Czy możesz ćwiczyć, jeśli masz anemię?
Anemia to stan spowodowany spadkiem liczby czerwonych krwinek lub stężenia hemoglobiny (Hb). Hb to białko zawierające żelazo, które występuje w krwinkach czerwonych. Jego podstawowym zadaniem jest transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, że nadal możesz ćwiczyć, jeśli masz anemię, nawet jeśli transport gazów jest zmniejszony.
Anemia zwykle powstaje na skutek braku żelaza. Obniżona wydolność organizmu jest zwykle jednym z jej charakterystycznych objawów. Ze względu na słabe dotlenienie mięśni, serce jest zmuszone do szybszego pompowania, aby uzupełnić deficyt.
Jeśli masz niektóre typowe objawy choroby (bladość skóry, częste bóle głowy, wypadanie włosów, zaburzenia snu, osłabienie mięśni), być może zastanawiałaś się, czy możesz ćwiczyć przy anemii. Zapraszamy do przeczytania tego artykułu, aby zrozumieć, które ćwiczenia możesz wykonywać.
Co i jak możesz ćwiczyć, jeśli masz anemię
W zależności od stopnia anemii, możesz mieć duszności i trudności przy wykonywaniu pewnych czynności. Ten stan powoduje kilka efektów, które ograniczają wydolność fizyczną. Nawet w spoczynku możliwe jest zwiększenie pojemności minutowej serca.
Przed wykonaniem jakiegokolwiek rodzaju rutyny zalecamy więc wizytę u lekarza w celu przeglądu i zatwierdzenia planu treningowego. Może zasugerować ruchy przy minimalnym wysiłku, zawsze zaczynając powoli i stosując przerwy. Tak, możesz ćwiczyć, jeśli masz anemię, chociaż musisz wziąć pod uwagę, że jest to szczególna sytuacja.
Jogging i spacery
Zacznij od krótkich dystansów. Nawet dobrze jest robić to w domu, chodząc tam i z powrotem między dwoma odległymi punktami.
Po powtórzeniu tego ćwiczenia przez kilka dni, przejdź tę samą odległość, idąc szybciej. Pamiętaj, jak ważny jest odpoczynek, aby nie przemęczyć organizmu. Wprowadź 2 minuty joggingu i 2 minuty marszu.
Kolarstwo
Możesz spróbować przejechać się rowerem na dystansach dostosowanych do twoich możliwości wytrzymałościowych. Na początek najlepiej nie przekraczać 15 minut aktywności, a następnie zwiększać ten czas w 5-minutowych odstępach. Nie zapomnij zrobić sobie przerwy.
Pracuj również na rowerze treningowym, ponieważ działa jako symulator. Pozwala na wykonywanie ruchów bez konieczności chodzenia gdziekolwiek. Ustal krótkie czasy, od 5 do 10 minut, priorytetowo traktując odpoczynek i regenerację.
Joga
Jest to dyscyplina, którą spokojnie możesz ćwiczyć, jeśli masz anemię. Wpływa nie tylko na twoje ciało, ale i na umysł i ducha w całkowitej harmonii. Dzięki różnym technikom postawy i oddychania będziesz mogła spokojnie trenować.
Chociaż istnieje wiele rodzajów jogi, możesz zdecydować się na vinyasę. Pozycje będziesz wykonywać razem z wdechami, wydechami lub zatrzymywaniem powietrza.
Pływanie
Pływanie niweluje szkodliwe skutki stresu, pomaga korygować postawę oraz sprzyja definiowaniu sylwetki. Pływając, poruszasz się w wodzie przy użyciu głównie rąk i nóg.
Jest to również sport rekreacyjny, który korzystnie wpłynie na Twoje możliwości aerobowe. Oznacza to, że poprawi twoje prawidłowe oddychanie.
Przeczytaj: Anemia: jak ją rozpoznać?
Dobra dieta pomoże ci ćwiczyć, jeśli masz anemię
Oprócz tego, że możesz ćwiczyć, jeśli masz anemię, musisz zadbać o swoją dietę. Jest to niezbędne, aby stopniowo zwiększać wytrzymałość organizmu. Dieta powinna być bogata w żelazo, aby korzystnie wpływać na wzrost czerwonych krwinek.
Pokarmy bogate w żelazo mogą być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Wśród mięs wyróżnia się wątroba, a także ryby i owoce morza. Ciemnozielone warzywa, takie jak brokuły i szpinak, rośliny strączkowe i orzechy nie przyswajają się tak dobrze, ale świetnie uzupełniają dietę.
Pamiętaj, że wytrwałość jest niezbędna do osiągnięcia swoich celów, niezależnie od tego, jak trudna może być droga. Niech ćwiczenia staną się dla Ciebie stałym źródłem dobrego zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sanchez J, Rivera A, Noriega J, Morado Z, Andrade M, Cabrera M, Pérez I. Correlación del ejericicio físico, anemia y celularidad hemática: un modelo diagnóstico y epidemiológico. FEMPAC. 1998; 45 (1): 17-29.
- Bagur C, Serra R. Prescripción de ejercicio físico para la salud. Primera edición. España: Editorial Paidotribo; 2004.
- Casajús J, Rodríguez G. Ejercicio físico y salud en poblaciones especiales. España: Catalogo general de publicaciones oficiales del Consejo Superior de Deportes; 2011.