Jak pozbyć się kamieni żółciowych? – 7 leczniczych napojów

Jak pozbyć się kamieni żółciowych? – 7 leczniczych napojów

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rozmiar kamieni żółciowych u każdej osoby może być inny: od wielkości ziarenka piasku do piłki golfowej. W większości przypadków ich usuwanie odbywa się na drodze zabiegu chirurgicznego.

Zanim jednak postanowimy o tym ostatecznym rozwiązaniu, warto spróbować kilku domowych sposobów, które mogą skutecznie pomóc rozpuścić powstałe kamienie.

Pamiętajmy, że stosowanie zdrowej diety oraz zwiększenie spożycia niektórych naturalnych produktów może okazać się kluczowe w walce z tym bolesnym problemem.

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności związanych z wydalaniem kamieni żółciowych z organizmu, powinnaś zadbać o siebie już dziś. Pierwszym krokiem powinna być rewolucja w codziennej diecie i zaadaptowanie nowych nawyków żywieniowych.

Poznaj dziś z nami 7 przepisów na lecznicze soki i napary, które pomagają naturalnie rozpuszczać gromadzące się w żółci stwardniałe substancje oraz skutecznie łagodzą dolegliwości związane z przemieszczaniem się kamieni, takie jak nudności, wymioty czy niestrawność.

Funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego oraz problem kamieni żółciowych

Pęcherzyk żółciowy to niewielki woreczek o gruszkowym kształcie, znajdujący się tuż za wątrobą. Jego zasadniczą funkcją jest magazynowanie i zagęszczanie wytwarzanej przez wątrobę żółci, czyli substancji, która pomaga naszemu organizmowi w trawieniu tłuszczów.

Kiedy tłuszcze docierają do jelit, pęcherzyk żółciowy otrzymuje sygnał, by uwolnić zgromadzoną żółć. Jest ona transportowana kanałami żółciowymi do dwunastnicy. Tam pomaga ona w metabolizowaniu i usuwaniu tłuszczów z organizmu.

U niektórych osób w pęcherzyku żółciowym wytrącają się kryształki cholesterolu, które następnie zbijają się w grudki i tworzą złogi żółciowe, popularnie zwane kamieniami. Ich przesuwanie się przez kanaliki żółciowe bywa bardzo bolesne i nieprzyjemne.

Niektórzy posiadacze kamieni żółciowych decydują się na operację, a inni stawiają na naturalne rozwiązania w postaci zmiany codziennego jadłospisu.

Pozbądź się kamieni żółciowych z pomocą leczniczych napojów

Poznaj przepis na 7 napojów, które naturalnie chronią przed tworzeniem się kamieni żółciowych oraz wspomagają ich usuwanie z organizmu.

Sok z cytryny

Jego przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy wycisnąć sok z czterech dorodnych cytryn i pić go codziennie rano na pusty żołądek przez cztery dni z rzędu.

Sok z cytryny

Ten kwaśny napój skutecznie pomaga usunąć kamienie żółciowe. Aby dodatkowo wzmocnić jego działanie, specjaliści zalecają w tym okresie zwiększenie spożycia niegazowanej wody mineralnej.

Gorzka sól Epsom

Gorzka sól Epsom to w 100% naturalny środek, który doskonale wspomaga i ułatwia przemieszczanie się kamieni żółciowych przez wąskie kanaliki. Stąd substancja ta jest niemalże niezastąpionym elementem diety dla osób zmagających się z kamicą.

Zaleca się przyjmowanie roztworu soli Epsom z wodą wieczorami, przed pójściem spać. Rozpuść łyżeczkę gorzkiej soli w szklance letniej wody i powoli wypij małymi łyczkami. Połóż się spać.

Kurkuma

Kurkuma wciąż jest u nas przyprawą praktycznie nieodkrytą. Szkoda, ponieważ ten orientalny korzeń posiada silne właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne i antyseptyczne.

Dodatkowo oczyszcza organizm i stymuluje wydalanie zalegających w pęcherzyku złogów żółciowych.

Świeża kurkuma

Jak spożywać kurkumę, by ułatwić usuwanie kamieni żółciowych? Przygotuj miksturę na bazie łyżki miodu, łyżeczki sproszkowanej lub świeżej kurkumy i połowy szklanki wody. Pij napar każdego dnia aż do momentu całkowitego wydalenia kamieni z organizmu.

Owoce cytrusowe

Owoce cytrusowe są cennym źródłem pektyn, czyli substancji naturalnie stymulującej rozpuszczanie i wydalanie kamieni żółciowych.

Do wyboru mamy mnóstwo opcji: niezliczone odmiany pomarańcz, grejpfruty, pomelo, mandarynki, cytryny, limonki… Codziennie przygotowuj świeży sok. Ulgę odczujesz bardzo szybko.

Napar z dziurawca

Liczne badania wykazały, że naturalne ekstrakty roślinne mają bardzo korzystny wpływ na leczenie kamicy żółciowej. Jedną z takich leczniczych roślin – słynącej z właściwości rozpuszczających kamienie żółciowe – jest dziurawiec pospolity.

Napar z tego zioła pomaga rozpuścić i wypłukać złogi. Dodatkowo ma działanie żółciopędne oraz doskonale pobudza trawienie.

Jak przygotować napar? Zalej 4 lub 5 liści dziurawca szklanką wrzącej wody. Odstaw do ostudzenia i następnie wypij małymi łykami. Spożywaj napar dwa razy dziennie aż do całkowitego wydalenia kamieni.

Sok jabłkowy z octem jabłkowym

O tym, że jabłko jest niezwykle cennym dla naszego zdrowia pokarmem, nie trzeba nikogo przekonywać. Wielokrotnie pisaliśmy już o korzyściach, jakie ma jedno jabłko dziennie na nasz organizm.

Warto jednak przypomnieć, że zawarte w tym słodkim owocu substancje wykazują silne właściwości lecznicze w przypadku problemów z kamicą żółciową. Naturalnie pomagają one rozpuścić złogi i ułatwiają ich wydalanie z organizmu.

Ocet jabłkowy

W kuracji leczniczej najskuteczniejsze okazują się właściwości jabłek pod postacią świeżego soku z domieszką octu jabłkowego.

Substancja, która rozpuszcza kamienie żółciowe nosi nazwę kwasu jabłkowego – ma on działanie zmiękczające oraz hamuje wytwarzanie cholesterolu przez wątrobę, czyli substancji, która następnie w pęcherzyku żółciowym zamienia się w zalegające złogi.

Jeśli dopadł cię problem kamicy żółciowej, nie wahaj się i już dziś przygotuj świeży sok z jabłek i dodaj do niego łyżkę octu jabłkowego. Pij sok codziennie. Taka kuracja pomoże nie tylko rozpuścić kamienie, ale również skutecznie złagodzi towarzyszący jej ból w podbrzuszu.

Sok warzywny

Poniżej przedstawiamy przepis na leczniczy sok warzywny. Kombinacja właściwości buraka, ogórka, marchwi to niezwykle skuteczny środek przyspieszający rozpuszczanie i wydalanie kamieni nerkowych.

Świeże koktajle warzywne

Burak doskonale oczyszcza oraz wzmacnia funkcje pęcherzyka żółciowego i wątroby, a także usuwa toksyny i inne szkodliwe substancje z okrężnicy i krwi. Zielony ogórek, dzięki wysokiej zawartości wody, niezwykle skutecznie odtruwa wątrobę i pęcherzyk żółciowy.

Z kolei marchew stanowi cenne źródło witaminy C i innych kluczowych dla leczenia kamicy substancji.

Jak przygotować sok?

Wrzuć do blendera 1 buraka, 4 marchewki, 1 zielony ogórek. Dodaj trochę wody i dokładnie zmiksuj wszystkie składniki. Kiedy otrzymasz koktajl o jednolitej teksturze i kremowej konsystencji, przelej zawartość do szklanki i natychmiast wypij. Spożywaj ten naturalny sok dwa razy dziennie przez okres dwóch tygodni.

To może Cię zainteresować ...
Kamienie żółciowe? – Dieta, która przyniesie ulgę
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Kamienie żółciowe? – Dieta, która przyniesie ulgę

Dokuczają ci kamienie żółciowe? Dowiedz się, jak zapobiegać ich postawaniu oraz jak w naturalny sposób złagodzić towarzyszący im ból i ułatwić ich ...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stinton, L. M., Myers, R. P., & Shaffer, E. A. (2010). Epidemiology of gallstones. Gastroenterology Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.gtc.2010.02.003
  • Bellows, C. F., Berger, D. H., & Crass, R. A. (2005). Management of gallstones. American Family Physician. https://doi.org/10.1016/B978-1-4377-0881-3.00061-9
  • Nakeeb, A., Comuzzie, A. G., Martin, L., Sonnenberg, G. E., Swartz-Basile, D., Kissebah, A. H., & Pitt, H. A. (2002). Gallstones: Genetics versus environment. In Annals of Surgery. https://doi.org/10.1097/00000658-200206000-00012
  • Bouchier, I. A. (1992). The Formation of Gallstones. The Keio Journal of Medicine. https://doi.org/10.2302/kjm.41.1
  • Li Y, Li M, Wu S, Tian Y. Combination of curcumin and piperine prevents formation of gallstones in C57BL6 mice fed on lithogenic diet: Whether NPC1L1/SREBP2 participates in this process? Lipids Health Dis. 2015;

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.