Czy jesteś roztargniony lub zapominalski? Oto wskazówki, które ci pomogą

Czasami łatwo się rozpraszasz lub jesteś roztargniony? To jest bezpośrednio związane ze zbyt dużą wielozadaniowością. Często próbujemy wykonywać wiele zadań jednocześnie, tak naprawdę nie skupiając się na żadnym z nich. Dowiedz się, jak sobie pomóc.
Czy jesteś roztargniony lub zapominalski? Oto wskazówki, które ci pomogą
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2022

Kto z nas nie spędził kilku minut na szukaniu czegoś przed wyjściem z domu i po kilku nieudanych próbach zdał sobie sprawę, że już ma to przy sobie? Jeśli zdarzają ci się takie sytuacje, możesz być roztargniony lub rozproszony.

Kiedy jednak podobne rzeczy zdarzają ci się kilka razy dziennie, możesz zastosować pewne strategie. W tym artykule znajdziesz zalecenia dotyczące ograniczania czynników rozpraszających uwagę. Zastanowimy się również nad przyczynami roztargnienia.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Utrata pamięci i zapominanie: czy są normalne?

1. Zacznij od tego, co ważne

Zanim zaczniesz dzień, możesz sporządzić listę czekających Cię zadań i przypisać im priorytet. W ten sposób masz plan całego dnia, który w miarę posuwania się do przodu lub osiągania celów pozwala ci przechodzić do następnego zadania.

Zorganizuj się z agendą
Jeśli jesteś roztargniony lub zapominalski, planery to świetna opcja, którą zawsze możesz mieć pod ręką.

2. Znajdź sposób, aby przypominać sobie różne rzeczy

Na przykład, jeśli nie chcesz zapomnieć o obiedzie w lodówce, możesz zostawić notatkę na drzwiach przed wyjściem do pracy. Przypomnienia z telefonu komórkowego są również pomocne.

3. Znaj swój czas i naucz się nim zarządzać

Często rozproszenie wynika z braku organizacji. Z tego powodu naucz się planować swoje działania.

Istnieją różne narzędzia, które pozwalają wiedzieć, ile czasu poświęcasz na określone zadanie lub projekt. Większość z nich ma charakter technologiczny i oferuje opcje na komputery lub smartfony.

4. Staraj się zachować skupienie i obecność

Może to być trudne, ale jeśli sprawdzasz powiadomienia WhatsApp podczas rozmowy z kimś, możesz również przegapić ważne szczegóły rozmowy.

Staraj się więc być obecny tu i teraz i skupiać się na tym, co się aktualnie dzieje. Wyznacz swoje granice liczbą zadań i działań, które chcesz wykonywać jednocześnie.

5. Zadaj sobie pytanie o rzeczy, o których zwykle zapominasz

O jakich obszarach zwykle zapominasz? Czy zawsze jesteś roztargniony lub zapominalski, czy tylko w niektórych dziedzinach?

Na przykład możesz zapominać zabrać ze sobą pewne przedmioty codziennego użytku (okulary, płaszcz lub klucze). A może masz tendencję do zapominania o zobowiązaniach i spotkaniach? Czasami, kiedy o tym myślisz, w końcu zdajesz sobie sprawę, że to nie chodzi jednak o rozproszenie uwagi, ale po prostu nie lubisz uczestniczyć w spotkaniach.

Wtedy zapominanie może działać jako strategia lub wymówka.

6. Staraj się utrzymać porządek

To zalecenie idzie w parze z poprzednim punktem. Jeśli zapominasz przedmiotów, wyznacz stałe miejsca, aby zawsze je tam zostawiać. W ten sposób łatwiej wejdzie ci to w nawyk.

Możesz także spróbować wyznaczyć kilka zadań do wykonania przed wyjściem z domu. Powiedzmy trzy: zadbaj o jedzenie, weź płaszcz i sprawdź okulary. Dopóki nie odhaczysz tych trzech, nie powinieneś wychodzić.

Z drugiej strony, jeśli to, o czym zapominasz, ma związek ze spotkaniami, możesz użyć alarmów lub terminarza, aby wspomóc swoją pamięć. Możesz także skorzystać z terminarza tygodniowego lub miesięcznego i umieścić go w widocznym miejscu, np. na drzwiach lodówki.

7. Wybierz miejsce wolne od rozpraszaczy

Jeśli koncentracja nie jest Twoją mocną stroną, spróbuj pracować lub uczyć się w środowisku wolnym od bodźców wzrokowych i słuchowych. W swoim domu unikaj miejsc, które są punktami tranzytowymi, czyli takimi, w których stale krąży wiele osób.

8. Kończ i ograniczaj zadania

Ważne jest, abyśmy starali się skoncentrować na zadaniu i zobowiązać się do czasu rozpoczęcia i zakończenia, nawet jeśli jest krótkie. Jeśli tego nie robimy, pod koniec dnia często mamy wrażenie, że nic nie zrobiliśmy lub że nie ruszyliśmy do przodu, ponieważ nie mogliśmy zakończyć lub zamknąć pewnych kwestii.

9. Wyznacz chwile wypoczynku i relaksu

Rozproszenie uwagi pojawia się również po okresach wymagających dużej uwagi. Mózg potrzebuje zaworu bezpieczeństwa, wytchnienia. Dlatego konieczne jest znalezienie równowagi między pracą a wypoczynkiem.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 5 cech, które uczynią cię niezapomnianą osobą

10. Nie szukaj wymówek dla siebie

Bardzo często określenia zapominalski lub roztargniony mają dodatkową korzyść: zwalniają z odpowiedzialności. Potem używamy tej cechy, aby znaleźć dla siebie wymówki. „Taki już jestem; wiesz, że jestem roztargniony”.

Dlatego, aby wyjść z naszej strefy komfortu i pracować nad aspektami, które możemy poprawić, ważne jest, aby być ze sobą szczerym.

roztargniony lub zapominalski człowiek
Używanie roztargnienia jako wymówki może postawić nas w komfortowej sytuacji, w której nie chcemy nic zmieniać ani poprawiać.

Kilka słów o wielozadaniowości

Oprócz tego, że możemy być rozkojarzeni lub roztargnieni, ważne jest również zrozumienie kontekstu. Jesteśmy ciągle pod obstrzałem przekazu, który zachęca do wielozadaniowości, np. do tego, żeby ciągle dążyć do zmian albo ulepszeń w różnych sferach.

Choć mogłoby się wydawać, że jest to zaleta (pisanie wiadomości jedną ręką podczas dokonywania rezerwacji i czytanie z ust kolegi, który wchodzi do biura, aby przekazać nam wiadomość), w perspektywie średnio- i długoterminowej konsekwencje dają wyraźnie znać o sobie. Z niczym nie nawiązujemy prawdziwego kontaktu i nie udaje nam się nadać problemom odpowiedniej głębi, więc nie dostrzegamy zagrożeń ani możliwości poprawy.

Stopniowo zaczynamy natomiast odczuwać stres i niepokój. Rezultatem jest wyczerpanie psychiczne, a nawet wypalenie.

Być może jest to również pytanie, które należy sobie zadać: czym się rozpraszasz? Być może dążymy do osiągnięcia czegoś, co przekracza nasze możliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castro, P. E. G., Barrientos, M. L. G., Sosa, E. R. C., Gatica, K. L., Hernández, R. D. R. V., García, J. H., … & Díaz, D. M. M. (2016). Factores que detonan el síndrome de burn-out. Revista Iberoamericana de Contaduría, Economía y Administración: RICEA5(9), 105-128.
  • Pikos, A. K. (2017). The causal effect of multitasking on work-related mental health: The more you do, the worse you feel (No. 609). Hannover Economic Papers (HEP).
  • Torrico, B. C. H., Tavera, C. A. A., Murillo, N. V., & Quintanilla, M. (2019). Multitasking en el colegio y la universidad: implementación de la tecnica del pomodoro para la mejora del rendimiento académico en estudiantes de ingenieria. In Congresos CLABES (pp. 789-798).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.