Dieta na kamienie nerkowe: porady i przykładowe menu

Kamienie w nerkach to twarde masy, które powstają w wyniku gromadzenia się odpadów obecnych w moczu. Najczęstsze wynikają z nadmiaru wapnia i szczawianów. Dowiedz się, jak można leczyć je dietą.
Dieta na kamienie nerkowe: porady i przykładowe menu
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli masz kamienie nerkowe, może być konieczne przestrzeganie specjalnej diety. Dlatego w tym artykule podamy kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jaka jest najlepsza dieta na kamienie nerkowe, a także poznasz przykładowe menu.

Najpierw jednak powinieneś udać się do lekarza, aby ustalić, jaki rodzaj kamieni wytwarza twoje ciało. Na tej podstawie lekarz będzie mógł następnie wskazać, jakich zmian będzie wymagała twoja dieta na kamienie nerkowe.

Co to jest kamień nerkowy?

Ci, którzy cierpieli z powodu kamieni nerkowych, mówią, że jest to bardziej bolesne niż poród. “To prawda. To bardzo ostry ból”- mówi dr Miguel Arrabal, prezes Andaluzyjskiego Towarzystwa Urologicznego i kierownik oddziału kamicy i chirurgii małoinwazyjnej w Szpitalu Uniwersyteckim w Granadzie.

W 75% przypadków organizm usuwa jednak kamienie nerkowe samoistnie. Natomiast w pozostałych 25% wielkość kamienia uniemożliwia naturalne wydalenie i wymaga leczenia instrumentalnego.

Kamień nerkowy to twarda masa, która tworzy się z kryształów zawartych w moczu. U większości ludzi naturalne substancje chemiczne w moczu powstrzymują jednak tworzenie się kamieni.

Pamiętaj, że nie wszystkie rodzaje kamieni nerkowych maja taki sam charakter. Najczęstszy rodzaj kamienia nerkowego powstaje z wapnia i szczawianu. Indywidualnie dobrane leczenie kamieni nerkowych zależy więc głownie od rodzaju kamienia.

Kamienie nerkowe
Kamienie w nerkach to twarde masy, które powstają w wyniku gromadzenia się odpadów obecnych w moczu. Najczęstsze powstają z nadmiaru wapnia i szczawianów.

Dieta na kamienie nerkowe

Należy wziąć pod uwagę, że dieta na kamienie nerkowe może się różnić w zależności od rodzaju kamienia. Ten stan często wiąże się z nagromadzeniem następujących substancji:

  • Szczawian wapnia
  • Fosforan wapniowy
  • Kwas moczowy
  • Cystyna

Przeczytaj także ten interesujący materiał: Kamienie nerkowe – cytryna, oliwa z oliwek i ocet jabłkowy

1. Unikaj pokarmów bogatych w szczawian wapnia

Unikanie nadmiaru szczawianu w diecie głównie pomaga zapobiegać tworzeniu się kamieni ze szczawianu wapnia. Wapń nie stanowi głównej przyczyny powstawania tych kamieni, natomiast pokarmy bogate w szczawian tak. Dlatego należny unikać pokarmów takich, jak:

Te pokarmy należy spożywać w małych ilościach, a doskonałą strategią jest stosowanie metody zwanej podwójnym gotowaniem. Polega ona na dwukrotnym gotowaniu warzyw bogatych w szczawiany. Po pierwszym gotowaniu należy ponadto zmienić wodę, aby zmniejszyć w ten sposób ilość szczawianu, który zawiera żywność.

2. Dieta na kamienie nerkowe eliminuje również nadmiar białka

Nadmierne spożywanie białek, takich jak mięso lub jakiekolwiek produkty pochodzenia zwierzęcego, sprzyja produkcji kwasu moczowego, a tym samym tworzeniu się kamieni.

Czerwone mięso
Spożywanie zbyt dużej ilości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego wpływa również na tworzenie się kamieni w nerkach. Konieczne jest więc umiarkowane ich spożycie.

3. Należy uregulować zużycie soli

Sód jest jednym z głównych składników soli, ułatwia jej gromadzenie się w organizmie, dlatego należy go unikać.

Należy unikać nie tylko zwykłej soli, ale także wysoko przetworzonych potraw bogatych w sól, takich jak kostki, sos Worcestershire, sos sojowy, sosy ogólnie, mrożonki i fast foody. Dlatego nie zaleca się spożywania więcej niż 2,5 grama soli dziennie.

4. Nadmiar pokarmów bogatych w witaminę C.

Należy unikać również nadmiernej ilości pokarmów bogatych w witaminę C oraz przyjmowania suplementów z tej witaminy. Szczególnie dotyczy to osób, u których gdy kamienie tworzą się ze szczawianu wapnia. Witamina C może bowiem sprzyjać ich powstawaniu.

5. Dieta na kamienie nerkowe eliminuje napoje alkoholowe

Ponadto, należy unikać spożywania napojów alkoholowych, ponieważ powodują one odwodnienie organizmu, sprzyjając tworzeniu się kamieni w nerkach. Odwodnienie stanowi bowiem jedną z głównych przyczyn ich powstawania.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Kamienie nerkowe – 6 sposobów na ich pozbycie się

Przykłady menu dietetycznych na kamienie nerkowe

Dieta na kamienie nerkowe
Lekkie menu może pomóc w leczeniu kamieni nerkowych. Dietetyk może pomóc zaprojektować jadłospis zgodnie z potrzebami każdego pacjenta.

Odpowiednio dobrana dieta na kamienie nerkowe odgrywa ważną rolę w zapobieganiu tej chorobie. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na menu w różnych porach dnia, które mogą Ci pomóc. Pamiętaj jednak, że w razie jakichkolwiek pytań należy udać się do lekarza lub do dietetyka klinicznego:

Na śniadanie

  • Opcja 1: 1 szklanka soku z dodatkiem mięty + 2 kromki pełnoziarnistego chleba z białym serem.
  • Opcja 2: 1 szklanka jogurtu naturalnego + 1 łyżka miodu + 2 jajecznica z pomidorem, cebulą i oregano.

Na obiad / kolację

  • Opcja 1: 1/2 szklanki ryżu + 1/2 szklanki fasoli + 100g piersi indyka + 1 szklanka ugotowanych warzyw + 1 łyżeczka oliwy.
  • Opcja 2: 1 miska rosołu z marchewką, ziemniakami, dynią, cebulą.

Na przekąskę

  • Opcja 1: 1 jogurt naturalny + 1 łyżka żurawiny.
  • Opcja 2: 2 ugotowane banany posypane cynamonem.

Zapamiętaj…

Najważniejszą rzeczą jest zwiększenie spożycia płynów, aby zwiększyć objętość moczu.

„Aby oddawać mocz w ilości od dwóch do dwóch i pół litra, trzeba wypijać około trzech litrów wody dziennie, a sole powinny być bardziej rozpuszczone” – radzi dr José Luis Soler, urolog ze szpitala Torrecárdenas w Almerii i przewodniczący XXVII Kongresu Andaluzyjskiego Towarzystwa Urologicznego.

Na koniec zalecamy wizytę u dietetyka, który może udzielić porady dostosowanej do Twojego stanu zdrowia. Specjalista będzie w stanie z większą precyzją ocenić, która dieta na kamienie nerkowe najlepiej zaspokoi potrzeby Twojego organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Instituto Nacional de la Diabetes y las Enfermedades Digestivas y Renales. Alimentación, dieta y nutrición para las piedras en los riñones. Mayo 2017. niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/enfermedades-urologicas/piedras-rinones/alimentos-dietas-nutricion
  • The National Kidney Foundation (NKF). LA DIETA Y LOS CÁLCULOS RENALES. https://www.kidney.org/es/atoz/content/diet
  • Conte Visús Antonio. La litiasis hoy. Arch. Esp. Urol.  2007  Feb;  60( 1 ): 1-4. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06142007000100001&lng=es.
  • Alelign T, Petros B. Kidney Stone Disease: An Update on Current Concepts. Adv Urol. 2018;2018:3068365. Published 2018 Feb 4. doi:10.1155/2018/3068365
  • Finkielstein VA, Goldfarb DS. Strategies for preventing calcium oxalate stones. CMAJ. 2006;174(10):1407–1409. doi:10.1503/cmaj.051517
  • Han H, Segal AM, Seifter JL, Dwyer JT. Nutritional Management of Kidney Stones (Nephrolithiasis). Clin Nutr Res. 2015;4(3):137–152. doi:10.7762/cnr.2015.4.3.137

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.