Czy diety głodówkowe naprawdę działają? Oto, co musisz wiedzieć

Diety głodówkowe są dość kontrowersyjne i na ich temat istnieją sprzeczne opinie. Wielu twierdzi, że skutecznie pomagają schudnąć. Jednak mogą być bardzo niebezpieczne dla organizmu, jeśli nie zostaną zastosowane prawidłowo.
Czy diety głodówkowe naprawdę działają? Oto, co musisz wiedzieć
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Diety głodówkowe są dość kontrowersyjne. W rzeczywistości istnieje wiele sprzecznych opinii na ich temat.

Wiele osób twierdzi, że dają dobre efekty, jeśli chcesz schudnąć. Z drugiej strony są tacy, którzy twierdzą, że nie są skuteczne na dłuższą metę, a dodatkowo mogą narażać nasze zdrowie.

Oczywiste jest, że tego typu diety zyskały w ostatnich latach dużą popularność. Dietetycy na całym świecie stosują je u swoich pacjentów w celu poprawy zdrowia i redukcji masy ciała.

W obliczu tych różnych opinii chcielibyśmy dzisiaj powiedzieć, na czym polegają diety głodówkowe, a także jakie mają zalety i wady. Czy naprawdę są aż tak skuteczne?

Spójrzmy.

Czym są diety głodówkowe?

Diety głodówkowe można realizować na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest zmniejszenie spożycia kalorii do zaledwie 500 lub 800 kalorii dwa dni w tygodniu.

Inną opcją jest powstrzymywanie się od jedzenie przez 12 do 18 godzin dziennie. Niezależnie od metody, diety te opierają się na zasadzie ograniczenia kalorii. Powoduje to znaczną utratę wagi, która następuje szybko.

Różnią się one od tradycyjnych diet odchudzających tym, że nie wymagają ciągłego ograniczania przez kilka tygodni lub miesięcy. Diety głodówkowe lub diety z okresowym, czy przerywanym postem (jak są również nazywane) przeplatają okresy całkowitego ograniczenia z okresami swobodnego jedzenia.

Jak działają diety głodówkowe?

Dieta na czczo
Istnieje kilka różnych opcji diet głodówkowych.

Jeśli zdecydujesz się na dietę głodówkową, możesz to zrobić na trzy różne sposoby:

  • Pierwsza opcja to przyjęcie diety, w której nie wolno ci jeść przez okres od 12 do 18 godzin w ciągu dnia. Przez resztę czasu możesz spożywać dowolną ilość i rodzaje jedzenia.
  • Druga opcja nie opiera się na codziennej diecie, ale na tygodniowym spożyciu. Przez dwa lub trzy dni w tygodniu powinieneś spożywać maksymalnie 500 kalorii (minimalne zalecane dzienne spożycie to 1500). Przez resztę tygodnia nie należy zmieniać zwykłej diety.
  • Trzeci sposób to spędzenie całego dnia bez jedzenia i spożywanie tylko wody.

Według zwolenników tego typu diety, stosując którąkolwiek z tych trzech metod, można schudnąć. W rzeczywistości nauka dowiodła ich skuteczności, zwłaszcza w przypadku okresowego postu.

Sądzimy, że możesz przeczytać również ten artykuł: Czy przerywany post pomaga zapobiegać chorobom?

Przypuszczalne korzyści diet głodówkowych

Zwolennicy diet glodówkowych twierdzą, że oprócz utraty wagi przynoszą one organizmowi szereg korzyści.

W związku z tym mówi się, że ludzie stosujący te diety poprawiają poziom cukru we krwi, zmniejszając w ten sposób ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Jest to stwierdzone w badaniach opublikowanych w Nutrients.

Wreszcie zakłada się również, że diety te pomagają zapobiegać tak zwanym chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Sprzeczności tych diet

Z drugiej jednak strony, są tacy, którzy twierdzą, że chociaż diety głodówkowe mogą przynieść jakieś korzyści, to koszt dla organizmu jest bardzo wysoki.

Przede wszystkim dietetycy podkreślają, że nie ma sensu przechodzić na dietę głodówkową, aby schudnąć, jeśli i tak wrócisz do jedzenia jak wcześniej. Po drugie, dietetycy i endokrynolodzy ostrzegają, że ograniczając spożycie pokarmu do tych ekstremalnych poziomów, organizm jest pozbawiony energii potrzebnej do funkcjonowania.

Problemy zdrowotne wynikające z restrykcyjnych diet

Większość dietetyków zgadza się, że dzień postu, któremu towarzyszy spożycie wody, może być korzystny jako środek detoksykujący. Jednak przedłużony post może prowadzić do krytycznych warunków zdrowotnych. W bardzo skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci głodowej.

Z drugiej strony dietetycy nie zalecają poddawania organizmu długim postom. Oznacza to każdy rodzaj postu, który wymaga niejedzenia przez ponad 48 godzin. Dzieje się tak, ponieważ ciało wchodzi w stan, który wpływa na funkcjonowanie mózgu, jak wynika z badań opublikowanych w Praxis.

Wreszcie, nie zalecają również poddawania się spożyciu mniej niż 1200 kalorii przez kilka dni. Może to mieć negatywny wpływ na organizm.

Diety głodówkowe: Ekstremalne posty

Mało jedzenia
Należy pamiętać, że post nie jest dobry dla organizmu na dłuższą metę.

Dla wielu ludzi pomysł niejedzenia jest szalony, nawet jeśli trwa krócej niż jeden dzień. Dla tych osób każda forma postu wydaje się ekstremalna. Jednak przez „ekstremalny post” rozumiemy diety, które wiążą się z większymi ograniczeniami niż mechanizmy, które już omówiliśmy.

Bez względu na to, jak modna może być dieta, dietetycy sprzeciwiają się ekstremalnemu postowi. Istnieją diety, w których nawet spożywanie wody jest zabronione.

Podobnie, wydłużenie postu o więcej niż jeden dzień jest szkodliwe dla organizmu. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy pijesz wodę, ponieważ organizm zaczyna spożywać własne białka. W rzeczywistości istnieją przedłużone posty, które trwają od jednego do dwóch tygodni, kiedy pije się tylko płyny. Mogą dostarczać trochę energii, ale mogą też powodować inne poważne problemy w układzie pokarmowym.

Diety głodówkowe mogą korzystne, jeśli są dobrze zaplanowane i wykonywane z umiarem

Jak widać, coraz więcej osób praktykujących głodówkę decyduje się na stosowanie postu przerywanego, ale nie postu przedłużonego. Pamiętaj jednak, że zbilansowana dieta pozwoli ci schudnąć i utrzymać ją w czasie tylko wtedy, gdy pozwoli ci również zachować dobry stan zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Santos HO., Macedo RCO., Impact of intermittent fasting on the lipid profile: assessment associated with diet and weight loss. CLin Nutr ESPEN, 2018. 24: 14-21.
  • Grajower MM., Horne BD., Clinical Management of intermittent fasting in patients with diabetes mellitus. Nutrients, 2019.
  • Stocker R., Reber E., Aeberhard C., Bally L., et al., Fasting- effects on the human body and psyche. Praxis, 2019. 108 (9): 593-597.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.