Ból w zapaleniu nerek: objawy, przyczyny i leczenie

Ból w zapaleniu nerek: objawy, przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 03 lutego, 2021

Ból w zapaleniu nerek, nazywany również kolką nerkową, jest niezwykle intensywny. Sukcesywnie i rytmicznie pojawia się i znika, obejmując obszar w okolicy lędźwi. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na temat jego najczęstszych przyczyn oraz jego leczenia.

Ból w zapaleniu nerek to jeden z najsilniejszych bólów jakie może odczuwać dana osoba. Osoby, które dotknęła kolka nerkowa, doskonale wiedzą o czym mówimy. Ból mieści się w obszarze lędźwiowym, w pobliżu nerek lub odrobinę pod nimi, tam, gdzie mieści się układ moczowy.

Jedna z cech charakterystycznych każdego bólu, który jest nazywany “kolką”, to jego nieregularność. Ból pojawia się i znika w sposób rytmiczny, wywołując intensywne uderzenia bólu z oddzielającymi je niewielkimi przerwami zapewniającymi odrobinę wytchnienia.

W przypadku kolki nerkowej ból bierze się z układu moczowego i pojawia się z powodu obstrukcji występującej na drodze, którą musi przebyć mocz, aby dostać się do pęcherza moczowego. Kiedy w układzie pojawia się obstrukcja, drogi moczowe starają się ją przezwyciężyć kurcząc się. Takie skurcze są znane jako kolka.

Ból w zapaleniu nerek mieści się w regionie lędźwiowym i promieniuje do pachwiny osoby, którą dotyka, tworząc jakby połowę pasa. Może występować po prawej lub lewej stronie, w zależności od miejsca obstrukcji.

Ból w zapaleniu nerek i jego przyczyny

Przyczyna bólu to blokada dróg moczowych. Ta blokada nie pozwala moczowi wytworzonemu w nerkach przedostać się do pęcherza moczowego. Chociaż najczęstszą przyczynę obstrukcji stanowią kamienie nerkowe (i dlatego poświęciliśmy im całą sekcję), to istnieją również inne przyczyny.

Pośród złośliwych przyczyn obstrukcji znajdują się guzy nowotworowe układu moczowego: nerek, macicy lub pęcherza moczowego, gdy rozrastają się do góry. Może być to również guz złośliwy pobliskich organów, które uciskają układ moczowy. Dzieje się tak na przykład w przypadku nowotworów jelita.

Do łagodnych przyczyn zaliczamy tętniaka aorty: zwężenie aorty w miejscu, w którym przechodzi przez brzuch, co może wywoływać nacisk na moczowód uciskając go. Wywołuje również obstrukcję przez zwłóknienie zaotrzewnowe z tyłu brzucha.

Kamienie nerkowe

Jak już zauważyliśmy wcześniej, najczęstszą przyczynę kolki nerkowej stanowią kamienie nerkowe. To kamienie o różnej wielkości, które mieszczą się w nerkach lub w moczowodzie. Kiedy starają się opuścić organizm, wywołują obstrukcję i w konsekwencji ból.

Kamienie nerkowe w praktycznie 80% przypadków są wapienne. Z tego powodu niektóre schorzenia w organizmie wiążą się z większym prawdopodobieństwem ich rozwoju.

Ich tworzenie się jest bardziej prawdopodobne w przypadku niedoczynności przytraczyc, pozostawania przez długi czas w tym samym miejscu, długotrwałego skrajnego wyczerpania, lub nadmiernego spożycia wapnia w postaci tabletek.

Osoby, które cierpią z powodu nawracających infekcji układu moczowego również są narażone na większe ryzyko tworzenia kamieni nerkowych. Występują one częściej u kobiet niż u mężczyzn. Pacjenci, którzy mają cewnik są bardziej narażeni na rozwój infekcji, a tym samym na rozwój kamieni nerkowych.

Mniej niż 10% kamieni nerkowych składa się z kwasu moczowego. Często pojawiają się u pacjentów z dną moczanową.

Czasami kamienie nerkowe mogą wywoływać również diety, które zawierają zbyt duże ilości białka, stosowane przez osoby chodzące na siłownię i kulturystów, ponieważ zwiększają stężenie kwasu moczowego we krwi.

I w końcu należy wspomnieć, że mniej niż 1% kamieni nerkowych wiąże się z chorobą genetyczną nazywaną cystynurią. Jest niezwykle rzadka i przenosi się z rodziców na dzieci z powodu genetyki.

Kamienie nerkowe
Najczęstszą przyczyną kolki nerkowej są kamienie nerkowe.

Objawy kolki nerkowej

Najbardziej zauważalny objaw kolki nerkowej to ból, który opisaliśmy już wcześniej. Pojawia się nagle i jest niezwykle intensywny. Zaczyna się w dolnej części pleców i promieniuje do przodu do pachwiny, tworząc jakby połowę pasa. Bólowi towarzyszy zazwyczaj:

  • Gorączka. Nie zawsze musi być obecna. Jest wywoływana przez sam ból lub przez współistniejącą infekcję dróg moczowych.
  • Bolesne oddawanie moczu: To trudności z oddawaniem moczu, które wiąże się z obstrukcją.
  • Częstomocz: To zwiększona częstotliwość oddawania moczu. Pacjent oddaje mocz częściej, ale w niewielkich ilościach.
  • Krwiomocz: W niektórych przypadkach kamienie mogą uszkodzić cewkę moczową i sprawiać, że w moczu pojawi się krew.
Ból nerek

Diagnoza i leczenie

Lekarze zazwyczaj bardzo szybko diagnozują kolkę nerkową, kiedy objawy stają się widoczne. Ból w zapaleniu nerek jest bardzo charakterystyczny i niewiele innych schorzeń ma takie same objawy. Jednak lekarz musi przeprowadzić analizę moczu i wykonać prześwietlenia, aby uzupełnić diagnozę.

Jednoznaczna diagnoza jest stawiana po wykonaniu USG nerek i pęcherza moczowego, gdzie w większości przypadków można zidentyfikować obstrukcję, a w przypadku kamieni – ich rozmiar. Jedynie bardzo niejasne objawy kliniczne wymagają wykonania tomografii.

Po postawieniu diagnozy stosuje się leczenie przeciwbólowe. Najważniejsze staje się ukojenie bólu pacjenta. W tym celu lekarze przepisują leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Można je podawać doustnie lub domięśniowo. Lekarze decydują się na podanie dożylne, gdy ból jest zbyt intensywny lub pacjent wymiotuje.

Leczenie po poradzeniu sobie z bólem

Kiedy ból się zmniejszy, następny krok polega na zażegnaniu obstrukcji. Jeśli patologia wymaga operacji, lekarze zaplanują ją z wyprzedzeniem. Jednak jeśli obstrukcja to kamień nerkowy, istnieją różne opcje leczenia:

  • Nawadnianie: Kiedy pacjent ma małe kamienie nerkowe, lepiej jest poczekać na ich samoistne wydalenie. Pacjenci wspomagają ten proces pijąc duże ilości wody.
  • Litotrypsja falą uderzeniową: W tej procedurze wykorzystuje się fale wytwarzane na zewnątrz ciała, aby rozbić kamienie i umożliwić ich wydalenie wraz z moczem jak piasek.
  • Ureteroskopia: To chirurgiczne usunięcie większych kamieni. Lekarz wprowadza endoskopowo urządzenie przez układ moczowy, póki nie będzie w stanie usunąć kamieni.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Navarrete, Jose Ignacio Massa, et al. “Manejo del cólico renal en Urgencias.” Seram (2018).
  • Nicolau, Carlos, Rafael Salvador, and J. M. Artigas. “Manejo diagnóstico del cólico renal.” Radiología 57.2 (2015): 113-122.
  • ÁLVAREZ, FA ORDÓÑEZ, et al. “Cólico nefrítico.” Bol Pediatr 48 (2008): 3-7.
  • Freixedas, Feliciano Grases, A. Costa Bauzá, and Rafael M. Prieto. “¿Se puede realmente prevenir la litiasis renal? Nuevas tendencias y herramientas terapéuticas.” Archivos españoles de urología 70.1 (2017): 91-102.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.