Nauka siadania u dzieci - poznaj kilka kluczowych porad

Czy chciałabyś wiedzieć, jak pomóc dziecku nauczyć się siadać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Nauka siadania u dzieci - poznaj kilka kluczowych porad

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli chcesz, by nauka siadania nie była dla Twojego dziecka problemem, przeczytaj nasz artykuł! Rodzice często niecierpliwie czekają, aż ich pociechy pokonają pierwsze etapy rozwojowe. Nie mogą się doczekać pierwszego uśmiechu, raczkowania i pierwszych kroków.

Chociaż wszystko przebiega stopniowo, ten niepokój jest naturalny. Każdy chce, aby jego dziecko siadało samodzielnie i to jak najszybciej.  Przede wszystkim wielu rodziców często się zastanawia: czy moje dziecko jest gotowe do samodzielnego siedzenia? Czy niezbędna będzie nauka siadania?

Obserwowanie dziecka da Ci wskazówki pozwalające wiedzieć, czy jest już ono gotowe, bez ranienia jego pleców. Najlepsze, co możesz zrobić, to nie zmuszać dziecka do niczego. W końcu usiądzie ono samodzielnie.

Musisz dać mu możliwość spędzenia jak największej ilości czasu w domu w wygodnych ubraniach. Daj także dziecku przestrzeń do odkrywania i ćwiczenia jego ciała. Gdy osiągnie ono określone kamienie milowe w rozwoju, nauczy się siadać samo.

Jak sprawdzić, czy Twoje dziecko jest gotowe do siedzenia?

Mama uczy dziecko siadania.

Błędem jest zmuszanie dziecka do przyśpieszenia dowolnego etapu rozwoju. Każde dziecko jest wyjątkowe. Nie powinno być kalendarza, który wymagałby od niego robienia pewnych rzeczy w określone dni. Niektórym dzieciom nauka siadania i inne rzeczy zajmują dużo czasu, a inne robią to o wiele szybciej.

Ponadto niektóre dzieci mają pierwsze zęby w wieku trzech miesięcy, a inne w wieku 8 lat. Nie ma z góry ustalonego czasu. Dlatego musisz poczekać, aż Twoje dziecko będzie gotowe. Niektóre zaczną siadać w wieku 6 miesięcy, podczas gdy inne dopóki nie ukończą 1 roku życia.

Możesz jednak zwrócić uwagę na następujące oznaki:

  • Jeśli Twoje dziecko potrafi położyć się na brzuchu i odwrócić się na plecy, a następnie ponownie wrócić na brzuszek, oznacza to, że jego mięśnie stają się silniejsze.
  • Innym znakiem jest to, że Twoje dziecko może siedzieć samodzielnie jest zdolność do siedzenia na swoim krzesełku. Zwykle zaczyna się to około 6 miesięcy, ale nie jest to ustalona data. Może się to również zdarzyć w wieku od 8 do 9 miesięcy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Spanie dziecka z mamą – czy to dobry pomysł?

Nauka siadania i wyjątkowa chwila będąca jej owocem

Nauka siadania oznacza, że Twoje dziecko robi ogromne postępy w rozwoju psychomotorycznym. Taka pozycja pomaga dziecku wzmocnić mięśnie pleców, a także zapobiega dyskomfortowi i problemom z chodzeniem. Gdy tylko będzie w stanie usiąść, jego ciało będzie gotowe do raczkowania i chodzenia.

Dlatego nie należy zmuszać dziecka do siedzenia, zanim będzie gotowe. Pozwól mięśniom dziecka rozwijać się we własnym tempie. Kiedy Twoje dziecko będzie mogło usiąść, poczuje się bardziej niezależne, bawiąc się zabawkami i innymi rzeczami, które przykuwają jego uwagę.

Jego zmysły budzą się do odkrywania!

Ćwiczenia pozwalające nauczyć dziecko siadania

Zastanawiasz się, czy można pomóc dziecku opanować siadanie? Chociaż najlepiej jest poczekać, aż dziecko rozwinie się we własnym tempie, możesz pomóc dziecku wzmocnić jego mięśnie za pomocą kilku ćwiczeń. Nie sprawi to, że Twoje dziecko szybciej osiągnie tę umiejętność, ale możesz mu ją ułatwić.

Nie będzie to więc nauka siadania w sensie dosłownym, ale ćwiczenia ogólnorozwojowe. Ponadto wykonywanie tych ćwiczeń to kolejna czynność, w trakcie której możesz spędzać czas z dzieckiem. Możesz pomóc mu stopniowo rozwijać się szczęśliwie i zdrowo.

Przed rozpoczęciem tych ćwiczeń pomagających dziecku siadać, Twoje dziecko musi pokonać pewne kamienie milowe w rozwoju psychomotorycznym. Na przykład musi mieć możliwość podniesienia głowy, kiedy leży i udaje, że siedzi, kiedy trzymasz jego / jej ręce.

Gimnastyka z dzieckiem

Dziecko uczy się siadać.

Aby wykonać te stymulujące ćwiczenia z dzieckiem, rzuć koc na podłogę i przygotuj się do pracy. Wzmocni jego mięśnie brzucha, pleców, szyi i ramion! Ważne jest również, aby mieć w pobliżu mnóstwo ulubionych zabawek.

  • Połóż dziecko na plecach. Usiądź z przodu i trzymaj dziecko za rączki. Następnie powoli podnosić go / ją do góry, a następnie położyć go / ją z powrotem. Powtórz to trzy lub cztery razy.
  • Połóż dziecko na kolanach, aby mogło się na Tobie oprzeć. Klaskaj lub zagraj w inną grę. Natychmiast przestanie się o Ciebie opierać i usiądzie samo. Możesz mu pomóc, trzymając je za ramiona, kiedy nie opiera się o Ciebie.
  • Połóż dziecko na plecach. Połóż efektowną zabawkę na dziecku, aby skusić je do wzięcia jej w dłonie. Będzie próbowało powoli się rozciągać, aby ją chwycić.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Opóźnienia w rozwoju mowy u dzieci: rodzaje i objawy

Nie poganiaj swojego dziecka

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko traci zainteresowanie tym, co robisz, przerwij sesje ćwiczeń. Podobnie jak w przypadku każdego nowego kamienia milowego, sekretem nakłonienia dziecka do siadania jest stymulacja, a nie siła.

Nie męcz go. Ciesz się chwilami spędzonymi razem i próbuj dalej. Wkrótce Twoje dziecko będzie gotowe na pierwsze zdjęcie w pozycji siedzącej!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.