Co zrobić, gdy partner się złości i nie chce z tobą rozmawiać

Czasami trudno jest znaleźć rozwiązania naszych konfliktów w związkach. Dzisiaj powiemy Ci, co możesz zrobić, gdy Twój partner wpadnie w złość i nie będzie z Tobą rozmawiał.
Co zrobić, gdy partner się złości i nie chce z tobą rozmawiać
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

W związku każdej pary nieuchronnie od czasu do czasu dochodzi do konfliktu. W rzeczywistości konflikty te często określają poziom zaangażowania, dojrzałości i szacunku, jakie oboje partnerzy mają wobec siebie. Kiedy twój partner się złości i nie rozmawia z tobą, to naturalne, że nie wiesz, jak się zachować. Zwłaszcza gdy nie znasz dokładnie przyczyn jego złości.

Nie jest niczym niezwykłym, że tak się dzieje. Tysiące par na całym świecie musi radzić sobie z tym problemem, który nie zawsze jest rozwiązywany we właściwy sposób. Oczywiście powinieneś okazywać empatię w stosunku do swojego partnera i próbować postawić się na jego miejscu. Jednak nie oznacza to, że bierzesz na siebie całą winę lub lekceważysz własną integralność.

Dziś powiemy Ci, co zrobić, gdy Twój partner wpadnie w złość i nie będzie z Tobą rozmawiał.

Co zrobić, gdy partner się złości i nie chce z tobą rozmawiać

Eksperci i badacze są zgodni, że komunikacja jest jednym z fundamentów każdego zdrowego związku. W rzeczywistości często jest to taki sam objaw satysfakcji, jak seks lub emocjonalna intymność. Kiedy to się zmienia, można oczekiwać, że pojawią się konflikty, które zagrażają stabilności związku.

Cisza jest jedną z wielu reakcji, które człowiek wybiera w odpowiedzi na gniew. Niektórzy wybierają milczenie, aby uniknąć konfliktu słownego, więc tłumaczą swoją frustrację, izolując się od problemu. Oznacza to, że ukrywanie się za brakiem komunikacji jest powodem, dla którego twój partner zdecydował się przerwać kanał komunikacji.

To wcale nie jest zdrowe, a czasem jest nawet objawem małego zaangażowania w związek. Jednak nie każdy konflikt jest zły. Rozwiązanie sytuacji i postaw, które przeszkadzają wam obojgu, może być bowiem zdrowe. Problem polega na tym, że milczenie często przekłada się na urazę i dystans. Ponadto trzeba wspomnieć o frustracji i niepewności, jakie wywołuje u drugiej osoby.

Jeśli twój partner wpada w złość i nie rozmawia z tobą, prawdopodobnie nie wiesz, jak kontrolować sytuację. Pierwszą rzeczą, której należy unikać, jest przybranie tej samej postawy. Decyzja o takim samym działaniu w żadnym wypadku nie rozwiąże konfliktu.

Oto sześć pomysłów, które według ekspertów można zastosować.

1. Poinformuj swojego partnera, jak się czujesz

Si mi pareja se enfada y no me habla, es importante conversar y buscar el origen del problema
Komunikacja jest jednym z fundamentów każdego związku, o czym należy pamiętać w czasie konfliktu.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z milczeniem partnera jest poinformowanie go, jak się z tym czujesz. Rozzłoszczony partner prawdopodobnie będzie chciał uniknąć wszelkich kanałów komunikacji. Powinieneś jednak stworzyć taki, który pozwoli Ci wyrazić swoje uczucia i emocje związane z tą postawą.

Ta inicjatywa jest przeciwieństwem tego, co wyraża twój partner. Pokazuje również, że jesteś gotów porozmawiać o przyczynach jego gniewu i znaleźć rozwiązanie. Relacji nie można zbudować na dystans, a tym bardziej z nienawiści. Jeśli naprawdę chcesz mieć zdrowy związek, słuchaj siebie, wyrażaj swoje potrzeby i wiedz, że milczenie jest bardzo nieproduktywną postawą.

Może Cię zainteresować: Jak rozpoznać czerwone flagi w związku

2. Okazuj empatię i rozwagę

Kiedy twój partner jest gotów zaangażować się w związek, musisz jednocześnie uznać, że nie jest idealny. Tutaj może pomóc empatia i rozwaga. Musisz empatycznie podchodzić do przyczyn jego gniewu, rozumieć jego przyczyny i rozumieć ich kontekst. To pomoże ci połączyć się z jego emocjami i uczuciami.

Podobnie najlepiej byłoby, gdybyś przyjął postawę refleksyjną. Jeśli bez namysłu ryzykujesz bezkrytyczne przyjęcie szczegółów, prowadzi to do wzbudzania poczucia winy. Empatia i rozwaga z pewnością pomogą Ci rozwiązać problem, jeśli Twój partner zechce się zaryzykować i opowiedzieć trochę o przyczynie swojego milczenia.

3. Okazuj cierpliwośc, gdy twój partner się złości i nie chce z tobą rozmawiać

Niestety nie zawsze uda Ci się przekonać partnera, żeby się przed Tobą otworzył. To zależy od powagi sytuacji, która spowodowała jego gniew, jego dojrzałości emocjonalnej i doświadczeń życiowych. W efekcie może upłynąć więcej czasu, niż się spodziewasz, zanim zdecyduje się przyjąć aktywną postawę.

Dlatego cierpliwość będzie z twojej strony wielkim sprzymierzeńcem. Pomoże Ci kontrolować swoje oczekiwania, a także nie uzależniać wyników od tego, czego oczekujesz.

Musisz także sam wyjaśnić swój nastrój, zastanowić się nad nim i uspokoić swój temperament przed podjęciem decydującej rozmowy. Kiedy jesteśmy źli, nie zawsze dobieramy właściwe słowa do rozmowy.

4. Unikaj obarczania poczuciem winy

Jeśli twój partner się złości i nie rozmawia z tobą, powinieneś unikać obarczania się poczuciem winy. Pamiętaj, że to nie ty postanowiłeś uniknąć problemu, izolować się, milczeć i zachowywać dystans. Dorośli rozwiązują problemy jak dorośli, więc nigdy nie powinieneś uwewnętrzniać poczucia winy, która usprawiedliwia to, co zrobił twój partner.

Dużym problemem z obwinianiem siebie jest usprawiedliwienie tego, co robią inni. Oczywiście, można złościć się na coś i chcieć mieć trochę przestrzeni do refleksji, ale prędzej czy później trzeba to przedyskutować. Jeśli ta dyskusja nigdy nie nadejdzie, nie powinieneś myśleć, że to wszystko twoja wina.

5. Szanuj siebie, gdy twój partner się złości i nie chce z tobą rozmawiać

Si mi pareja se enfada y no me habla, es Importante Valorarse
Zastanowienie się nad tym, co mogło się wydarzyć w związku i jak to na nas wpływa, jest ważne, aby iść naprzód.

Wychodząc z wcześniejszej przesłanki, pamiętaj, aby szanować siebie w obliczu jakichkolwiek bezpodstawnych oskarżeń. Oczywiście powinieneś być otwarty na przyznanie się do błędów, przeprosiny, zastanowienie się nad swoim nastawieniem i zmianę niektórych szczegółów ze względu na związek.

Nie oznacza to jednak, że jakiekolwiek oskarżenie, które postawi ci partner, będzie słuszne, jeśli jest bezpodstawne. Na przykład mogą być na ciebie źli, ponieważ ktoś inny z tobą flirtował (bez twojej reakcji na flirt). Jesteś odpowiedzialny za to, co robisz lub mówisz, a nie za to, co robią lub mówią inni. Pamiętaj o tym, szanując twoją uczciwość.

6. Ponownie rozważ granice relacji i umowy

Wreszcie, jeśli twój partner się złości i nie chce z tobą rozmawiać, inną rzeczą do zrobienia jest ponowne rozważenie związku. W końcu taka postawa, która trwa przez wiele dni (lub w każdym razie się powtarza) jest niczym innym jak objawem niedojrzałości emocjonalnej.

Jest to również postawa, której czasami używa się do manipulowania innymi. Musisz być świadomy motywów, które za tym stoją, aby nie wpaść w grę pełną pułapek. Bez względu na to, ile miłości, uczucia i szacunku żywisz dla tej osoby, nie ma nic złego w decyzji, że nie jest ona wystarczająco zaangażowana w związek. Czasami najlepszą opcją jest cofnięcie się o krok.

Mamy nadzieję, że dzięki tej ostatniej refleksji wyjaśniliśmy, co zrobić, gdy twój partner się złości i nie rozmawia z tobą. Ostatecznie najlepszym sposobem rozwiązania problemu jest rozmowa i poinformowanie go, że dystansowanie się nie przynosi korzyści żadnemu z was.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bailey, S. Couple relationships: Communication and conflict resolution. MSU Extension. 2009; 17(2).
  • Mena-Rodríguez E, Aranda-Garrido M, Jiménez Perona M. Análisis de las asimetrías de género en las relaciones de parejas. Un estudio piloto. Málaga: Universidad de Málaga, 2020.
  • Yoo, H., Bartle-Haring, S., Day, R. D., & Gangamma, R. Couple communication, emotional and sexual intimacy, and relationship satisfaction. Journal of sex & marital therapy. 2014; 40(4): 275-293.
  • Wiley, A. R. Connecting as a couple: Communication skills for healthy relationships. In The Forum for Family and Consumer Issues. 2007; 12 (1): 1-9.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.