Cztery rodzaje postu i ich charakterystyka
Istnieją co najmniej cztery rodzaje postu, które można wydzielić biorąc pod uwagę ich cechy charakterystyczne. Niektóre z nich są krótkie i zdrowe, zaś inne są długie i niezdrowe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ich temat!
Istnieją cztery różne rodzaje postu. Niektóre z nich wpływają w sposób pozytywny na nasze zdrowie, zaś inne mogą działać wyniszczająco.
Główna zaleta takiego protokołu żywieniowego to ograniczenie liczby spożywanych kalorii. Dzięki temu o wiele łatwiej jest kontrolować swoją wagę. Poza tym wywołują one serię zmian hormonalnych, które chronią przed rozwojem licznych chorób przewlekłych, między innymi cukrzycy.
Rodzaje postu i ich cechy charakterystyczne
Przede wszystkim posty możemy podzielić na krótkie lub długie.
Krótkie posty trwają krócej niż trzy dni. Zazwyczaj nie prowadzają do wystąpienia jakichkolwiek komplikacji, a ryzyko zdrowotne związane z ich stosowaniem u zdrowej części populacji, która nie wymaga nadzoru lekarskiego ani suplementacji, jest praktycznie zerowe.
Co więcej, istnieją dowody potwierdzające ich skuteczność: pomagają schudnąć oraz chronią przed rozwojem chorób metabolicznych.
Jednak długim postom, które trwają kilka dni, a nawet tygodni, towarzyszy zazwyczaj dokładny monitoring w celu uniknięcia odwodnienia, niedożywienia białkowego oraz hipowitaminozy.
1. Post przerywany
To zapewne najbardziej popularny rodzaj postu. Zgodnie z badaniem opublikowanym w dzienniku Journal of Translational Medicine, polega na poszczeniu przez kilka godzin w ciągu dnia.
Najczęściej stosuje się protokół 16:8 (16 godzin postu) i w takiej sytuacji najczęściej rezygnuje się ze spożywania śniadania. Podczas okresu postu możesz pić wodę, kawę, herbatę lub inne gorące napoje.
Ogólnie rzecz biorąc, łatwiej jest zrezygnować ze spożywania śniadania niż obiadu. Wpływa na to cykl dobowy greliny (hormonu odpowiadającego za kontrolowanie apetytu. Ostatni posiłek w ciągu dnia powinno się spożywać około 22, a pierwszy następnego dnia o 14.
To wygodna metoda, która pozwala schudnąć nie głodząc się przy tym za bardzo. Kolejna korzyść płynąca z tej metody to fakt, że możesz stosować ją codziennie lub raz na tydzień.
2. Post 24-godzinny
To odrobinę bardziej agresywna metoda, a tym samym trudniejsza do przeprowadzenia dla osób, które nie są przyzwyczajone do takich rzeczy. Polega na poszczeniu przez jeden lub dwa dni w tygodniu. Po takim jednym dniu poszczenia następują trzy lub sześć dni regularnego jedzenia, w zależności od opcji, którą wybierzesz.
Wadą takiej metody jest fakt, że może ona prowadzić do utraty określonych ilości katabolizmu białek i masy mięśniowej. Ćwiczenia podczas postu przerywanego mogą okazać się korzystne, ale wykonywanie ich podczas 24-godzinnego postu może być groźne ze względu na brak glikogenu i składników odżywczych w mięśniach.
Takie posty w znaczący sposób zmniejszają liczbę kalorii spożywanych w ciągu tygodnia. Dlatego też są dość skuteczne, jeśli chcesz schudnąć. Jednak nie powinny stosować ich osoby ze złożonymi chorobami, takimi jak problemy z tarczycą.
Dowiedz się również: Niskokaloryczna i lekkostrawna kolacja – 7 pomysłów
3. Post proteinowy
To zmodyfikowana wersja postu przerywanego. Polega na poszczeniu w proporcjach 16:8. Od standardowego postu przerywanego różni się tym, że można przyjmować niektóre rodzaje białek.
Za główną zaletę tej metody należy uznać fakt, że katabolizm proteinowy jest o wiele niższy niż w poprzednich przypadkach. To dobry wybór dla osób aktywnych, które starają się wyrzeźbić swoje mięśniej, zachowując przy tym masę mięśniową.
Poza tym możliwość jedzenia określonych rodzajów produktów spożywczych podczas okresu postu zmniejsza apetyt u osób, które mają trudności ze stosowaniem postu 16:8.
4. Długi post
Poszczenie przez ponad 3 dni to dobry wybór dla osób chorobliwie otyłych, jednak zawsze musi być nadzorowane przez lekarza. Wszystko dlatego, że muszą oni podawać dożylnie roztwór glukozy pacjentom, którzy przestrzegają tego rodzaju postów.
Poza tym kluczową rolę odgrywa suplementacja witamin i minerałów, jak również właściwe nawodnienie. Takie posty są skuteczne, ale wiążą się z określonym ryzykiem. Właśnie dlatego muszą być przeprowadzane pod nadzorem lekarskim.
To delikatne sytuacje, w których należy uważnie ocenić wszystkie za i przeciw zanim rozpocznie się post. Utrata wagi jest całkiem znacząca; jednak równie znacząca jest utrata tkanki mięśniowej.
Przeczytaj również: Post przerywany – poznaj korzyści i mity
Niektóre rodzaje postu pomagają schudnąć
Jak już stwierdziliśmy wcześniej, istnieją różne rodzaje postu, a każdy z nich ma wiele zalet w zakresie poprawy składu ciała oraz zapobiegania rozwojowi chorób. Jeśli chcesz spróbować poszczenia, najlepiej byłoby zacząć od prostych metod, takich jak 16:8. Potem możesz wypróbować inne możliwości.
Połączenie postu przerywanego z ćwiczeniami o średniej intensywności sprawdza się doskonale, gdy chcesz spalić tkankę tłuszczową. W przypadku jakichkolwiek pytań, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem lub dietetykiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Moro T., Tinsley G., Bianco A., Marcolin G., et al., Effects of eight weeks of time restricted feeding (16/8) on basal metabolism, maximal strength, body composition, inflammation, and cardiovascular risk factors in resistance trained males. J Transl Med, 2016. 14 (1):290.
- Johnstone A., Fasting for weight loss: an effective strategy or latest dieting trend? Int J Obes, 2015. 39 (5): 727-33.
- Santos OH., Macedo RCO., Impact of intermittent fasting on the lipid profile: assessment associated with diet and weight loss. Clin Nutr ESPEN, 2018. 24:: 14-21.