wydostać się na zewnątrz.

Czasami jednak mogą one ulec obrzękowi lub stanom zapalnym , i w konsekwencji funkcjonowanie nosa zostaje zakłócone. Najczęstsze przyczyny to: infekcja wirusowa lub bakteryjna, alergia, skrzywiona przegroda nosowa lub polipy w nosie.

Typowe objawy to obrzęk nosa, gęsta i bezbarwna wydzielina (katar), zatkany nos oraz osłabiony węch i smak. Może również wystąpić ból w okolicy policzków, nosa, oczu lub czoła.

Aby złagodzić te dolegliwości i trudności z oddychaniem przez nos, można zastosować pewne środki zaradcze. Jak jednak przeprowadzić oczyszczanie zatok? Zwróć uwagę na następujące wskazówki.

Wskazówki, jak oczyścić zatoki

Na początek musisz wiedzieć, że nie ma wystarczających dowodów naukowych na poparcie stosowania wszystkich tych środków. Z tego powodu przed użyciem najlepiej skonsultować się z lekarzem.

W większości przypadków, aby leczyć zapalenie zatok nie jest konieczne stosowanie antybiotyków, które powinny być podane tylko wtedy, gdy przepisał je lekarz. Zwykle stan poprawia się z upływem dni. W tym czasie można przyjmować następujące środki w celu złagodzenia bólu i ucisku.

1. Oczyszczanie zatok płukankami z soli

Płukanie gardła

Nadmiar śluzu w zatokach dokucza szczególnie w nocy. Aby uniknąć tego dyskomfortu, zaleca się płukanie nosa wodą i solą przed snem. Pomoże to oczyścić obszar i zmniejszyć stan zapalny.

W rzeczywistości, według tego badania przeprowadzonego przez Szpital Uniwersytecki Chung Shan, ustalono, że irygacja nosa roztworem soli może poprawić jakość życia pacjentów z ostrym i przewlekłym zapaleniem zatok, nieżytem nosa i spojówek.

Składniki

  • 3 łyżeczki soli (15 gramów).
  • 1 łyżeczka wodorowęglanu sodu (5 gramów).
  • 1 szklanka wody destylowanej lub przegotowanej (250 mililitrów).

Przybory

  • Gumowa gruszka lub zakraplacz.

Przygotowanie

  • Najpierw dodaj sól do wody destylowanej i bardzo dobrze wymieszaj.
  • Następnie dodaj sodę oczyszczoną i ponownie wymieszaj.
  • Powinieneś uzyskać bezbarwną mieszankę.

Sposób wykonania

  • Po prostu napełnij bańkę lub, jeśli to się nie uda, zakraplacz do połowy.
  • Przechyl głowę w lewo i oddychaj przez usta.
  • Wlej roztwór powoli do prawego nozdrza i poczekaj, aż wypłynie przez lewe nozdrze.
  • Jeśli czujesz, że roztwór dopływa do twoich uszu lub gardła, zmień pozycję.
  • Powtórz to samo z lewym nozdrzem.
  • Na koniec wydmuchaj nos, aby usunąć zanieczyszczenia i nagromadzony śluz.

2. Oczyszczanie zatok parą

Oczyszczanie zatok

Para działa jak naturalny środek oczyszczający i nawilżający. Nawadnia również dotknięty obszar i pozwala zrelaksować się sztywnym obszarom.

Przygotowanie

  • Na początek zagotuj trochę wody lub odkręć gorący kran, aby wypuścić parę.

Jak to zrobić

  • Następnie zbliż twarz do paru, aby ją poczuć w nosie.
  • Wdychaj i wydychaj powoli, aby oczyścić obszar.
  • Rób to przez 5 minut.
  • Na koniec zwilż ręcznik ciepłą wodą i połóż go na twarzy, aby dokończyć oczyszczanie zatok.
  • Poczekaj, aż ostygnie, aby go zdjąć.

3. Masaż olejkami eterycznymi

Jednym z najskuteczniejszych olejków terapeutycznych na oczyszczanie zatok jest olejek z oregano. Według tego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Cartagena (Kolumbia), ma on wysoce zalecane właściwości przeciwutleniające.

W połączeniu z olejkiem migdałowym efekt jest o wiele lepszy, ponieważ nawilża skórę, utrzymuje nawodnienie obszaru i pomaga w penetracji olejku z oregano (którego nigdy nie należy nakładać bezpośrednio na skórę ani w nozdrza).

Składniki

  • 1 łyżka oleju migdałowego (15 gramów).
  • 2 krople olejku z oregano.

Przygotowanie

  • Przede wszystkim ważne jest, aby bardzo dobrze umyć ręce i twarz.
  • Następnie wymieszaj olej migdałowy z 2 kroplami olejku z oregano.

Sposób zastosowania

  • Umieść miksturę na dłoniach i delikatnie wetrzyj w okolice zatok.
  • Wykonując okrężne ruchy w tych miejscach, powoli wdychaj i wydychaj zapach, aby wchłonąć esencję olejków i umożliwić ich działanie.
  • Rób to przez 5 minut, a zobaczysz, jak twój oddech się polepszy.

4. Gorące okłady

Stosowanie gorących okładów na nos i okolice czoła może pomóc złagodzić dolegliwości ze strony zatok. Można je nakładać 3 razy dziennie po 5 minut.

5. Użyj nawilżacza, aby oczyścić zatoki

To jeden z najszybszych sposobów na oczyszczanie zatok i zatkanego nosa. Oddychanie bardziej wilgotnym powietrzem może ukoić podrażnione tkanki i zmniejszyć obrzęk naczyń krwionośnych.

Podobnie tego typu urządzenia umożliwiają również łatwiejszy przepływ śluzu, dzięki czemu można go szybciej odkrztusić.

6. Pij dużo płynów

Nawodnienie jest ważne, aby pomóc odprowadzić i wydalić nagromadzony śluz. Ponadto błony śluzowe pozostaną nawilżone i mniej wrażliwe. Do picia najlepiej wybrać wodę, buliony lub gorące napary.

Ponadto wydmuchanie nosa i wydalenie śluzu wyeliminuje wirusy lub bakterie, które mogły spowodować problem. Zrób to jednak delikatnie, aby zapobiec pękaniu małych naczyń krwionośnych.

Skóra wokół nozdrzy również może ulec podrażnieniu. Można je złagodzić, nakładając odrobinę oleju migdałowego lub wazeliny.

7. Śpij w półleżącej pozycji

Trzymanie głowy w górze w czasie snu to kolejna powszechna wskazówka, która ułatwia oczyszczanie zatok. Odpowiedni wypoczynek w nocy jest niezbędny, aby organizm mógł przezwyciężyć infekcję i wyzdrowieć.

Ponadto trzeba dobrze wietrzyć i utrzymywać w czystości sypialnię i resztę domu, aby zapobiec problemom z kurzem i roztoczami. Ważne jest również, aby unikać zamkniętych pomieszczeń i miejsc dla palących.

Wypróbuj te domowe środki, które pomogą oczyścić zatoki

Jak już wspomnieliśmy, wszystkie te naturalne środki mogą pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego i bólu spowodowanego przekrwieniem zatok. Jednak w razie potrzeby nigdy nie zastąpią leczenia zaleconego przez specjalistę.

Póki problem się utrzymuje, staraj się utrzymywać zdrową dietę, która dostarcza mnóstwo witamin (aby wzmocnić odporność i zwalczyć objawy). Ponadto, jeśli Twój stan na to pozwala, nie przestawaj wykonywać lekkiej aktywności fizycznej. Uwalnianie endorfin łagodzi ból.

Jeśli jednak dyskomfort utrzymuje się dłużej niż 10 dni bez poprawy, wskazane jest ponowne skonsultowanie się z lekarzem. Również jeśli w dowolnym momencie pojawi się silny ból głowy lub twarzy, gorączka trwająca dłużej niż 4 dni lub jeśli stan się pogorszy po początkowej poprawie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bolger, W. E., Clement, P. A. R., Hosemann, W., Kuhn, F. A., Lanza, D. C., Leopold, D. A., … Zinreich, S. J. (1995). Paranasal sinuses: Anatomic terminology and nomenclature. In Annals of Otology, Rhinology and Laryngology. https://doi.org/10.1177/000348949510410s01
  • Cady, R. K., & Schreiber, C. P. (2004). Sinus headache: A clinical conundrum. Otolaryngologic Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/S0030-6665(03)00181-6.
  • Centro para el Control y la Prevención de Enfermedades. Sinusitis (infección de los senos paranasales). Julio 2020. Departamento de Salud y Servicios Humanos de Estados Unidos.
  • Clínica Mayo. Sinusitis crónica.
  • León Méndez G, Osorio Fortich Mª R, et al. Extracción, caracterización y actividad antioxidante del aceite esencial de Plectranthus amboinicus L. Revista Cubana de Farmacia. Octubre-Diciembre 2015. 49 (4).
  • Spaeth, J., Krügelstein, U., & Schlöndorff, G. (1997). The paranasal sinuses in CT-imaging: Development from birth to age 25. International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology. https://doi.org/10.1016/S0165-5876(96)01458-9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.