Cydr z nutą żurawiny - poznaj najlepszy przepis

Nauczymy Cię, jak zrobić cydr z nutą żurawiny, napój, który wyróżnia się dużą zawartością przeciwutleniaczy i który można również przygotować bez alkoholu.
Cydr z nutą żurawiny - poznaj najlepszy przepis

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2024

Cydr z nutą żurawiny to bardzo orzeźwiający i smaczny napój. To dobry wybór na specjalne uroczystości, gdyż naprawdę potrafi zaskoczyć gości. Ponadto zawiera znaczną ilość przeciwutleniaczy. Jednak nie należy go spożywać regularnie, ponieważ zawiera alkohol.

Przed rozpoczęciem ważne jest, aby pamiętać, że wskazane jest ograniczenie spożycia alkoholu, aby chronić ogólny stan zdrowia w dłuższej perspektywie. Substancja ta jest toksyczna dla organizmu niezależnie od przyjętej dawki. Z tego powodu nie powinien pojawiać się regularnie w Twojej diecie. Dobrze jest co jakiś czas przygotować cydr z nutą żurawiny, ale zawsze warto zachować umiar.

Cydr z nutą żurawiny – składniki

Do opracowania wykwintnego cydru jabłkowo-żurawinowego potrzebne będą następujące składniki:

  • 2 szklanki cydru jabłkowego
  • 1/2 szklanki soku żurawinowego bez dodatku cukru
  • 1/4 szklanki brązowego cukru
  • 4 laski cynamonu
  • 1/2 łyżeczki całych goździków
  • Przyprawiony rum lub likier cynamonowy do smaku
  • 1 pomarańcza
Cydr z nutą żurawiny
Cydr z nutą żurawiny to napój, który zawiera przeciwutleniacze, ale należy go spożywać sporadycznie, ponieważ zawiera też alkohol.

Cydr z nutą żurawiny – instrukcje krok po kroku

  1. Wszystkie składniki wymieszaj w rondelku.
  2. Podgrzej płyn, aż się zagotuje, a następnie obniż temperaturę.
  3. Kontynuuj gotowanie przez 15 minut.
  4. Następnie wlej mieszaninę do poszczególnych filiżanek i dodaj trochę pikantnego rumu. Ten ostatni krok jest opcjonalny. Ważne jest, aby pamiętać, że większość alkoholu w cydrze wyparuje podczas gotowania.
  5. Na koniec wystarczy udekorować całość świeżymi plasterkami pomarańczy.
  6. Zawsze zaleca się podawać cydr z nutą żurawiny na gorąco. Można przechowywać go w lodówce w szklanym, szczelnie zamkniętym słoiczku, ale przed spożyciem warto podgrzać go w mikrofalówce.

Właściwości żurawiny

Nie powinniśmy przegapić tej okazji, aby wspomnieć o głównych korzyściach zdrowotnych żurawiny. Ważne jest, aby uwzględnić ten owoc w kontekście zróżnicowanej i zbilansowanej diety. W przypadku niedoboru niezbędnych mikroelementów mogą wystąpić zaburzenia funkcjonowania fizjologii człowieka, prowadzące do rozwoju przewlekłych i złożonych schorzeń.

Pomaga zapobiegać chorobom

Żurawina zawiera dużą ilość związków fitochemicznych o właściwościach przeciwutleniających. Pierwiastki te, wśród których wyróżniają się flawonoidy, ograniczają powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie się w tkankach organizmu. Według badań opublikowanych w European Journal of Medicinal Chemistry mechanizm ten poprawia zdrowie.

Wśród wszystkich związków o działaniu antyoksydacyjnym obecnych w żurawinie wyróżniają się również antocyjany. Istnieją dowody na to, że pierwiastki te zmniejszają częstość występowania schorzeń neurodegeneracyjnych i zapewniają ochronę organizmu człowieka. Ważne jest, aby regularnie włączać je do swojej diety, aby skorzystać z tego efektu.

Drinki
Cydr z nutą żurawiny można również przygotować bez alkoholu.

Pomaga w walce z cukrzycą

Kolejną pozytywną cechą żurawiny jest to, że pomaga zwalczać schorzenia metaboliczne. Wynika to z działania zawartych w niej związków fitochemicznych. Substancje te poprawiają wrażliwość na insulinę, a tym samym wykorzystanie substratów energetycznych.

Należy zauważyć, że cukrzyca typu 2 jest chorobą endemiczną na całym świecie. Ma ją wiele osób, a zależy to przede wszystkim od nawyków związanych ze stylem życia. Kiedy już się pojawi, gwałtownie wzrasta ryzyko zachorowania na inne rodzaje złożonych chorób, co wiąże się z takimi problemami, jak rak lub dysfunkcja układu sercowo-naczyniowego.

Obniża ciśnienie krwi

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Food & Function , antocyjany zawarte w żurawinie mają również pozytywny wpływ na poziom ciśnienia krwi.

Poziom ciśnienia krwi jest w dużej mierze zdeterminowany przez nawyki związane ze stylem życia i obejmuje stres. Jest on uważany za jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju chorób serca.

Pewne produkty roślinne mają zdolność obniżania ciśnienia krwi. Funkcję tę pełnią między innymi produkty bogate w potas. Pomaga również kakao – jest tak dzięki zawartości polifenoli.

Aby jednak naprawdę doświadczyć znaczącej zmiany, wskazane jest utrzymanie dobrej kondycji i zachęcanie do regularnych ćwiczeń fizycznych.

Poprawia profil lipidowy

Jeszcze kilka lat temu zawsze zalecano nam obniżanie poziomu cholesterolu w celu ochrony naszego ogólnego długoterminowego zdrowia. Dziś rady się zmieniły. Skupiono się na zapewnieniu odpowiedniej podaży substancji przeciwutleniających, aby zapobiec degeneracji lipoprotein, która mogłaby prowadzić do powstawania blaszek miażdżycowych.

Żurawina, jako źródło przeciwutleniaczy, wspaniale działa w ograniczaniu powstawania utlenionych lipoprotein o bardzo małej gęstości (VLDL). Jest to lipoproteina uważana za najbardziej niebezpieczną. Mając na uwadze ten cel, niezwykle ważne jest zachęcanie do włączenia w dietę pokarmów pochodzenia roślinnego i unikanie toksycznych oraz zapalnych składników, takich jak tłuszcze trans.

Cydr z nutą żurawiny – zrób go w domu

Jak widzisz, cydr z nutą żurawiny można łatwo zrobić w domu. Nie potrzebujesz wielu składników ani dużo czasu, aby osiągnąć znakomity efekt. Jeśli jednak dodasz na koniec rum, należy pić ten napój z umiarem, ponieważ zawartość alkoholu byłaby znacząca. Substancja ta jest szkodliwa dla zdrowia niezależnie od przyjętej dawki.

Pamiętaj, że spożywanie pokarmów przeciwutleniających, takich jak żurawina, powinno być uzupełnione innymi strategiami dietetycznymi w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Ważne jest, aby regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne i nadać priorytet pracy siłowej. Ekspozycja na światło słoneczne będzie miała znaczenie, minimalizując ryzyko niedoboru witaminy D, a wraz z nim częstość występowania chorób przewlekłych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Neha, K., Haider, M. R., Pathak, A., & Yar, M. S. (2019). Medicinal prospects of antioxidants: A review. European journal of medicinal chemistry178, 687–704. https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2019.06.010
  • Mattioli, R., Francioso, A., Mosca, L., & Silva, P. (2020). Anthocyanins: A Comprehensive Review of Their Chemical Properties and Health Effects on Cardiovascular and Neurodegenerative Diseases. Molecules (Basel, Switzerland)25(17), 3809. https://doi.org/10.3390/molecules25173809
  • Wood, E., , Hein, S., , Heiss, C., , Williams, C., , & Rodriguez-Mateos, A., (2019). Blueberries and cardiovascular disease prevention. Food & function10(12), 7621–7633. https://doi.org/10.1039/c9fo02291k

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.