Części ciała - jak ułatwić maluchom naukę i rozwój?

Gry, piosenki i inne zajęcia są idealne do przekazywania dzieciom wiedzy dotyczącej poszczególnych części ciała i promowania pewności siebie.
Części ciała - jak ułatwić maluchom naukę i rozwój?
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2023

Kiedy uczysz dzieci o częściach ciała, pomaga im to poznać siebie i promować rozwój psychomotoryczny. Stopniowo dzieci stają się świadome swoich kończyn i innych części ciała, a także tego, jak z nich korzystać.

Według hiszpańskiego badania „Czy znam swoje ciało?”, dorośli muszą być przygotowani do kierowania dzieckiem i motywowania go do wykonywania czynności ruchowych, które konkretyzują rozpoznawanie ciała wraz z jego relacjami w czasie, przestrzeni i ruchu.

Istnieją zabawne sposoby edukowania o ludzkim ciele; na przykład skojarzenia słów, które pozwalają oswoić dźwięk z poszczególnymi partiami. Oczywiście dzieci nie nauczą się części ciała z dnia na dzień. Aby ułatwić dzieciom zrozumienie ich fizyczności, konieczne są poświęcenie i kreatywność ze strony opiekunów.

Dlaczego uczyć dzieci poszczególnych części ciała?

Chłopiec uczy się części ciała.
Dzieci już w wieku jednego roku wykazują zainteresowanie poznawaniem części ciała.

Kiedy nazywasz części ludzkiego ciała przed swoim dzieckiem, rozwijasz jego słownictwo. Krajowe Biuro Head Start podkreśla, że interakcja jest niezbędna do nauki języka. Ponadto, gdy powtarzasz słowo i wskazujesz poszczególne części ciała, poprawiasz ich umiejętności rozumienia. Identyfikacja anatomii jest konieczna. Najlepiej, jeśli będzie ona uwzględniać również następujące aspekty:

  • Znajomość różnic między męskim i żeńskim ciałem.
  • Promowanie niezależności, szacunku i troski o siebie.
  • Zwrócenie uwagi, że różnice fizyczne nie ograniczają praw między płciami.

Podobnie korzystanie z własnego ciała ma podstawowe znaczenie dla samopoznania nieletnich, zauważono w artykule opublikowanym przez Didactic Publications (wszystkie w języku hiszpańskim). Dzieciom, które znają każdą część swojego ciała, łatwiej jest określić, czy odczuwają dyskomfort lub ból.

Dzieci muszą wiedzieć, jak dbać o swoje ciało i móc ostrzegać, jeśli ktoś próbowałby je skrzywdzić.

W jakim wieku zacząć naukę

Błędem jest sądzić, że istnieje określony wiek, w którym dzieci potrafią już rozróżniać poszczególne części ciała. Proces nauki można rozpocząć, gdy dzieci posiadają już możliwości fonetyczne i rozumieją przekaz wizualny.

Maluchowi łatwiej będzie zrozumieć, gdzie są jego usta, jeśli o tym wspomnisz i wskażesz swoje usta, a następnie jego usta. Uważa się, że w okolicach pierwszego roku życia dziecku łatwiej jest się skoncentrować, zapamiętać słowa i zlokalizować konkretne części ciała.

Sposoby uczenia dzieci części ciała

Nauczanie dzieci o częściach ciała nie będzie problemem, jeśli zamiast mieć obsesję na punkcie nauki, ustąpisz miejsca zabawnym zajęciom, które oboje lubicie.

Wyjaśnij funkcje

Jeśli Twoje dziecko wie, do czego służą poszczególne części ciała, będzie dla niego naturalne, że je rozpoznaje. Aby wyjaśnić, czym są ręce, naucz je klaskać w dłonie. Pokaż mu, jak otwierać i zamykać oczy. Pozwól mu powąchać delikatne aromaty, aby wiedziało, do czego służy nos. Niech spróbuje różnych smaków, aby pamiętało, jak działają usta i język.

Grajcie w zgadywanki

Niewinne pytanie, takie jak „Gdzie są oczy?” jest kluczem do poznania, czym one są i gdzie się znajdują. Pytania dotyczące ciała i właściwe wyjaśnienie jego funkcji sprzyjają nauce i zrozumieniu.

Układajcie razem puzzle

Sklepy oferują gry dla dzieci polegające na łączeniu części ciała. Jeśli wolisz format cyfrowy, możesz również znaleźć puzzle związane z anatomią na tableta czy smartfona.

Celem jest, aby rodzice lub opiekunowie zajęli się tematem i pracowali nad umiejętnościami społecznymi oraz wzrokowo-ruchowymi i krytycznym myśleniem swoich dzieci.

Rodzic wskazuje nogi dziecka
Wskazywanie części ciała, śpiewanie lub układanie puzzli to doskonałe sposoby na naukę anatomii.

Śpiewaj z dzieckiem

Muzyka promuje kreatywność, wzmacniania koncentrację, poprawia zdolności psychomotoryczne i percepcję słuchową oraz wzmacnia towarzyskość i umiejętności językowe. Warto więc stosować naukę poprzez śpiew.

Pobierz playlistę z piosenkami wyjaśniającymi części ciała – jest ich wiele w zależności od przedziału wiekowego. Jeśli wolisz, wymyśl tekst i wykonaj czynność częścią ciała, o której wspominasz. Na przykład intonując coś w stylu „tupnij nogą”, wykonaj czynność i poproś dziecko, aby ją powtórzyło.

Korzystaj z pomocy wizualnych

Książki obrazkowe z ludźmi i zwierzętami są idealne do nauki. Skupiając się na ilustracji, poproś dziecko, aby wskazało, gdzie są uszy osła, ramiona lalki lub części innych postaci, zawsze zgodnie z historią opowiedzianą w tekście.

Dzieci odbierają wiele informacji za pomocą wzroku, dlatego można przygotować duży plakat z wizerunkiem ludzkiego ciała. Również bajki w telewizji mogą być przydatne w procesie nauczania. Korzystając z wyświetlanej grafiki, rozmawiaj z dzieckiem o częściach ciała, a z czasem zacznie je rozpoznawać bez dodatkowych pomocy.

Narysuj człowieka

Rysowanie osoby jest przydatne w nauczaniu części ciała. Jedną z technik jest położenie dziecka na dużym arkuszu papieru lub tektury, narysowanie jego sylwetki i wspólne pokolorowanie całości.

Wybierzcie razem kolory dla każdego obszaru. Innym sposobem jest użycie naklejek nawiązujących do różnych części i umieszczenie ich na arkuszu w odpowiednich miejscach. Warto również spojrzeć w lustro i wskazać oczy, nos, uszy, usta, ramiona, palce, nogi itp.

Przetestuj swoje dziecko

Chodzi nie tylko o sprawdzanie części ciała dziecka i nadawanie im imion. Nakieruj je podpowiedziami i poczekaj, aż odpowie, wymieniając odpowiednią część ciała. Możesz zapytać, która część pozwala im mówić, która kończyna ułatwia bieganie lub dzięki jakiej części ciała można słuchać muzyki.

Przykłady ze zwierzętami

Dziecko może łatwiej zasymilować się ze zwierzętami. Poszukaj wypchanych zwierząt, zabawek lub swojego zwierzaka domowego i pokaż dziecku, że ma ono oczy, usta, nogi i nos. Skorzystaj z okazji, aby podkreślić specyfikę ogona, jeśli jest to zwierzę, które go posiada.

Policzcie części razem

Powiedz dziecku, że ma usta, 2 oczu, 2 uszu, 2 ręce, 2 nogi, nos, 5 palców u każdej dłoni i 5 u każdej stopy itp. Gdy dziecko nauczy się liczyć, będzie wiedziało, jak jest zbudowane jego ciało.

Nauka intymnych części ciała

Nie daj się zaskoczyć trosce dziecka lub jego ciekawości dotyczącej części intymnych. National Child Traumatic Stress Network podkreśla (artykuł w języku hiszpańskim), że dostarczanie prawidłowych i odpowiednich informacji w dzieciństwie na temat zmian ciała i spraw seksualnych jest istotne dla ich prawidłowego rozwoju.

W wieku przedszkolnym małe dzieci uczą się zwykle tego, co widzą. Jednak czasami rodzice decydują się na używanie zdrobnień lub zastępczych nazw dla intymnych części ciała. W ten sposób jednak niepotrzebnie tworzą poczucie wstydu. O penisie i pochwie warto mówić wprost, a gdy dzieci dorosną, samodzielnie zauważą różnice między płciami.

Chociaż nie będziesz prowadzić edukacji seksualnej na czas, znajdź sposób, aby dziecko i dorośli czuli się komfortowo. Bardzo ważne jest, aby dziecko rozumiało, że ma prawo do prywatności i że nikt, nawet przyjaciele czy krewni, nie powinien go niewłaściwie dotykać.

O czym warto pamiętać

Podczas nauczania dzieci o częściach ciała ważne jest, aby używać odpowiednich nazw, a nie pseudonimów czy terminów naukowych. Ponadto, używając rekwizytów, upewnij się, że są one przyzwoite, a nie stanowią na przykład zdjęć dorosłych osób. Upewnij się, że dziecko rozumie, że niezależnie od fizycznych różnic między chłopcami i dziewczętami, wszyscy mają takie same prawa i zasługują na jednakowy szacunek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.