Czerwone banany: jakie są ich zalety?

Czy wiesz, że nie wszystkie banany są takie same? Najbardziej skomercjalizowany i dobrze znany jest żółty Cavendish. Istnieje jednak ponad 1000 odmian tego owocu. W poniższym artykule dowiemy się wszystkiego o czerwonym bananie.
Czerwone banany: jakie są ich zalety?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czerwone banany nie pojawiają się w ofercie handlowej na dużą skalę, ale popyt na nie stale rośnie. Wynika to częściowo z ich mniejszych rozmiarów, gęstej konsystencji i słodkiego smaku.

Uważa się, że pochodzą z Indii i Malezji, gdzie rosną dziko od wieków. Później rozprzestrzeniły się na inne obszary, takie jak Australia, Afryka Północna i Azja Południowo-Wschodnia. Dotarły również do Europy, gdzie uprawia się je na Wyspach Kanaryjskich.

Dla wielu osób jest to nieznany owoc, ponieważ nie jest dostępny we wszystkich krajach. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat i poznać jego zalety oraz czym różni się od żółtego banana, czytaj dalej!

Czym są czerwone banany i czym różnią się od żółtych bananów?

Czerwone banany są znane pod botaniczną nazwą jako Musa acuminate Red Dacca. Ale w zależności od miejsca pochodzenia mogą mieć inne nazwy, takie jak hiszpański czerwony banan, kubański czerwony banan, Lal Kela lub Colorado.

Na początek, interesujące, a może nawet zaskakujące, jest to, że nie jest to owoc modyfikowany genetycznie. W rzeczywistości jest to naturalna grupa wśród bananów, która pojawiła się na przestrzeni lat dzięki uprawie i selekcji biologicznej.

Owoce są krótsze i grubsze niż odmiana Cavendish (najczęściej spotykana wśród żółtych bananów). Skórka jest twarda i ma kolor od jaskrawoczerwonego do pomarańczowo-żółtego. Odcienie koloru zależą od zawartych w nim pigmentów antyoksydacyjnych.

Główną cechą wyróżniającą tego rodzaju banana jest kolor skórki. Po obraniu miąższ ma kolor żółty lub kości słoniowej. Jest miękki, kremowy, słodki, o owocowym smaku i aromacie przypominającym malinę i mango.

Korzyści i właściwości czerwonych bananów

Ogólnie istnieją pewne błędne przekonania na temat bananów. Często klasyfikuje się je jako niezdrowe lub nadmiernie kaloryczne owoce.

Możemy jednak kategorycznie stwierdzić, że jest to pożywny owoc, a jego spożycie może przynieść wiele pozytywnych skutków zdrowotnych. Czerwony banan również ma te zalety.

Trochę bananów.
Banany przez wielu uważane są za owoce pozbawione wartości odżywczych, ale jest to dalekie od prawdy, zarówno w odmianie żółtej, jak i czerwonej.

Wkład składników odżywczych

W składzie banana (również odmiany czerwonej) węglowodany wyróżniają się ponad białka i tłuszcze (które występują w niewielkich proporcjach). Zawierają również znaczne ilości błonnika, potasu i witaminy B6.

Źródło energii

W czerwonym bananie znajdują się trzy różne rodzaje cukrów:

  • Fruktoza
  • Sacharoza
  • Glukoza

Taki skład sprawia, że jest dostarczycielem szybkiej, ale długotrwałej energii. Są idealne dla dzieci, osób intensywnie ćwiczących lub do spożycia po uprawianiu sportu.

Dobre samopoczucie

Gdy owoc jest niedojrzały, znaczna część węglowodanów ma postać skrobi. Jednak gdy dojrzewają, są przekształcane w cukry prostsze. Z tego powodu można uznać banany za miękkie i lekkostrawne owoce.

Dodatkowo zawierają błonnik pokarmowy w postaci inuliny oraz fruktooligosacharydy. W związku z tym nie ulegają strawieniu i docierają do okrężnicy w stanie nienaruszonym, gdzie podlegają fermentacji przez bakterie jelitowe. W ten sposób przyczyniają się do poprawy pasażu jelitowego i mają właściwości prebiotyczne.

Układ nerwowy i odpornościowy

Pirydoksyna (lub witamina B6) jest niezbędna do rozwoju mózgu i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bierze również udział w tworzeniu przeciwciał.

Zdrowie układu krążenia

Według Harvard School of Public Health czerwone banany są doskonałym źródłem potasu. Minerał ten ułatwia skurcze mięśni i regularne bicie serca. Kompensuje również nadmiar sodu w diecie, co może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu ciśnienia krwi.

Przeciwutleniacze w czerwonych bananach

Podobnie jak w wielu owocach i warzywach, niektóre związki przeciwutleniające również są obecne w czerwonych bananach. Niektóre z nich nawet w większych ilościach niż w odmianach żółtych. Tak jest w przypadku beta-karotenu, alfa-karotenu i luteiny.

Przeciwutleniacze to substancje, które zapobiegają uszkodzeniom komórek i przeciwdziałają niszczącemu działaniu wolnych rodników. Te ostatnie, gdy przekraczają zdolność antyoksydacyjną organizmu, są związane ze starzeniem się.

Jak jeść czerwone banany? Możliwe zastosowania w kuchni

Obieranie i spożywanie świeżych owoców to jeden z najłatwiejszych sposobów ich spożycia. Ponadto, dzięki swoim rozmiarom i łatwej obsłudze, są idealne do jedzenia poza domem oraz na poranne lub popołudniowe przekąski.

Można je również pokroić w plastry i dodać do niektórych potraw. Znakomicie nadają się do łączenia z innymi owocami w sałatkach owocowych lub w formie koreczków. Podobnie, są bardzo dobre do wykorzystania jako polewa lub dekoracja do lodów, płatków zbożowych i naleśników owsianych.

Dzięki tłustej, miękkiej konsystencji miąższu można je wykorzystać do przyrządzania słodyczy i deserów. Nadają kremową konsystencję sokom, koktajlom mlecznym lub musom. Ponadto mogą być używane do naturalnego słodzenia wszelkiego rodzaju ciastek, ciast i tortów.

Ale kulinarne możliwości bananów na tym się nie kończą, bo można je podać jako solone „frytki” na pyszną przystawkę. W niektórych krajach są nawet używane do gotowania curry i przepisów na kurczaka z sosami.

Aby móc cieszyć się czerwonymi bananami w optymalnych warunkach, muszą być dojrzałe, w przeciwnym razie są bardzo suche, a ich konsystencja może być nieprzyjemna. Obecność brązowych plam na skórce jest jedną z oznak dojrzałości.

W domu dobrze trzymają się w temperaturze pokojowej przez 2 do 10 dni. Musisz trzymać je z dala od światła słonecznego, ale nie potrzebują lodówki.

Czerwone banany.
W wielu krajach i regionach trudno jest znaleźć czerwoną odmianę bananów, ponieważ nie są one sprzedawane na całym świecie.

Oto świetny przepis na banany dla Ciebie: Smoothie z buraków w celu zmniejszenia poziomu cholesterolu

Czerwone banany to zdrowy owoc, który należy uwzględnić w swojej diecie

Prawie każdy lubi banany. Są pyszne, łatwe do spożycia i nadają cudowną konsystencję wielu przepisom, Odmiana czerwona to wyjątkowy owoc, który ma wszystkie składniki odżywcze i właściwości, które posiada odmiana żółta.

Kiedy czerwone banany wchodzą w skład zdrowej diety, są korzystne dla serca, mają właściwości przeciwutleniające oraz promują uczucie sytości i regulują pasaż jelitowy. Są idealne jako przekąska dla osób w każdym wieku i w każdym momencie życia.

Jeśli chodzi o ich spożywanie i wykorzystywanie, mają wiele różnych zastosowań i są tak samo wszechstronne jak żółte. Ale jeśli brakuje ci odrobiny inspiracji lub pomysłów, po prostu użyj ich w taki sam sposób, jak odmianę żółtą. Zajrzyj do poniższego artykułu, aby zapoznać się z niezwykłym przepisem na banany!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Food Data Central. Banana, raw. U.S. Department of Agriculture. Octubre 2020.
  • Fu X, Cheng S, et al. Comparative analysis of pigments in red and yellow banana fruit. Food Chemistry. Enero 2018. 239: 1009-1018.
  • Harvard T.H. Chan. The nutrition source. Bananas. Harvard School of Public Health.
  • Liguori I, Russo G, et al. Oxidative stress, aging, and diseases. Clinical Interventions in Aging. Abril 2018. 13: 757-772.
  • Medline Plus. Vitamina B6. Biblioteca Nacional de Medicina. Noviembre 2021.
  • Singh B, Singh J.P, et al. Bioactive compounds in banana and their associated health benefits – A review. Food Chemistry. Septiembre 2016. 206: 1-11.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.