Czosnek i jego właściwości lecznicze
Możliwe, że zdarzyło ci się poznać osoby, które jedzą czosnek z samego rana i to na pusty żołądek. Prawdą jest, że wielu z nas jeszcze zaskakuje taka sytuacja, może to oczywiście wynikać z tego, że czosnek ma dosyć nieprzyjemny smak, ale musimy wiedzieć, że osoby, które go regularnie spożywają, na pewno znają jego cudowne właściwości, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu.Czosnek ma naprawdę cudowne właściwości, które pomagają regulować funkcjonowanie naszego organizmu na wielu płaszczyznach i jest bez wątpienia jednym z najlepszych naturalnych produktów leczniczych, jakie istnieją.
W czasach starożytnych czosnek..
W czasach starożytnych czosnek był przede wszystkim stosowany jako antybiotyk. Żołnierze rzymscy i greccy stosowali go na wszystkie dolegliwości, zażywali go zarówno przed wyjściem na bitwę, jak i po powrocie z niej. Egipcjanie zaś stosowali czosnek zupełnie w innym celu gdyż upatrzyli w nim idealne działanie jako afrodyzjak. W Himalajach aż po czasy dzisiejsze czosnek jest stosowany w wielu potrawach, głównie w celu wzmocnienia odporności i dotleniania organizmu.
Historia oczywiście się zmienia i dzisiaj, w różnych częściach świata, czosnek jest głównie stosowany w celach kulinarnych, oczywiście nie ma w tym nic złego, ale warto znać wszystkie właściwości czosnku, aby móc odpowiednio wykorzystać jego potencjał. Wiele osób rezygnuje z dodawania go do potraw, z powodu silnego zapachu, warto jednak zacząć go używać, ponieważ jego właściwości, które zapewnia organizmowi są niesamowite.
W dalszej części artykułu przedstawimy wszystkie właściwości czosnku więc koniecznie je przeczytaj, bo może się okazać, że naturalne i skuteczne lekarstwo jest w zasięgu ręki, a ty je pomijasz w swojej diecie. Dlatego może warto zacząć od dodawania jednego ząbku czosnku dziennie do naszych potraw, na pewno nie pożałujesz!
Poprawia działanie układu krążenia
Ten cudowny produkt usprawnia działanie układu krążenia i w tym samym czasie obniża poziom cholesterolu we krwi. Dzieje się tak ponieważ czosnek kontroluje produkcję cholesterolu przez wątrobę i jakby tego było mało, przyczynia się do produkcji tak zwanego dobrego cholesterolu (HDL). Jego pozytywny wpływ na układ krwionośny przejawia się w tym, że pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne, co sprawia, że krew może przepływać swobodnie i tym samym chroni nas przed wieloma chorobami, głównie miażdżycą.
Usuwa pasożyty
Czosnek również można stosować do zwalczania wielu mikroorganizmów, które trudno usunąć z organizmu typowymi lekami. Dzieje się tak ponieważ ma on silne działanie antypasożytnicze i zwalcza pasożyty występujące w organizmie, między innymi tasiemca, sprawiając, że nasz organizm jest mniej przyjazny dla pasożytów.
Dba o skórę
Czy wiesz, że czosnek jest jednym z najlepszych źródeł witamin A, B1, B2 i C? Jeżeli więc gości on stale w naszej diecie, sprawia to, że nasza skóra jest piękna i zdrowa, a my sami wyglądamy młodziej i mamy więcej energii. Czosnek przyczynia się również do poprawienie wzroku oraz zapobiega chorobom układu oddechowego. Zatem zapewnia nam korzyści, które wszyscy chcemy czerpać.
Co więcej, czosnek pomaga w walce z grypą i chorobami zapalnymi, ale uwaga! Nie powinno się nadużywać tego produkty, bo w dużych dawkach, może okazać się szkodliwy. Dlatego też zalecamy, aby spożywać od jednego do dwóch ząbków czosnku dziennie, wtedy jego działanie będzie spektakularne.
Pamiętaj!
Teraz, kiedy już znasz najbardziej korzystne właściwości, jakie czosnek może zapewnić twojemu organizmowi, zachęcamy do spożywania go, czy to dodanego do posiłków, co sprawi, że jego smak będzie mniej wyczuwalny, czy to samego, na pusty żołądek, dzięki czemu pozwoli ci czerpać najlepiej ze wszystkich jego zalet. Pamiętaj o maksymalnym wykorzystaniu wszystkich tych cudownych właściwości!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ankri, S., & Mirelman, D. (1999). Antimicrobial properties of allicin from garlic. Microbes and Infection. https://doi.org/10.1016/S1286-4579(99)80003-3
- Lanzotti, V. (2006). The analysis of onion and garlic. Journal of Chromatography A. https://doi.org/10.1016/j.chroma.2005.12.016
- Tattelman, E. (2005). Health effects of garlic. American Family Physician. https://doi.org/10.1080/01449290310001624338
- Pazyar, N., & Feily, A. (2011). Garlic in dermatology. Dermatology Reports. https://doi.org/10.4081/dr.2011.e4