Cukrzyca w czasie ciąży: przyczyny i leczenie
Cukrzyca w czasie ciąży jest również nazywana cukrzycą ciążową. Chociaż choroba ta jest zasadniczo bardzo podobna do innych rodzajów cukrzycy, to ma swoje cechy szczególne ze względu na ważny moment, w którym się pojawia.
Krótko mówiąc, patofizjologia choroby jest taka sama. Komórki tkanek nie mogą pobierać glukozy, która krąży we krwi i przez większą część dnia wzrasta ona powyżej normalnych wartości.
Statystyki wskazują, że na sto kobiet w ciąży prawie siedem cierpi na cukrzycę ciążową. To dość duża liczba. Z tego powodu rutynowe monitorowanie kobiet w ciąży obejmuje pomiar stężenia glukozy we krwi.
Dowody naukowe potwierdzają, że jeśli chodzi o czystą cukrzycę ciążową, po zakończeniu ciąży wartości cukru wracają do normy. Może to potrwać około dwunastu tygodni, zanim jego poziom całkowicie się ureguluje. Problem polega na tym, że kobieta, która cierpiała na tę chorobę, jest znacznie bardziej narażona na zachorowanie na cukrzycę typu 2 w przyszłości.
Przyczyny cukrzycy w ciąży
Dokładna przyczyna powstania cukrzycy w ciąży nie jest do końca jasna. Wiemy, że prowadzi do niezdolności komórek do wykorzystywania glukozy z krwi, ale trudno jest wyjaśnić, dlaczego nie potrafią tego robić.
W normalnym procesie trawienia i odżywiania glukoza wchodząca do organizmu stymuluje trzustkę do produkcji insuliny. Insulina to hormon, który nakazuje tkankom wchłanianie krążącego cukru i nie pozostawianie go we krwi. W normalnych warunkach glukoza dostaje się do komórek i zawsze jest przekształcana w energię potrzebną do funkcjonowania metabolizmu.
W cukrzycy mechanizm ten jest zablokowany. Wiemy, że w czasie ciąży łożysko jest organem produkującym hormony. Te różne hormony mają jedną wspólną cechę: hamują działanie insuliny. Kiedy oczekiwana regulacja wymyka się spod kontroli, pojawia się cukrzyca w ciąży.
Czytaj dalej: Toczeń i ciąża: co powinieneś wiedzieć?
Czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej
Nie wszystkie kobiety w ciąży cierpią na cukrzycę. Oprócz wewnętrznych mechanizmów, które go wyzwalają, eksperci zidentyfikowali czynniki ryzyka, które sprawiają, że pewne kobiety są na nią bardziej podatne. Wśród tych czynników możemy wyróżnić:
- Przypadki cukrzycy w rodzinie: jeśli kobieta miała w przeszłości podwyższone wartości glukozy we krwi lub jeśli jej najbliższy członek rodziny ma cukrzycę, ryzyko będzie wyższe.
- Cukrzyca w poprzedniej ciąży: Jeśli kobieta cierpiała już na cukrzycę ciążową, ryzyko ponownego jej zachorowania jest wyższe.
- Duża waga urodzeniowa dzieci: W ten sam sposób, jak powyżej, gdy w wyniku poprzedniej ciąży urodziło się duże dziecko – ważące ponad 9 funtów przy urodzeniu – prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy w obecnej ciąży jest wysokie.
- Otyłość i nadwaga: Kobiety, które mają nadwagę przed zajściem w ciążę lub które wchodzą w etap nadwagi w trakcie ciąży, często rozwijają insulinooporność.
Dowiedz się więcej: Padaczka i ciąża: wszystko, co musisz wiedzieć
Leczenie cukrzycy w ciąży
Cukrzyca w ciąży stanowi wyzwanie terapeutyczne dla lekarzy. Wiele leków powszechnie stosowanych u diabetyków typu 2 nie jest odpowiednich dla kobiet w ciąży. W rzeczywistości kilka z tych leków może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.
Dlatego leczenie wymaga ścisłej kontroli, która ma na celu kontrolowanie poziomu glukozy we krwi poprzez zmianę nawyków kobiety. Aby to zrobić, konieczne jest najpierw wprowadzeni nawyku pomiaru poziomu cukru we krwi. Dopóki się nie ustabilizuje, być może kobieta będzie musiała mierzyć poziom cukru we krwi kilka razy w ciągu dnia za pomocą glukometru.
Jej dieta w czasie ciąży musi być pod ścisłą kontrolą. Przede wszystkim musi regulować przyrost wagi, aby nie przesadzić. A jednocześnie musi opracować plan żywieniowy, który nie obciąży jej organizmu glukozą. Wyzwaniem dla dietetyka jest planowanie posiłków, które nie podnoszą zbytnio poziomu glukozy we krwi, a jednocześnie dostarczają kalorii niezbędnych do wzrostu płodu.
Drugim filarem leczenia są ćwiczenia fizyczne. Oczywiście są one poddane ograniczeniom związanym z ciążą. Ćwiczenia fizyczne są w stanie stymulować komórki do zużywania cukru krążącego we krwi.
Na koniec lekarz prowadzący zdecyduje, czy konieczne jest leczenie farmakologiczne. Ponieważ doustne leki przeciwcukrzycowe nie są zalecane, alternatywą jest insulina w zastrzykach. A ponieważ zdrowie dziecka też stoi pod znakiem zapytanie, lekarz wykona większą liczbę USG a także dodatkowe badania laboratoryjne.
Podsumowując
Cukrzyca w ciąży to zaburzenie, które bardzo komplikuje przebieg ciąży. Istnieją jednak mechanizmy, które pozwalają wykryć ten stan na czas i odpowiednio go kontrolować. W ten sposób zarówno matka, jak i dziecko mogą przejść przez ten proces przy najmniejszym możliwym ryzyku.
Dlatego ważne jest przestrzeganie wizyt kontrolnych w ciąży i przestrzeganie wskazań medycznych. Jeśli cierpisz na cukrzycę ciążową, podstawą jej leczenia będzie dieta i ćwiczenia, zawsze pod fachowym nadzorem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Plows, J. F., Stanley, J. L., Baker, P. N., Reynolds, C. M., & Vickers, M. H. (2018). The pathophysiology of gestational diabetes mellitus. International journal of molecular sciences, 19(11), 3342. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6274679/
- Valencia, M. H., & Zárate, A. (2005). Conceptos recientes en la etiopatogenia de la diabetes gestacional. Ginecol Obstet Mex, 73, 371-7. https://www.researchgate.net/profile/Arturo-Zarate/publication/265568403_Conceptos_recientes_en_la_etiopatogenia_de_la_diabetes_gestacional/links/543c15680cf204cab1db725b/Conceptos-recientes-en-la-etiopatogenia-de-la-diabetes-gestacional.pdf
- Hernández, J. C., Torres, I. V., Hernández, P., Quesada, M. Y., Valdés, A. I., & Torres, G. R. (2018). Macrosomía neonatal y diabetes gestacional. Revista de la Federación Centroamericana de Obstetricia y Ginecología, 2010(15). https://www.revistamedica.org/index.php/revcog/article/download/570/479
- Márquez, J. J., García, V., & Ardila, R. (2012). Ejercicio y prevención de obesidad y diabetes mellitus gestacional. Revista chilena de obstetricia y ginecología, 77(5), 401-406. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0717-75262012000500013&script=sci_arttext&tlng=e