Ćwiczenia rąk – Unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości
Powinieneś być absolutnie wdzięczny za swoje ręce. Pozwalają wykonywać wiele codziennych czynności. Dlatego ważne jest, aby się nimi zająć. Najlepszym na to sposobem są proste ćwiczenia rąk.
Często wykonujesz czynności, które mogą mieć niekorzystny wpływ na sprawność Twoich rąk, a w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do powstania przewlekłych chorób. Medycyna zna dwa problemy, na które często skarżą się osoby wykonujące różne zawody.
Te schorzenia wywołane są przez długotrwałe trzymanie rąk w nieprawidłowej pozycji. Znane są jako zespół cieśni nadgarstka i zespół De Quervaina.
Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka występuje, gdy na nerwy w nadgarstku naciska ścięgno i kości ręki. Jest to spowodowane nieprawidłową postawą ręki. Jednym z głównych objawów cieśni nadgarstka jest drętwienie palców i intensywny ból, który ogranicza mobilność ręki.
- Można mu zapobiec, dbając o prawidłowe pozycje rąk podczas wykonywania codziennych czynności.
- Ważne jest również, żeby od czasu do czasu dać odpocząć dłoniom i często zmieniać ustawienie rąk, a także wykonywać proste ćwiczenia.
Zobacz też: Zespół cieśni nadgarstka – 5 sposobów na ból
Zespół De Quervaina
Zapalenie pochewki ścięgna dotyczy głównie stawu kciukowego. Jego objawy obejmują ból, obrzęk i drętwienie. W ciężkich przypadkach kciuk ma skłonność do zakrzywienia.
- Ten syndrom dotyka najczęściej prawej ręki, ponieważ to właśnie nią zazwyczaj obsługujesz różnego rodzaju urządzenia mobilne.
- Upewnij się, że często zmieniasz kciuki, trzymasz rękę w prawidłowej pozycji i wykonujesz proste ćwiczenia rąk, które zapobiegają temu schorzeniu.
Nawet jeśli objawy tych chorób nie są nasilone, ich zignorowanie może spowodować bardzo poważne uszkodzenia. Jeśli zignorujesz ból w rękach i dłoniach, może się on nasilić do tego stopnia, że nie będziesz w stanie wykonywać codziennych czynności. W najgorszym wypadku może się okazać, że niezbędne jest leczenie operacyjne.
Ćwiczenia rąk, dzięki którym zapobiegniesz uciążliwym schorzeniom
Opisane poniżej ćwiczenia są bardzo łatwe i możesz je wykonać w każdej chwili. Regularny trening pomoże Ci zapobiegać powstawaniu opisanych powyżej objawom i poprawi funkcjonowanie Twoich dłoni.
1. Lina
Złóż dłonie razem jak do modlitwy.
- Następnie je rozłącz i złącz każdą parę palców po kolei.
- Wykonaj pięć serii tego ćwiczenia na każdą parę palców.
2. Szczypta
Zetknij ze sobą opuszek kciuka i każdego palca po kolei.
- Zacznij od palca wskazującego i skończ na małym palcu.
- Wykonaj to ćwiczenie w pięciu seriach na każdą dłoń.
Sprawdź także: Drętwienie dłoni: 5 naturalnych domowych lekarstw
3. Motyl
Złóż dłonie razem i odegnij proste palce w tył tak mocno, jak tylko dasz radę.
- Wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej 5 sekund.
- Następnie spleć palce razem i dociśnij do siebie przez następne 5 sekund.
- Wykonuj to ćwiczenie dziesięć razy dziennie.
4. Wąwóz
Aby wykonać to ćwiczenie spleć palce dłoni w taki sposób, żeby Twoje ręce tworzyły linię prostą.
- Zegnij palce w kierunku podłogi, przesuwając nadgarstki w górę. Wytrzymaj w ten sposób przez sekundę i powróć do pozycji wyjściowej.
- Wykonuj to ćwiczenie 10 razy dziennie.
5. Wzgórze
Złóż palce i dłonie razem.
- Trzymając tę pozycję, wyciągnij palce w stronę sufitu, trzymając ręce na wysokości klatki piersiowej.
- Wciąż trzymają dłonie złożone radem, obniż swoje ramiona tak mocno, jak dasz radę – najlepiej w okolice talii – a następnie powróć do pozycji wyjściowej.
- Powtarzaj to ćwiczenie dziesięć razy dziennie.
6. Huśtawka
Złóż palce i dłonie razem. Ręce umieść na wysokości klatki piersiowej.
- Naciskaj jedną dłonią na drugą przez co najmniej 5 sekund.
- Powróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie na drugą dłoń.
- Wykonuj codziennie pięć powtórzeń na każdą dłoń.
Pamiętaj, aby wykonywać te ćwiczenia rąk, by uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli wykonujesz pracę typowo biurową.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- ”Síndrome de Quervain- De Quervain Syndrome”. American Society for Surgery of the hand. 2014. [Online] Avaiable at: http://www.assh.org/handcare/espanol/sindrome-de-quervain
- Amadio, P.C. ”Ejercicios para el túnel carpiano: ¿pueden aliviar los síntomas?” Mayo Clinic. 2017. [En línea] Disponible en: https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/expert-answers/carpal-tunnel-exercises/faq-20058125