Cynamon — dlaczego warto jeść go regularnie?

Czy wiedziałeś o tym, że substancje znajdujące się w cynamonie świetnie sprawdzają się przy leczeniu chorób zwyrodnieniowych układu neurologicznego takich jak Alzheimer czy demencja? Stymulują one pamięć i funkcje poznawcze mózgu.
Cynamon — dlaczego warto jeść go regularnie?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Cynamon jest wszystkim dobrze znaną przyprawą kuchenną, która dodaje potrawom niepowtarzalnego smaku i aromatu. Oprócz tego doskonale wpływa na zdrowie. Z regularnego spożywania tego produktu płynie naprawdę wiele korzyści.

Cynamon powinien zostać wprowadzony do dziennej diety na stałe nie tylko w postaci dodatku do deserów, puddingów czy ryżu. Możemy stosować go na wiele interesujących sposobów i w dzięki temu wykorzystać jego dobroczynne właściwości.

Na początek jednak, gdy już zdecydujemy się umieścić przyprawę w daniach, warto upewnić się, że jest to prawdziwy cynamon cejloński. To on charakteryzuje się leczniczymi i zdrowotnymi właściwościami.

Co kryje w sobie cynamon?

Cynamon działa przeciwzapalnie.

 • Ze stanem zapalnym mamy do czynienia, kiedy nasze wewnętrzne narządy i tkanki zaczynają się powiększać. Dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepuszczalności ich ścian.
 • Często do powstania stanu zapalnego może dość w konsekwencji utrzymywania diety bogatej w półprodukty i dania wysoce przetworzone, smażone czy tłuste.
 • Stanu zapalnego nigdy nie wolno lekceważyć, jako że mogą być one bezpośrednio zrelacjonowane z występowaniem chorób serca, udaru czy zawału. Cynamon ma zdolności łagodzące powstałe zapalenia i tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia tych chorób.

Cynamon zapobiega cukrzycy i zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi

 • Przyprawa ta znacznie obniża poziom cukru we krwi, reguluje poziom cholesterolu LDL oraz trójglicerydów.
 • Mimo wszystko osoby cierpiące na podwyższenie tych substancji nie powinny rezygnować z przyjmowania przepisanych lekarstw, a jedynie uzupełnić dietę przyprawą i regularnie ją konsumować

Przeczytaj również: Cukier we krwi – wyeliminuj go cynamonem i goździkami

Cynamon jest bogatym źródłem składników odżywczych

W cynamonie znajdziemy znaczne ilości magnezu, błonnik pokarmowego, żelaza i wapnia.

Te dwa ostatnie pierwiastki pomagają w usunięciu z organizmu nagromadzonych toksycznych substancji oraz zbędnych produktów przemiany materii, które gromadząc się w jelicie grubym, w końcu mogą doprowadzić do poważnych schorzeń tego narządu, a nawet nowotworu.

Cynamon
 • Błonnik pokarmowy jest nieoceniony dla układu pokarmowego, gdyż zapobiega zaparciom i łagodzi objawy jelita drażliwego.
 • Cynamon korzystnie wpływa na pamięć i funkcje poznawcze. Łagodzi objawy występujące u chorych na Alzheimera, ale i pomaga w wypadkach innych chorób zwyrodnieniowych układu neurologicznego.

Jak spożywać cynamon?

Cynamon można spożywać w jej naturalnej postaci, czyli w zwiniętych w rulonik kawałkach lub proszku. Również można dostać go w pastylkach jako suplement diety.

Dzięki obecności olejku cynamonowego charakteryzuje się on lekko piekącym korzenno-słodkim smakiem i silnym aromatem. Zawsze najlepiej spożywać go w jak najmniej przetworzonej formie.

Zalecane ilości potrawy w zależności od formy produktu:

 • Jeżeli przyprawa przyjmowana jest w kapsułkach zaleca się przyjmować 500 mg na śniadanie i 500 mg wieczorem po kolacji. Dawka dzienna nie powinna przekraczać 1000 mg.
Kawa z cynamonem i ciastko
 • Jeżeli zdecydowaliśmy się na preparat w proszku, zaleca się przyjmowanie jednej łyżeczki rano i wieczorem.
 • Również można cynamonu używać zamiast cukru. Świetnie sprawdzi się jako substancja słodząca do naparów lub żywności.
 • Innym sposobem na jego spożycie jest umieszczenie dwóch łyżeczek cynamonu z jednej łyżeczki miodu w szklance gorącej wody lub herbaty

Środki ostrożności i kilka wad cynamonu

Tak, jak w wypadku każdego innego suplementu przed włączeniem go do diety warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. Szczególnie jeżeli na stałe przyjmujesz lekarstwa. By wykluczyć jakąkolwiek możliwość interakcji przyprawy ze składnikami medykamentu, zawsze jest lepiej zachować ostrożność.

W niektórych przypadkach cynamon może powodować problemy z sercem, podrażnienia skóry, podrażnienia jelita czy skurcze macicy. Również w wypadku cukrzycy, czy też innych schorzeń nie należy na własną rękę stosować cynamonu bez odpowiedniego nadzoru medycznego.

Innym aspektem, o którym należy wspomnieć to dawkowanie produktu. Spożycie przyprawy w zbyt dużych ilościach może być toksyczne, dlatego koniecznie należy stosować się do zaleceń dotyczących dawek.

Nadmiar żadnego produktu jeszcze nikomu nie wyszedł na zdrowie i również w wypadku cynamonu nieodpowiednia ilość może zamienić go z wielkiego sojusznika w zagrożenie dla organizmu.

Aby móc czerpać z tego daru natury to, co najlepsze pamiętaj, by gościł on w Twoich potrawach regularnie!

To może Cię zainteresować ...
Napar z cynamonu sposobem na kontrolowanie cukrzycy
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Napar z cynamonu sposobem na kontrolowanie cukrzycy

Napar z cynamonu to doskonałe remedium na wiele doskwierających nam bolączek. Zobacz jak może się okazać pomocny w przypadku cukrzycy


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Gunawardena, D., Karunaweera, N., Lee, S., Van Der Kooy, F., Harman, D. G., Raju, R., … Münch, G. (2015). Anti-inflammatory activity of cinnamon (C. zeylanicum and C. cassia) extracts – Identification of E-cinnamaldehyde and o-methoxy cinnamaldehyde as the most potent bioactive compounds. Food and Function6(3), 910–919. https://doi.org/10.1039/c4fo00680a
 • Mathew, S., & Abraham, T. E. (2006). Studies on the antioxidant activities of cinnamon (Cinnamomum verum) bark extracts, through various in vitro models. Food Chemistry94(4), 520–528. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2004.11.043
 • Ooi, L. S. M., Li, Y., Kam, S. L., Wang, H., Wong, E. Y. L., & Ooi, V. E. C. (2006). Antimicrobial activities of Cinnamon oil and cinnamaldehyde from the Chinese medicinal herb Cinnamomum cassia Blume. American Journal of Chinese Medicine34(3), 511–522. https://doi.org/10.1142/S0192415X06004041
 • Rao PV, Gan SH. Cinnamon: a multifaceted medicinal plant. Evid Based Complement Alternat Med. 2014;2014:642942. doi:10.1155/2014/642942

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.