Co to jest test GGT i co oznaczają wyniki?
Test GGT czyli „test transpeptydazy gamma-glutamylowej” ma na celu zdiagnozowanie problemów z wątrobą. Polega na pomiarze stężenia enzymu gamma-glutamylotranspeptydazy we krwi. Ma on tendencję do zmiany, gdy wątroba lub drogi żółciowe są w złym stanie.
Jest to jednak parametr niespecyficzny, gdyż podnosi się również w niektórych chorobach kości lub u alkoholików. Mimo nieswoistości pozwala na wczesne wykrycie wielu patologii. Ponadto jest to prosty i niedrogi test. Na czym dokładnie polega? Oto wszystkie szczegóły.
Na czym polega test GGT?
Test GGT polega na pomiarze poziomu enzymu gamma-glutamylotranspeptydazy we krwi. Według publikacji Kids Health enzym ten jest wytwarzany w różnych częściach ciała. Jednak największa synteza zachodzi w wątrobie i pęcherzyku żółciowym.
We krwi i innych narządach poziomy są zwykle minimalne. Dlatego, gdy obserwuje się wysokie stężenie, można podejrzewać uszkodzenie narządu lub chorobę. W szczególności zmiany w wynikach GGT wskazują, że enzym może uciekać z wątroby do krwi.
To znak ostrzegawczy, że wątroba lub drogi żółciowe są uszkodzone. Jednak jego poziomy są zmienne. Na przykład u niemowląt są one zwykle najwyższe tuż po urodzeniu. Ponadto, im wyższe stężenie we krwi, tym większe uszkodzenie wątroby ma dana osoba.
Kiedy konieczne jest wykonanie testu GGT?
Badanie GGT pomaga wykryć choroby wątroby. Służy również do diagnozowania tych patologii, które wpływają na pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe. W rzeczywistości wykonuje się je szczególnie, gdy podejrzewa się uszkodzenie w wyniku spożycia substancji, takich jak alkohol lub niektóre narkotyki.
Test zleca się, gdy pojawiają się objawy charakterystyczne dla tych patologii. Jako przykład podaje się żółtaczkę, czyli żółtawe zabarwienie skóry i błon śluzowych. Objaw ten powstaje w wyniku nagromadzenia bilirubiny, której wątroba nie może usunąć.
Inne objawy, które mogą skłonić do wykonania tego testu to:
- Ciemny mocz.
- Bardzo jasne stolce (acholia).
- Nudności i wymioty.
- Ból brzucha.
Uszkodzenie wątroby lub dróg żółciowych
Test GGT może wykryć uszkodzenie wątroby lub dróg żółciowych. Wynika to z tego, że poziom transpeptydazy gamma-glutamylowej wzrasta jako pierwszy, jeśli dana osoba ma niedrożność w tym obszarze.
Z tego powodu uważa się go za jeden z najbardziej czułych testów w odniesieniu do patologii dróg żółciowych. Wchodzi w skład tak zwanego „panelu wątrobowego”, który grupuje kilka testów mierzących najważniejsze enzymy wątrobowe (transaminazy).
Najważniejszymi transaminazami, oprócz GGT, są aminotransferaza alaninowa (ALT) i aminotransferaza asparaginianowa (AST). Ten zestaw testów obejmuje również fosfatazę alkaliczną i bilirubinę. Każdy z tych wskaźników jest bardziej podwyższony w niektórych chorobach.
Jednak, podobnie jak w przypadku testu GGT, wszystkie są parametrami niespecyficznymi. Najbardziej istotne jest to, że jeśli AST jest wysoki, może to wskazywać na problem kości lub dróg żółciowych. W takim przypadku, jeśli test GGT daje prawidłowe wyniki, podejrzenie pada na uszkodzenie układu kostnego.
Test GGT a przewlekłe nadużywanie alkoholu
Ludzie, którzy regularnie piją alkohol, mają zwykle zmienione wyniki testu GGT. Enzym zwiększa swój poziom we krwi. W rzeczywistości jest on wyższy w porównaniu do osób pijących sporadycznie, ale w większych ilościach.
Dlatego jest to test, który pomaga zidentyfikować osoby nadużywające alkoholu w sposób przewlekły i ostry. Jest to przydatne, jeśli chcesz wiedzieć, czy pacjent nadal pije, czy rzeczywiście przestał.
Jak wykonuje się test?
Test GGT wykonuje się w bardzo prosty sposób. Zgodnie z publikacją San Diego Hospital, nie jest konieczne wcześniejsze przygotowanie. Jednak wskazane jest, aby pościć przez co najmniej 8 godzin wcześniej.
Lekarz może też udzielić szczegółowych instrukcji dla każdego pacjenta. Na przykład możesz poprosić o unikanie niektórych leków lub alkoholu przed testem. Technicy wykonują badanie, pobierając próbkę krwi żylnej. Dlatego koszula z krótkim rękawem ułatwia tę procedurę.
W pierwszej kolejności oczyszcza się powierzchnię skóry środkiem antyseptycznym. Aby ułatwić odnalezienie żyły, wokół ramienia zakłada się elastyczną opaskę uciskową. Dzięki temu żyły mogą nabrzmiewać krwią.
Następnie wprowadza się igłę i pobiera próbkę z wnętrza łokcia. Można również pobrać krew z grzbietu dłoni lub nawet stopy i przelać do fiolki w celu transportu do laboratorium.
Po pobraniu wymaganej ilości ściąga się gumkę z ramienia. Następnie technik uciska miejsce nakłucia chłonną bawełną i wycofuje igłę. Następnie przeprowadza się badanie GGT w laboratorium.
Uzyskanie wyników i możliwe ryzyka
Po pobraniu krwi technik zabiera ją do laboratorium i przetwarza w maszynie. Rezultaty uzyskuje się szybko, w ciągu kilku godzin. Ale jeśli wykażą zmiany, konieczne będą dalsze testy.
Generalnie jest to prosta, bezpieczna i praktyczna procedura. Jak w przypadku każdego badania krwi, mogą pojawić się pewne problemy. Na przykład w miejscu nakłucia może pojawić się mały krwiak.
Możliwe jest również, że podczas pobierania krwi pacjenci mogą odczuwać zawroty głowy i omdlenia. Podobnie może wystąpić ból w miejscu wkłucia igły. Są to jednak samoograniczające się i niewielkie skutki uboczne.
Co oznaczają wyniki?
Enzym gamma-glutamylotranspeptydaza ma zwykle bardzo niskie stężenie we krwi. Zwykle wynosi od 0 do 30 jednostek międzynarodowych na litr (IU/L). Jak widzieliśmy, wyniki można uzyskać w ciągu kilku godzin.
Wyniki testu uznaje się za zmienione, zgodnie z publikacją Lab Test Online – jeśli poziomy GGT są wyższe niż norma. Kiedy stężenie wzrasta, wskazuje to na stan chorobowy wątroby lub dróg żółciowych.
Co więcej, im wyższe stężenie, tym większe szkody. Na przykład dzieje się tak zapaleniu wątroby i marskości wątroby. Jednak to podwyższenie może również występować w innych patologiach. Oto niektóre z nich:
- Zespół metaboliczny.
- Zapalenie trzustki.
- Cukrzyca.
- Niewydolność serca.
- Zatrucie lub nadużywanie narkotyków.
Z drugiej strony prawidłowy test GGT prawie na pewno wyklucza chorobę wątroby. Pomaga również stwierdzić, czy ktoś pił alkohol. Głównym problemem jest to, że możesz potrzebować więcej testów, ponieważ jest niespecyficzny.
Możesz nawet zdecydować się na powtórzenie testu w innym czasie, jeśli parametry są na granicy normy. Powodem jest to, że podwyższenie poziomu tego enzymu może być przejściowe. Na przykład podczas picia alkoholu.
O czym należy pamiętać przy badaniu GGT
Test GGT to badanie krwi służące do pomiaru poziomu enzymu gamma-glutamylotranspeptydazy w wątrobie i pęcherzyku żółciowym. We krwi, fizjologicznie, jego poziomy są zwykle prawie niewykrywalne.
Dlatego wzrost jego stężenia świadczy o uszkodzeniu tych narządów. Jest to jednak badanie bardzo niespecyficzne. Zwykle wymaga innych dodatkowych testów, aby znaleźć przyczynę i pewną diagnozę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Análisis de sangre: gamma glutamil transpeptidasa (GGTP) (para Padres) – Nemours KidsHealth. (n.d.). Retrieved June 8, 2021, from https://kidshealth.org/es/parents/test-ggt-esp.html.
- Gamma-glutamil transferasa (GGT): comprenda la prueba y sus resultados. (n.d.). Retrieved June 8, 2021, from https://labtestsonline.org/tests/gamma-glutamyl-transferase-ggt.
-
Hanigan MH. Gamma-glutamyl transpeptidase: redox regulation and drug resistance. Adv Cancer Res. 2014;122:103-41. doi: 10.1016/B978-0-12-420117-0.00003-7. PMID: 24974180; PMCID: PMC4388159.
- The GGT test: Normal ranges, uses, results, and what to expect. (n.d.). Retrieved June 8, 2021, from https://www.medicalnewstoday.com/articles/325199#high-levels.
- Análisis de sangre: gamma glutamil transpeptidasa (GGT). (n.d.). Retrieved June 8, 2021, from https://www.rchsd.org/health-articles/anlisis-de-sangre-gamma-glutamil-transpeptidasa-ggt/.