Czy to prawda, że kakao pomaga obniżyć poziom cholesterolu?
Kakao jest jednym z produktów spożywczych, które mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu lub przynajmniej zapobiec utlenianiu niektórych lipoprotein. Mówimy o produkcie wysokiej jakości, który zawiera dużą ilość fitochemikaliów. Niezbędne jest, aby regularnie pojawiała się w diecie, choć nie zawsze w postaci czekolady o wysokiej zawartości cukru.
Większość przemysłowych formatów kakao charakteryzuje się dostarczaniem nadmiernej ilości węglowodanów prostych. Pierwiastki te mogą mieć negatywny wpływ na poziom glukozy we krwi, powodując cięższą pracę trzustki. U osób prowadzących siedzący tryb życia efekt ten może powodować rozwój cukrzycy typu 2.
Kakao a poziom cholesterolu
Według badań opublikowanych w czasopiśmie Hospital Nutrition regularne spożywanie kakao może poprawić profil lipidowy i zmniejszyć ryzyko miażdżycy. Jednak badanie przeprowadzono na szczurach, więc danych nie można w pełni ekstrapolować na ludzi. W rzeczywistości niewiele jest dowodów u ludzi na konkretny wpływ spożycia kakao na poziom cholesterolu.
Wiadomo jednak, że obecność pokarmów roślinnych w diecie zmniejsza utlenianie lipoprotein o małej gęstości (LDL), co zmniejsza ryzyko patologii sercowo-naczyniowej. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Trends in Cardiovascular Medicine to białka LDL-c mogą przyczyniać się do powstawania blaszek miażdżycowych.
Istnieją również dowody na wpływ kakao na obniżenie poziomu ciśnienia krwi. Utrzymanie wysokiego ciśnienia krwi może zwiększyć częstość występowania wypadków sercowo-naczyniowych.
Przeczytaj również: Gorzka czekolada – jakie korzyści niesie regularne jej spożywanie?
Jak włączyć kakao do swojej diety
Spożywanie kakao jest dobre dla zdrowia. Ale musi być włączony do diety we właściwy sposób, aby uzyskać z niego jak najwięcej. Prawda jest taka, że zawsze powinieneś traktować priorytetowo odmianę gorzką, ponieważ to ta z największą ilością fitochemikaliów. W przypadku wyboru czekolady najlepiej, aby zawierała co najmniej 80% kakao.
Większość czekolad przemysłowych zawiera nadmierną ilość dodanych cukrów o niskiej zawartości kakao. Z tego powodu zwykle nie są pozytywne dla zdrowia metabolicznego, zwłaszcza gdy są spożywane w nadmiarze. Chociaż cukry proste nie są najbardziej odpowiednie, w kontekście intensywnych ćwiczeń nie byłyby tak szkodliwe.
Wskazane jest maksymalne ograniczenie zawartości lipidów trans w diecie. Mają one bardzo wyraźny charakter zapalny, przez co zwiększają częstość występowania wielu patologii. Zawsze zaleca się kupowanie proszku kakaowego w supermarkecie, aby móc dodać go do różnych przepisów. Dobrze łączy się z płatkami owsianymi, jogurtem i mlekiem. Istnieje wiele opcji, aby cieszyć się jego wspaniałym smakiem.
W przypadku chęci poprawienia właściwości organoleptycznych, zmniejszenia goryczki, można dodać do receptur jakiś rodzaj sztucznego słodzika, ale nie przesadzaj. Istnieją pewne przesłanki, że niektóre z tych związków zmniejszają gęstość i różnorodność mikroflory.
Jak wpływa na sen?
Kakao zawiera pewną ilość kofeiny lub analogów alkaloidów. Z tego powodu nie zaleca się spożywania go przed pójściem spać. Może obniżyć jakość snu, utrudniając pogodzenie się i zwiększając przerwy w nocy. Załamanie rytmów dobowych może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Najlepszą porą na spożywanie kakao jest poranek. Nawet jako przekąska może mieć sens.
Kakao może pomóc obniżyć poziom cholesterolu
Podsumowując, niektóre badania na zwierzętach wskazują, że kakao może pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Nie jest to jednak tak istotne, jak jego zdolność do ograniczania utleniania lipoprotein, pomagając chronić przed rozwojem patologii sercowo-naczyniowej. Jego wpływ na poziom ciśnienia krwi jest również bardzo godny uwagi.
Należy pamiętać, że gdy celem jest poprawa zdrowia, ważne jest nie tylko skupienie się na diecie. Musisz promować wiele nawyków. Wśród nich należy podkreślić wagę ćwiczeń fizycznych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ahmad, M. N., & Amr, A. M. (2017). The effect of defatted cocoa powder on cholesterol-induced changes of serum lipids in rats. Nutricion hospitalaria, 34(3), 680–687. https://doi.org/10.20960/nh.1334
- Hartley, A., Haskard, D., & Khamis, R. (2019). Oxidized LDL and anti-oxidized LDL antibodies in atherosclerosis – Novel insights and future directions in diagnosis and therapy. Trends in cardiovascular medicine, 29(1), 22–26. https://doi.org/10.1016/j.tcm.2018.05.010
- Ried, K., Fakler, P., & Stocks, N. P. (2017). Effect of cocoa on blood pressure. The Cochrane database of systematic reviews, 4(4), CD008893. https://doi.org/10.1002/14651858.CD008893.pub3