Czerniak gałki ocznej: objawy i przyczyny

Czerniak gałki ocznej to przewlekła choroba, która atakuje oko. Chociaż może pozostać niezauważony we wczesnych stadiach, z czasem może prowadzić do problemów ze wzrokiem i ślepoty. Dowiedz się więcej.
Czerniak gałki ocznej: objawy i przyczyny
Jael Garrido Dominguez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Jael Garrido Dominguez.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czerniak gałki ocznej to problem zdrowotny, który może dotknąć nasze oczy. Czerniak to rodzaj nowotworu wywodzącego się z komórek, melanocytów, które są odpowiedzialne za wytwarzanie pigmentu nadającego kolor skórze, oczom i włosom.

Jak rozwija się czerniak gałki ocznej? Jak lekarze mogą go wykryć i jakie są jego najbardziej charakterystyczne objawy? To wszystko, a także inne ciekawe fakty, opowiemy w tym artykule!

Co to jest czerniak gałki ocznej?

Czerniak gałki ocznej, jak sama nazwa wskazuje, jest rodzajem czerniaka, który atakuje oko.

Oko ma wiele części, więc ta forma czerniaka i jego precyzyjna nazwa będą zależeć od obszaru oka, który jest dotknięty chorobą.

Kiedy czerniak gałki ocznej dotyka błony naczyniowej, warstwy oka odpowiedzialnej za transport krwi w tym narządzie, jest to czerniak błony naczyniowej oka. Ta ostatnia stanowi 85% przypadków czerniaka gałki ocznej na świecie, dotykając około 6 osób na milion mieszkańców rocznie.

Przyczyny czerniaka ocznego

Obecnie mechanizmy prowadzące do czerniaka gałki ocznej nie są do końca jasne. Istnieją jednak czynniki ryzyka, które specjaliści kojarzą z rozwojem tej choroby. Możemy wyróżnić następujące:

  • Kolor skóry (98% przypadków występuje u osób o jasnej karnacji)
  • Jasny kolor tęczówki (związany z mutacjami genetycznymi predysponującymi do pewnego rodzaju czerniaka)
  • Obecność nietypowych znamion na skórze

Specjaliści uważają również, że zaawansowany wiek (powyżej 70 roku życia) odgrywa ważną rolę w pojawieniu się tej choroby. Z drugiej strony niektóre choroby wydają się mieć związek z tym problemem zdrowotnym:

  • Melanocytoza okulodermalna
  • Nerwiakowłókniakowatość typu 1
  • Zespół Li-Fraumeni
  • Czerniak w dowolnej innej części ciała (ryzyko przerzutów do gałki ocznej)
Mężczyzna z badaniem wzroku
W wielu przypadkach czerniak gałki ocznej przebiega bezobjawowo. Z tego powodu lekarze często wykrywają go podczas badań związanych z podejrzeniem problemów ze wzrokiem.

Objawy i diagnoza

Ustalenie standardu objawów prezentowanych w tym problemie zdrowotnym jest trudne. Prezentacja objawów różni się w zależności od umiejscowienia zmiany w oku. W rzeczywistości osoby dotknięte chorobą najczęściej nie mają żadnych objawów. Oznacza to, że musimy być naprawdę wyczuleni na nasz stan wzroku.

Kiedy pojawiają się objawy, są zwykle związane z faktem, że wpływają na siatkówkę i powodują utratę wzroku, jasne lub migające widzenie oraz ubytki pola widzenia.

Czerniak gałki ocznej nie powoduje bólu, chyba że rozprzestrzenia się na struktury otaczające oko. Zwiększa to ciśnienie wewnątrz oka lub powoduje stan zapalny.

Ponieważ objawy są dość niedokładne, rozpoznanie czerniaka gałki ocznej jest zwykle przypadkowe. Oznacza to, że specjaliści często odkrywają go podczas rutynowych badań wzroku lub podczas wizyt u okulisty związanych z podejrzeniem choroby oczu.

Gdy specjaliści podejrzewają czerniaka gałki ocznej, diagnozę zazwyczaj wspomaga badanie USG gałki ocznej, które potwierdza chorobę w 95% przypadków.

Leczenie

W przeszłości lekarze leczyli czerniaka gałki ocznej poprzez wyłuszczenie oka (usunięcie) osoby dotkniętej chorobą. Dziś ta praktyka nie jest już stosowana dzięki postępowi w leczeniu onkologicznym.

Radioterapia i celowana chemioterapia pomagają zachować gałkę oczną w 90% przypadków. Jednak wysokie promieniowanie może spowodować uszkodzenie lub utratę wzroku z powodu zajęcia nerwu siatkówki i nerwu wzrokowego.

Terapia fotodynamiczna obiecuje rozwiązanie tych problemów, ale nie jest jeszcze powszechnie akceptowana ze względu na brak wspierających danych.

Lekarz diagnozujący problem z oczami

Zajęcie innych narządów i rokowania

Jedną z największych obaw osób dotkniętych czerniakiem gałki ocznej po wyleczeniu jest prawdopodobieństwo pojawienia się raka w innym miejscu ciała.

Według badania przedstawionego w 2009 roku, u 25-33% pacjentów, u których wystąpił ten problem zdrowotny, w ciągu 10 lat zdiagnozowano raka z przerzutami. W takich przypadkach narządem najbardziej dotkniętym przerzutami jest wątroba.

Podczas gdy niektórzy eksperci zalecają rutynowe badania co 4 do 6 miesięcy w celu wczesnego wykrycia przerzutów, inni uważają, że ten środek nie ma wpływu. Niektóre badania sugerują, że wczesne wykrycie raka z przerzutowego nie wiąże się z poprawą przeżycia pacjentów.

Podsumowując, pacjenci z czerniakiem gałki ocznej mają stosunkowo dobry wskaźnik przeżycia 70-80% po 5 latach od rozpoznania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.