Czy codzienne picie wina może przynosić korzyści?

Wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom wypijanie odrobiny czerwonego wina każdego dnia dla ich zdrowia, ale jakie są korzyści z codziennego picia kieliszka wina?
Czy codzienne picie wina może przynosić korzyści?

Ostatnia aktualizacja: 04 marca, 2022

Czy słyszałeś o wielu korzyściach, jakie przynosi codzienne picie wina? 

Dowiedz się o nich wszystkiego w tym artykule.

Codzienne picie lampki wina: specjalny przepis na zdrowie

Według ekspertów, kieliszek wina dziennie jest dobry dla zdrowia. Należy jednak uważać, bo to nie chodzi o byle jakie wino: to musi być czerwone wino.

Kilka badań potwierdza, że codzienne picie kieliszka czerwonego wina pomaga zapobiegać wielu problemom sercowo-naczyniowym zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Może również pomóc w zapobieganiu chorobom i zaburzeniom, takim jak cukrzyca, demencja i osteoporoza.

Chociaż wino jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych na świecie, naukowcy dopiero niedawno odkryli jego niesamowite zalety.

Przyjrzyjmy się im.

korzyści z picia wina

Korzyści, jakie daje codzienne picie wina

Oto niektóre z potwierdzonych zalet picia kieliszka czerwonego wina dziennie:

Pomaga zmniejszyć szkodliwe działanie dymu papierosowego

Wino może regulować uszkodzenia naczyń krwionośnych powodowane przez tytoń dzięki swoim zdolnościom do rozszerzenia naczyń.

Przede wszystkim pozytywnie wpływa na śródbłonek, czyli warstwę komórek, która zmniejsza tarcie między naczyniami limfatycznymi i krwionośnymi a sercem.

Pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia

Jest to jeden z najbardziej znanych efektów picia czerwonego wina, o ile spożywamy je w odpowiedniej ilości i regularnie. Naukowcy twierdzą, że czerwone wino zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową poprzez zmniejszenie produkcji „złego” cholesterolu i zwiększenie „dobrego”.

Codzienne picie kieliszka wina działa rozrzedzająco i przeciwzakrzepowo

Osoby sporadycznie pijące wino mają mniejsze ilości fibrynogenu, białka, które sprzyja tworzeniu się skrzepów krwi.

codzienne picie wina

Pomaga zapobiegać miażdżycy

Miażdżyca to jedna z chorób spowodowanych zwyrodnieniem tętnic. Występuje, gdy naczynia krwionośne tracą zdolność do rozluźniania się.

Alkohol w winie pomaga zachować dobry stan zdrowia naczyń dzięki tworzeniu się tlenku azotu, podstawowej substancji w relaksacji naczyń.

Codzienne picie wina pomaga zrównoważyć ciśnienie krwi

Nadmierne spożycie alkoholu powoduje nadciśnienie. Jednak picie małej lampki (250 ml) wina dziennie ma odwrotny skutek, ponieważ obniża ciśnienie krwi po posiłku u osób, które borykają się z tym problemem.

Pomaga zapobiegać chorobie Alzheimera i demencji

Badania wykazały, że resweratrol (składnik czerwonego wina) ma działanie neuroochronne, które powstrzymuje rozwój choroby Alzheimera i demencji.

korzyści z picia wina

Dlaczego czerwone wino?

Wiele osób może się zastanawiać, dlaczego ma to być wino czerwone, a nie inne (na przykład różowe, białe, musujące).

Jest wiele powodów. Dlatego najlepiej jest dowiedzieć się nieco więcej o tym napoju.

Czerwone wino powstaje z soku z czerwonych winogron, które są zbierane z winorośli. Grona można zbierać ręcznie, nożyczkami lub specjalnymi maszynami.

korzyści z picia wina

Wino z czerwonych winogron zawiera bardzo zdrową ilość polifenoli.

Eliminują one wolne rodniki. Białe wino nie zawiera jednak tych substancji.

W zależności od rodzaju winogron, ilości słońca, gruntu, na którym rosły kiście a także stężenia alkoholu, wino będzie zawierało mniej lub więcej polifenoli.

Więc na co czekasz? Skorzystaj z dobrodziejstw picia wina już dziś!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.