Ćwiczenia po operacji bariatrycznej - co musisz wiedzieć

Jeśli boisz się wrócić do starej wagi po operacji, w tym artykule podpowiemy Ci, dlaczego powinieneś postawić na bezpieczną aktywność fizyczną. Sprawdź te informacje!
Ćwiczenia po operacji bariatrycznej - co musisz wiedzieć
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Cristian Minich

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Po zabiegu chirurgicznym mającym na celu zmniejszenie masy ciała wznowienie aktywności fizycznej lub rozpoczęcie od zera może być trudne. Jednak przy odrobinie cierpliwości i dużej wytrwałości zdziwisz sie, co możesz osiągnąć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, jeśli chodzi o ćwiczenia po operacji bariatrycznej.

Operacja bariatryczna ma na celu chirurgiczne wprowadzenie zmian w układzie pokarmowym, które pomogą Ci schudnąć. Bypass żołądka i inne podobne operacje to niektóre przykłady tego typu interwencji.

Są one zwykle dostępne dla osób cierpiących na olbrzymią otyłość lub osób, które nie uzyskały korzystnych rezultatów poprzez przestrzeganie ścisłej diety i ćwiczenia fizyczne. Jednak zarówno zdrowe odżywianie, jak i aktywność fizyczna będą podstawowymi elementami procesu.

Jakie znaczenie mają ćwiczenia po operacji bariatrycznej

Kiedy ktoś cierpi na otyłość olbrzymią i ucieka się do operacji bariatrycznej, aby schudnąć, będzie musiał regularnie uprawiać aktywność fizyczną dla utrzymania nowej sylwetki. Ponadto ćwiczenia sprzyjają lepszej regeneracji.

Badanie z 2021 r. dotyczące wpływu treningu fizycznego przed i po takim zabiegu wykazało, że ćwiczenia po operacji bariatrycznej poprawiają stan i prowadzą do niewielkiej dodatkowej utraty wagi i tłuszczu. Jednocześnie mogą zapobiegać utracie tkanki kostnej.

Chirurgiczne leczenie otyłości.
Operacja bariatryczna to poważna interwencja, przy której należy wziąć pod uwagę czas i wymagania rekonwalescencji.

Kiedy mogę zacząć ćwiczenia po operacji bariatrycznej?

Idealnym sposobem na rozpoczęcie ćwiczeń myśląc o tej interwencji jest zrobienie tego już wcześniej. Niektórzy specjaliści zalecają przygotowanie fizyczne przynajmniej 1 miesiąc przed operacją, a następnie wznowienie aktywności ok. 1 miesiąc później.

Musi być jednak jasne, że powinny to być ćwiczenia bez zbytniego wysiłku, takie jak delikatny jogging lub szybki marsz. Trzeba będzie też uwzględnić nadzór profesjonalisty, który sporządzi odpowiedni plan ćwiczeń dla każdego przypadku.

Tymczasem większość pacjentów po chirurgii bariatrycznej nie ma nawyku wykonywania ćwiczeń. W takich przypadkach proces rekonwalescencji może potrwać nieco dłużej. Lepiej jednak zawsze myśleć długofalowo i nie zniechęcać się. Pokonywanie barier w poruszaniu się pozwoli nam osiągnąć lepszą jakość życia.

Wskazówki, które należy wziąć pod uwagę, aby bezpiecznie wznowić ćwiczenia

Po operacji bariatrycznej trzeba przystosować się do nowego ciała. Utraciłeś część masy mięśniowej i prawdopodobnie poczujesz się słabszy.

Stan fizyczny przed operacją będzie czynnikiem decydującym o tym, jak długo czekać przed ponownym rozpoczęciem ćwiczeń. Ale powinno być jasne, że aktywność fizyczna zawsze ma duże znaczenie.

Oto kilka wskazówek, jak to zrobić bezpiecznie:

  • Zacznij powoli: możesz zrzucić kilka dodatkowych kilogramów dzięki ćwiczeniom po operacji, ale pamiętaj, że celem nie powinno być zrzucenie wagi, ale utrzymanie jej. Intensywność i trudność powinny być stopniowo zwiększane, w miarę jak poczujesz się lepiej.
  • Nie porównuj się z innymi: idealny plan ćwiczeń może być inny dla każdej osoby i opiera się na cechach i kondycji fizycznej każdej z nich, a także rodzaju przebytej operacji.
  • Ćwicz regularnie: lepiej wykonywać lżejsze ćwiczenia w sposób umiarkowany, niż wykonywać bardzo wymagające sesje treningowe, ale niezbyt często.
  • Bądź cierpliwy: Czasami możesz czuć się zdemotywowany, gdy nie zauważysz szybko korzystnych zmian, ale nie zapominaj, że nie jest to kwestia pośpiechu, ale regularności i stałości. Zmiany będą widoczne w dłuższej perspektywie.

Ćwiczenia, które możesz wykonywać po operacji bariatrycznej

Regularne treningi to najlepszy sposób na uzyskanie i utrzymanie pożądanych rezultatów po operacji bariatrycznej. Ponadto, to pomoże ci w wyrobieniu zdrowych nawyków. Im lepiej się czujemy, tym bardziej będziemy zmotywowani do wykonywania wszelkiego rodzaju czynności.

Oto kilka ćwiczeń, które możesz wykonać na różnych etapach rekonwalescencji pooperacyjnej:

  • Pierwszy etap: W zależności od kondycji fizycznej możesz rozpocząć kilka tygodni lub miesiąc po zabiegu. Idealne są krótkie sesje. Krótkie spacery pozwolą nam poruszać się bez nadmiernego zmęczenia. Stopniowo możesz spróbować delikatnego joggingu i czynności takich, jak wchodzenie i schodzenie po schodach.
  • Drugi etap: Możesz spróbować ćwiczeń kardio. Spacery powinny być dłuższe, można też poprawić tempo. Jazda na rowerze lub pływanie to kompletne, przyjemne zajęcia, które zapewniają ogromne korzyści zdrowotne.
  • Trzeci etap: Szacuje się, że jest to około 6 miesięcy po operacji. Musimy podkreślić muskulaturę. Celem jest wzmocnienie i ujędrnienie ciała. Dobrym pomysłem jest pójście na siłownię i skorzystanie z profesjonalnej pomocy w opracowaniu rutyny.
Ćwicząca kobieta.
Ważne jest, aby rozpocząć plan treningowy przed zabiegiem, aby później było łatwiej.

Jakie korzyści przynoszą ćwiczenia po operacji bariatrycznej

Ćwiczenia fizyczne są konieczne, aby dostosować się do nowej sylwetki i prowadzić lepsze życie. Oto niektóre z korzyści płynących z ćwiczeń po operacji:

  • Pomagają zrzucić więcej kilogramów.
  • Utrzymują beztłuszczową masę mięśniową.
  • Zmniejszają ryzyko niektórych chorób, takich jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 2 i bezdech senny.
  • Pomagają wyeliminować szkodliwe praktyki, takie jak picie alkoholu czy palenie.
  • Działają przeciw lękowi i stresowi.
  • Pomagają odpocząć i się odprężyć.

Przeczytaj więcej: Na czym polega plastyka brzucha?

Dobre odżywianie to podstawa

Sama aktywność fizyczna jako jedyna metoda na odchudzanie jednak nie wystarczy, chyba że towarzyszy jej zdrowa dieta. Innymi słowy, mówimy o zmianie stylu życia, a nie krótkim okresie pracy nad osiągnięciem idealnej wagi.

Według badania dotyczącego odżywiania i aktywności fizycznej przed i po operacji bariatrycznej, odsetek interwencji wzrósł ze 158 000 w 2011 r. do 196 000 w 2015 r. Jednak ten wzrost technik inwazyjnych nie wyeliminował niezdrowych nawyków, a to oznacza, że wiele ludzi wróciło do swojego pierwotnego stylu życia, tracąc wyniki.

Przy tak wielu zmianach w ciele zachodzących w tak krótkim czasie, zaczyna się nowe życie. Od Ciebie jednak zależy, czy będzie to życie pełne energii, aby cieszyć się czynnościami, których nie mogłeś wykonywać z powodu nadwagi.

Regularne ćwiczenia, odpowiednia dieta i odpoczynek po operacji bariatrycznej pozwolą Ci zachować formę. Bądź cierpliwy i zwracaj uwagę na wskazania specjalistów, aby osiągnąć proponowane cele.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bellicha A, van Baak MA, Battista F, Beaulieu K, Blundell JE, Busetto L, Carraça EV, Dicker D, Encantado J, Ermolao A, Farpour-Lambert N, Pramono A, Woodward E, Oppert JM. Effect of exercise training before and after bariatric surgery: A systematic review and meta-analysis. Obes Rev. 2021 Jul;22 Suppl 4(Suppl 4):e13296. doi: 10.1111/obr.13296. Epub 2021 Jun 3. PMID: 34080281; PMCID: PMC8365633. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34080281/
  • Tabesh MR, Maleklou F, Ejtehadi F, Alizadeh Z. Nutrition, Physical Activity, and Prescription of Supplements in Pre- and Post-bariatric Surgery Patients: a Practical Guideline. Obes Surg. 2019 Oct;29(10):3385-3400. doi: 10.1007/s11695-019-04112-y. Erratum in: Obes Surg. 2020 Feb;30(2):793. PMID: 31367987. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31367987/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.