Przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP - ćwiczenia

Regularne ćwiczenia fizyczne i oddechowe są dobre dla wszystkich, ale szczególnie dla osób z POChP. W takim przypadku najlepiej zrobić z tego codzienną rutynę.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP - ćwiczenia
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2022

Brak aktywności fizycznej nie jest wskazany dla pacjentów z POChP, dlatego dla chorych zalecane są odpowiednio dostosowane ćwiczenia. W rzeczywistości są one podstawową częścią leczenia. Siedzący tryb życia natomiast jedynie pogarsza sytuację.

Celem aktywności fizycznej chorych na POChP jest utrzymanie aktywności mięśni klatki piersiowej. Ćwiczenia dla osób z POChP sprawiają, że pacjenci otrzymują więcej tlenu, a co za tym idzie, lepiej oddychają.

Niektórzy pacjenci uważają, że łatwo ich męczą, dlatego wolą ich nie wykonywać. Nie jest to jednak odpowiednie podejście, o czym przekonacie się poniżej.

Ćwiczenia dla osób z POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP charakteryzuje się brakiem swobodnego przepływu powietrza w płucach. Utrudnia oddychanie i prowadzi do kaszlu, świszczącego oddechu i sporadycznej produkcji śluzu lub plwociny.

Pacjenci z POChP są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia problemów z sercem, rakiem płuc i innymi powiązanymi stanami. Jak sama nazwa wskazuje, choroba jest przewlekła i nie ma na nią lekarstwa.

Ta choroba jest również postępująca. Jednak przy dobrym leczeniu możliwe jest utrzymanie lepszej jakości życia i spowolnienie postępu choroby. Ćwiczenia fizyczne i oddechowe powinny być istotną częścią rutyny chorych na POChP.

Objawy

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest konglomeratem chorób układu oddechowego, które zmniejszają przepływ powietrza w płucach. Składa się z astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc, więc objawy są bardzo zróżnicowane. Jednak te najbardziej istotne to:

  • Niewydolność oddechowa
  • Kaszel
  • Świszczący oddech lub niepożądane dźwięki oddechowe
  • Trudność w nabraniu powietrza
  • Częste infekcje dróg oddechowych

Ćwiczenia

Ze względu na swój stan chorzy na POChP nie mogą i nie powinni wykonywać żadnego rodzaju ćwiczeń bez konsultacji lekarskiej. Jednak niektóre z zalecanych ćwiczeń pod okiem specjalisty obejmują:

Mężczyzna u lekarza
Specjalista powinien ocenić, które ćwiczenia są dozwolone dla pacjenta z POChP.

1. Rozciąganie

Rozciąganie zapewnia elastyczność i odprężenie. Ruchy powinny być wykonywane powoli, stopniowo i nie dłużej niż 10 minut.

Aby wykonać rozciąganie ramion, wykonaj następujące kroki:

  1. Lewą ręką unieś prawą rękę powyżej łokcia.
  2. Delikatnie pociągnij łokieć w kierunku lewego barku.
  3. Trzymaj głowę skierowaną w przeciwną (prawą) stronę.
  4. Powtórz z drugą ręką.

Aby wykonać rozciąganie nóg, wykonaj następujące kroki:

  1. Wstań.
  2. Zegnij lewą nogę i chwyć ją lewą ręką za kostkę.
  3. Drugą rękę trzymaj opartą o ścianę, aby nie stracić równowagi.
  4. Powtórz z drugą nogą.

2. Ćwiczenia dla osób z POChP: Spacery

Spacer jest świetną opcją dla pacjentów z POChP. Najlepiej wykonywać go codziennie, zaczynając od delikatnego 10-minutowego marszu.

Co tydzień możesz dodawać czas, aż osiągniesz 20 lub 30 minut dziennie. Można ćwiczyć na zewnątrz, w pomieszczeniu, a nawet w domu.

3. Wchodzenie po schodach

Nie powinieneś przegapić okazji do wchodzenia po schodach, ponieważ jest to doskonałe ćwiczenie. Można je wykonywać, trzymając się poręczy. Wykonuj wydech podczas wchodzenia na stopień i wdech podczas schodzenia. Jest to kompletna czynność dla pacjentów z POChP.

4. Pompki i delikatne podnoszenie ciężarów

Jeśli chodzi o delikatne podnoszenie ciężarów, zalecane są ciężarki ręczne. Przydatne są również butelki z wodą i gumy do rozciągania. Trzymaj ręce po obu stronach ciała i weź ciężar do każdej ręki.

Pompki to również dobra aktywność. Zrób wdech na początku ruchu i wydech na końcu. Następnie wróć do pierwotnej pozycji i powtórz 10 razy.

5. Ćwiczenia dla osób z POChP: wyprosty kolan

Zgodnie z zaleceniami Meksykańskiego Stowarzyszenia Gerontologii i Geriatrii wskazane jest wielokrotne prostowanie kolan u pacjentów z POChP. Jest na to kilka sposobów.

Usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami. Następnie weź wdech i delikatnie unieś prawą nogę z wyprostowanym kolanem.

Noga powinna być całkowicie wyprostowana i utrzymywana prosto podczas wydechu. Następnie ponownie wykonaj wdech i powoli opuść nogę, aż stopa dotknie podłogi. Jeśli chcesz, możesz też zastosować niewielkie obciążenie. Powtórz od 10 do 15 razy.

6. Unoszenie łydek

Podnoszenie łydek to kolejne z najbardziej zalecanych ćwiczeń dla pacjentów z POChP. Po prostu stań z krzesłem przed sobą w odległości około 25 cm.

Rozłóż nogi, weź wdech i stań na palcach podczas powolnego wydechu. Przytrzymaj przez około 10 sekund, a następnie opuść pięty, ponownie wdychając powietrze. Wykonaj 2 serie po 10 powtórzeń.

7. Oddychanie z zaciśniętymi ustami

Ćwiczenia oddechowe są niezbędne dla pacjentów z POChP. W takim przypadku należy wykonać następujące czynności:

  1. Rozluźnij mięśnie ramion i szyi.
  2. Bierz wdech nosem zprzez 2 sekundy. Twoje usta powinny być zamknięte.
  3. Zaciśnij usta i wydychaj powietrze przez 4 sekundy.
  4. Powtórz około 5 razy lub do momentu, gdy poczujesz dyskomfort.

8. Oddychanie przeponowe

W tym ćwiczeniu konieczne jest położenie się na plecach z kolanami zgiętymi w kierunku klatki piersiowej. Jedną rękę należy położyć na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej.

Weź głęboki wdech przez nos i policz do 3, starając się wprowadzić powietrze do brzucha. Twój brzuch powinien się lekko unieść, ale klatka piersiowa powinna pozostać na swoim miejscu. Następnie napnij mięśnie brzucha i zrób wydech, licząc do 6, z ustami lekko zaciśniętymi.

9. Silny kaszel

To kolejne ćwiczenie oddechowe wysoce zalecane dla pacjentów z POChP. Pomaga wydalić nadmiar śluzu skutecznie i bez powodowania dużego zmęczenia.

Osoba powinna usiąść w wygodnej pozycji i wdychać powietrze przez usta z większą intensywnością niż normalnie. Następnie aktywuj mięśnie brzucha i wydychaj powietrze w 3 silnych wydechach, jednocześnie wydając dźwięk „ha, ha, ha”.

10. Tai Chi

Tai Chi to praktyka doskonała nie tylko dla pacjentów z POChP, ale dla wszystkich osób. Powoduje delikatną stymulację serca i płuca, jednocześnie pomagając wzmocnić mięśnie. Łagodzi również stres i sprzyja relaksacji.

11. Unoszenie nóg

Innym ćwiczeniem fizycznym zalecanym pacjentom z POChP jest unoszenie nóg. Wysiłek jest minimalny, więc po prostu pomaga poprawić ogólną kondycję fizyczną chorego. Aby prawidłowo wykonać ćwiczenie, należy wykonać następujące czynności:

  1. Usiądź na krześle z prostym oparciem i rozstaw stopy.
  2. Podnieś jedną nogę ze zgiętym kolanem, tak aby sięgała do ramienia.
  3. Wydychaj powietrze, gdy noga jest uniesiona i przytrzymaj przez co najmniej 10 sekund.
  4. Wdychaj, gdy noga opada.
  5. Powtórz tyle razy, ile to konieczne.

12. Skręty łokcia

Skręty łokci są idealne dla osób z POChP, ponieważ pomagają rozszerzyć klatkę piersiową. Istnieje możliwość wykonania ćwiczenia w pozycji stojącej lub siedzącej, w zależności od konkretnej kondycji.

Aby je wykonać, wystarczy położyć dłonie na ramionach (po tej samej stronie), tak aby łokcie były skierowane na zewnątrz. Następnie okrężne ruchy należy wykonywać powoli, wydychając na początku koła i wdychając na końcu.

13. Oddychanie łokciami

Bardzo skutecznym ćwiczeniem oddechowym jest metoda oddychania łokciami. Jest to ćwiczenie, które oprócz rozszerzania klatki piersiowej poprawia przepływ powietrza w płucach osób z POChP.

Wszystko, co musisz zrobić, to usiąść na krześle, zgiąć łokcie i unieść je do poziomu ramion. W tym samym czasie opuszki palców obu dłoni powinny stykać się z przednią częścią klatki piersiowej.

Po przyjęciu opisanej pozycji oba łokcie powinny być odciśnięte do tyłu, a ręce powinny być rozdzielone podczas wydechu. Następnie wypchnij oba łokcie do przodu, zbliżając do siebie opuszki palców podczas wdechu. Powtórz ćwiczenie tyle razy, ile uznasz za konieczne.

Inne zalecenia dla chorych na POChP

Chociaż ćwiczenia poprawiają kondycję fizyczną osób z POChP, aby uzyskać lepsze efekty, ich wykonanie musi być połączone ze zmianą stylu życia. W tym sensie istnieje wiele zaleceń, których osoby te powinny przestrzegać, aby poprawić swój stan, wśród których wyróżniają się następujące:

  • Nie pal.
  • Śpij dobrze.
  • Bierz wszystkie przepisane leki.
  • Utrzymuj zdrową dietę.
  • Schudnij.
  • Unikaj wyzwalaczy choroby.
  • Wykonaj rehabilitację krążeniowo-oddechową.
  • Utrzymuj dobrą aktywność fizyczną.

Korzyści z ćwiczeń i modyfikacji stylu życia

Pacjenci z POChP odnoszą ogromne korzyści z ćwiczeń fizycznych i oddechowych. Ogólnie rzecz biorąc, poprawiają one pracę serca i układu sercowo-naczyniowego, a także pozytywnie wpływają na ciśnienie krwi i ograniczają objawy choroby.

Szczególne korzyści to poprawa sposobu, w jaki organizm wykorzystuje i zarządza tlenem, zwiększenie energii, utrzymanie zdrowej wagi oraz zwiększenie siły i wydajności mięśni.

Najlepiej ćwiczyć stopniowo, mając na sobie wygodny strój i zakryte palce. Zaleca się również zapisywanie czasu lub liczby powtórzeń, w których możesz wykonać ćwiczenie bez uczucia duszności.

Odpoczywaj przez kilka minut między seriami. Zwiększaj intensywność co tydzień, a nie codziennie.

Ponadto dobrym pomysłem jest włączenie do regularnych ćwiczeń tańca. Możesz także uprawiać sporty, takie jak jazda na łyżwach lub wioślarstwo.

Ćwiczenia dla osób z POChP. Kobieta na spacerze
Każdy pacjent powinien wybrać ćwiczenie, w którym czuje się komfortowo.

Najważniejsza jest konsekwencja

Jeśli po kilku dniach ćwiczeń objawy POChP nasilą się, najlepiej zrobić sobie dzień przerwy. Jeśli wystąpią zawroty głowy, duszność, szybkie bicie serca lub dezorientacja, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Pacjenci z POChP powinni rutynowo wykonywać ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Nie zaleca się wykonywania ich tylko raz na jakiś czas, gdyż zmniejsza to efektywność, a nawet może generować pewne ryzyko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Holland A, Hill C, Jones A, McDonald C. Ejercicios respiratorios para la enfermedad pulmonar obstructiva crónica. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012 Issue 10. Art. No.: CD008250. DOI: 10.1002/14651858.CD008250
  • Priego Jiménez, Susana, Torrijos Laín, Teresa, & Carrascosa Martínez, A. Guía de Rehabilitación respiratoria en pacientes con EPOC.
  • Montejo, Yeny Marlies Traba, and Wilson Alberto Mora León. “Los ejercicios físicos terapéuticos y su influencia en pacientes con enfermedad pulmonar obstructiva crónica. Orientaciones metodológicas.” Opuntia Brava 10.4 (2018): 116-123.
  • Salinas, Ruth, and Liliam Herrera. “Evolución clínica del estadio cero de epoc en pacientes tabaquistas con intervenciones médicas no farmacológicas.” Crea Ciencia Revista Científica 12.1 (2018): 3-18.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.