Czy jedzenie czekolady jest bezpieczne dla dzieci?

Czy wiesz, że nie wszystkie komercyjne czekolady są takie same? W tym artykule podpowiemy, które rodzaje są bezpieczne dla dzieci, a których należy unikać, aby nie zaszkodzić ich zdrowiu.
Czy jedzenie czekolady jest bezpieczne dla dzieci?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Większość dzieci uwielbia czekoladę. Jednak wielu ekspertów żywieniowych ostrzega, że nie wszystkie rodzaje dostępne na rynku są dobre dla ich zdrowia. Niektóre zawierają duże ilości dodanych cukrów. Tutaj powiemy Ci, czy jedzenie czekolady jest naprawdę bezpieczne dla dzieci.

Zanim zaczniemy, należy podkreślić, że dzieci potrzebują zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Niezbędne jest zapewnienie, żeby spożywały szeroką gamę produktów spożywczych, aby zmniejszyć ryzyko niedoborów składników odżywczych. W związku z tym wiele produktów spożywczych ma swoje miejsce w kontekście zdrowego wzorca żywieniowego, ale nie wszystkie w tej samej ilości.

Popularne składniki w czekoladzie

Aby przeanalizować, czy jedzenie czekolady jest bezpieczne dla dzieci, zacznijmy od przyjrzenia się głównym składnikom, z których składa się ten produkt.

Kakao

Kakao to pokarm pochodzenia roślinnego o gorzkim smaku, który posiada wysokie stężenie składników odżywczych o właściwościach przeciwutleniających. Według badania opublikowanego w The Cochrane Database of Systematic Reviews zawarte w nim flawonoidy pomagają ponadto regulować poziom ciśnienia krwi.

W związku z tym kakao jest pokarmem wysokiej jakości, i przynosi wymierne korzyści dla naszego zdrowia. Tak więc kakao w czekoladzie stanowi pozytywny składnik.

Ziarna kakaowe z przetworzonym kakao.
Kakao zawiera korzystne dla naszego zdrowia flawonoidy. Wiele badań potwierdziło ich wpływ na ciśnienie krwi.

Pełne mleko

Mleko, płynne lub sproszkowane, dostarcza wysokiej jakości mikroelementów, takich jak na przykład wapń. Ten minerał poprawia stan zdrowia kości, zmniejszając ryzyko złamań w średnim okresie. Widać to w badaniach opublikowanych w czasopiśmie Nutrients.

Jednak dla optymalnego wchłaniania tego minerału ważne jest, aby organizm miał odpowiedni poziom witaminy D. W przeciwnym razie istnieje prawdopodobieństwo deficytu wapnia.

Mleko jest również źródłem wysokiej jakości białek i tłuszczów. Z tych powodów jest uważane za zdrowy pokarm.

Cukier

Głównym problemem, jeśli chodzi o jedzenie czekolady jest zawartość cukru. Produkty handlowe często zawierają bowiem duże ilości tego składnika, co obniża ich jakość odżywczą.

W rzeczywistości regularne spożywanie dodanych cukrów przez dzieci wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób, takich jak otyłość i cukrzyca , zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition.

Zdrowotne właściwości czekolady dla dzieci

Jedzenie czekolady jest zatem bezpieczne i korzystne dla dzieci, o ile jest to produkt wysokiej jakości. Oznacza to, że powinien zawierać co najmniej 75% kakao, co z kolei oznacza niższy procent dodanych cukrów.

Oto niektóre z korzyści, jakie przynosi jedzenie czekolady dobrej jakości:

Pomaga kontrolować ciśnienie krwi

Jak już wspomniano, flawonoidy kakaowe pomagają regulować ciśnienie krwi, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie układu krążenia. W dłuższej perspektywie oznacza to mniejsze ryzyko rozwoju złożonych chorób.

Może Cię też zainteresować: Czekolada – który rodzaj jest najzdrowszy?

Spowalnia proces starzenia

Badania wykazały, że jednym z kluczy do opóźnienia przedwczesnego starzenia się jest zwiększenie ilości przeciwutleniaczy w diecie. Czekolada z wysoką zawartością kakao jest idealną żywnością, która pomoże osiągnąć ten cel.

Dostarcza energii

Nie zapominajmy, że czekolada dostarcza mnóstwo energii. Jest to dobre dla dzieci, ponieważ zazwyczaj są one bardzo aktywne fizycznie. Jednak osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny spożywać ją z umiarem.

Główne zagrożenia związane z czekoladą dla dzieci

Zagrożenia związane z jedzeniem czekolady przez dzieci zależą od jakości produktu. Komercyjna czekolada o niskiej zawartości kakao i dużej ilości cukru może mieć następujące negatywne skutki:

  • Zwiększone ryzyko otyłości: Regularne spożywanie fruktozy i glukozy wiąże się z częstszym występowaniem otyłości u dzieci. Jest to poważny problem zdrowotny, który pozostawia następstwa i może prowadzić do rozwoju innych chorób.
  • Większa zapadalność na cukrzycę: Ten stan jest ściśle związany z otyłością. Głównym czynnikiem ryzyka jest spożywanie dużej ilości cukrów prostych w połączeniu z siedzącym trybem życia.
Czy dzieci powinny jeść czekoladę? Matka pomaga dziecku sprawdzić poziom insuliny.
Nadmierne spożycie cukru przez dzieci zwiększa ryzyko późniejszej cukrzycy.

Jaki rodzaj czekolady jest najlepszy?

Wybór odpowiedniego rodzaju czekolady ma kluczowe znaczenie dla zdrowej diety. Generalnie lepiej jest wybierać czekoladę z zawartością kakao powyżej 75%, niezależnie od tego, czy zawiera mleko, czy nie.

Dobrym pomysłem jest również unikanie produktów zawierających sztuczne słodziki. Dodatki te negatywnie wpływają na mikrobiotę jelitową. W przypadku dzieci, choć nie tylko, ważna jest różnorodność bakterii w jelitach.

Dzieci mogą bezpiecznie jeść czekoladę

Jak zauważyłeś, dzieci mogą bezpiecznie jeść czekoladę, o ile jest wysokiej jakości. To jest kluczowy czynnik, który powinieneś wziąć pod uwagę. Produkty handlowe z wysoką zawartością cukru dają jednak negatywne skutki.

Na koniec ważne jest, aby podkreślić potrzebę dobrej edukacji na temat żywienia w pierwszych etapach życia. Lekcje wyciągnięte w tym czasie przekształcą się potem w dobre i zdrowe nawyki w przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ried K, Fakler P, Stocks NP. Effect of cocoa on blood pressure. Cochrane Database Syst Rev. 2017 Apr 25;4(4):CD008893. doi: 10.1002/14651858.CD008893.pub3. PMID: 28439881; PMCID: PMC6478304.
  • Vannucci L, Fossi C, Quattrini S, Guasti L, Pampaloni B, Gronchi G, Giusti F, Romagnoli C, Cianferotti L, Marcucci G, Brandi ML. Calcium Intake in Bone Health: A Focus on Calcium-Rich Mineral Waters. Nutrients. 2018 Dec 5;10(12):1930. doi: 10.3390/nu10121930. PMID: 30563174; PMCID: PMC6316542.
  • Fidler Mis N, Braegger C, Bronsky J, Campoy C, Domellöf M, Embleton ND, Hojsak I, Hulst J, Indrio F, Lapillonne A, Mihatsch W, Molgaard C, Vora R, Fewtrell M; ESPGHAN Committee on Nutrition:. Sugar in Infants, Children and Adolescents: A Position Paper of the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2017 Dec;65(6):681-696. doi: 10.1097/MPG.0000000000001733. PMID: 28922262.
  • Galvan YP, Alperovich I, Zolotukhin P, Prazdnova E, Mazanko M, Belanova A, Chistyakov V. Fullerenes as Anti-Aging Antioxidants. Curr Aging Sci. 2017;10(1):56-67. doi: 10.2174/1874609809666160921120008. PMID: 27659261.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.