Ćwiczenia przy hiperkaliemii: jak to zrobić bezpiecznie?

Być może słyszałeś, że jeśli masz wysoki potas, nie możesz ćwiczyć. To nie do końca prawda. Oto jak bezpiecznie ćwiczyć przy hiperkaliemii.
Ćwiczenia przy hiperkaliemii: jak to zrobić bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 05 września, 2022

Hiperkaliemia to stan, w którym organizm ma wysoki poziom potasu we krwi. W takiej sytuacji można wykonywać aktywność fizyczną, ale z określonymi zastrzeżeniami. Można jednak wykonywać ćwiczenia przy hiperkaliemii, a my powiemy Ci, o czym musisz pamiętać, gdy to robisz.

Potas jest niezbędnym minerałem elektrolitowym, którego organizm potrzebuje do wielu procesów biologicznych, takich jak skurcze mięśni i przekazywanie impulsów elektrycznych. Jednak nadmierne poziomy tego pierwiastka mogą być szkodliwe.

Normalny zakres wynosi od 3,5 do 5 milimoli na litr (mmol/l) we krwi. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie hiperkaliemię (powyżej 5 mmol/L), skontaktuj się ze specjalistą, aby mógł opracować najlepszy plan dla Twojego zdrowia. Następnie możesz odpowiednio zaprojektować swój program ćwiczeń.

Związek między ćwiczeniami a hiperkaliemią

Nerki zajmują się usuwaniem nadmiaru potasu z organizmu wraz z moczem. Jeśli masz pewne schorzenia, takie jak choroba serca, choroba nerek lub cukrzyca, zwiększa się ryzyko hiperkaliemii.

Kiedy poziomy potasu są wysokie, przekraczając normalny zakres, możesz mieć objawy, takie jak :

  • Wymioty lub nudności
  • Ból w klatce piersiowej
  • Trudności w oddychaniu
  • Kołatanie serca

W niektórych nagłych przypadkach konieczna jest pomoc medyczna, ponieważ życie osoby może być zagrożone.

Kiedy wykonujesz jakikolwiek rodzaj ćwiczeń, Twoje mięśnie tracą potas, powodując tym samym wzrost jego poziomu we krwi. Z tego powodu nagły i nadmierny wzrost może prowadzić do problemów z sercem w postaci tak zwanej arytmii wywołanej wysiłkiem fizycznym.

Mimo to, jeśli ćwiczysz regularnie, prawdopodobnie prowadzisz zdrowy tryb życia. W tym kontekście znacznie zmniejsza się ryzyko arytmii.

Z drugiej strony, jeśli zdiagnozowano już hiperkaliemię związaną z jakąś podstawową przyczyną (na przykład masz cukrzycę), pamiętaj, że ćwiczenia i zwiększone stężenie potasu we krwi mogą iść w parze.

Nerki
Choroby nerek zwykle powodują zmiany w organizmie, w tym nadmierny wzrost potasu we krwi.

Jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia przy hiperkaliemii

Twój lekarz oceni ryzyko regularnego treningu i zaleci takie ćwiczenia, który będą dla ciebie bezpieczne. Weźmie przy tym pod uwagę czynniki związane z hiperkaliemią, takie jak wiek, inne schorzenia, a także to, czy twój stan jest ostry czy przewlekły. Uwzględni również zakres uszkodzeń nerek i układu sercowo-naczyniowego.

Następnie możesz zacząć wykonywać ćwiczenia w sposób bezpieczny przy hiperkaliemii. Aby nie narażać się na ryzyko, rozważ kilka wskazówek, które wymieniamy poniżej.

1. Staraj się postępować zgodnie z planem treningowym

Najlepiej, aby zawsze planować i wykonywać trening o określonej godzinie. Pomoże również, jeśli nie będziesz ćwiczyć w czasie zbliżonym do pory snu; to znacznie wpływa na uzupełnianie domięśniowego potasu.

2. Unikaj nadmiernego wysiłku

Staraj się unikać ćwiczeń o wysokiej intensywności na początku rutyny. Zachowaj je na koniec lub wprowadzaj w miarę postępów treningu.

Zacznij od małej intensywności i stopniowo zwiększaj poziom trudności. Jeśli czujesz, że przesadzasz, nie naciskaj i spróbuj odpocząć. Jeśli będziesz stopniowo zwiększać poziom swojego treningu, upewnisz się, że nie nastąpi gwałtowny wzrost objętości potasu.

3. Spacer to najlepsze ćwiczenia przy hiperkaliemii

Jest to jedna z najlepszych opcji treningowych dla pacjentów z hiperkaliemią. Możesz zwiększyć prędkość i czas chodzenia w ciągu kilku tygodni.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Onkologiczne badania krwi: czym są i kiedy są wykonywane?

4. Pamiętaj, że odpoczynek jest ważny

Nie przemęczaj się i daj należne mu miejsce wypoczynkowi. To skuteczny i niezbędny mechanizm regeneracji podczas aktywności fizycznej. Po każdym treningu rozluźnij mięśnie.

Wypoczynek zmniejsza ryzyko kontuzji i wspomaga uzupełnianie potasu i gojenie grup mięśniowych. Ten ostatni proces zapobiega również przedostawaniu się do obiegu zbyt dużej ilości potasu.

5. Nigdy nie zapominaj o nawodnieniu

Podczas ćwiczeń zawsze powinieneś być nawodniony. Jeśli masz podstawową chorobę nerek, powinieneś skonsultować się z lekarzem w sprawie najlepszego sposobu kontrolowania spożycia wody podczas rutynowego treningu.

Istnieją obliczenia, które może wykonać profesjonalista, aby określić, ile płynów powinno dostać się do organizmu bez przeciążania nerek, jednocześnie unikając odwodnienia.

6. Nie zapomnij się rozgrzać i rozciągnąć

Przed rozpoczęciem sesji ćwiczeń zaleca się wykonanie lekkich ruchów rozgrzewających, które zwiększą Twoją elastyczność. Zadbaj również o rozciąganie po zakończeniu treningu.

Calentamiento para hacer ejercicio e hiperpotemia.
Zawsze staraj się wykonywać ruchy progresywnie, aby nie wypychać gwałtownie potasu z mięśni.

Przy hiperkaliemii zrównoważ ćwiczenia ze zdrowym stylem życia

Jedną z największych korzyści płynących z dostosowania stylu życia do tej sytuacji jest przestrzeganie diety ubogiej w potas. Głównymi źródłami potasu w diecie dla dorosłych są ziemniaki, kawa, mleko i herbata.

Ponadto zaleca się unikanie pokarmów zawierających wysoki poziom potasu, takich jak rośliny strączkowe (fasola, soczewica i soja). Powinieneś również ograniczyć spożycie warzyw, takich jak dynia, brokuły i szpinak.

Białka zwierzęce są natomiast niezbędne, a dietetyk może doradzić ci zalecaną dzienną dawkę, aby nie obciążać nerek. W ten sposób zadbasz o narządy filtrujące i pozyskasz aminokwasy, które są kluczowe dla podtrzymania rutyny treningowej.

Twój styl życia może obejmować ćwiczenia nawet przy hiperkaliemii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Camargo F. Hipopotasemia e hiperpotasemia. Rev. Act. Clin. Med. 2013. 39: 2029-2035.
  • Jiménez I. Impacto del ejercicio físico intradialítico en pacientes con enfermedad renal crónica. Universidad de Valladolid. España: 2019.
  • Casas, Duván Mauricio Gallo, and Mauricio García Cardona. “Síndrome de QT corregido prolongado y su relación con la actividad física deportiva.” Revista Médica de Risaralda 12.2 (2006).
  • Vera Carrasco, Oscar. “Hiperkalemia.” Revista Médica La Paz 24.1 (2018): 63-69.
  • Serra R, Bagur C. Prescripción de ejercicio físico para la salud. Primera edición. España: Editorial Paidotribo; 2004.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.