Tłuszcz w moczu - jakie są możliwe przyczyny i co robić

Tłuszcz w moczu to znak, którego nie należy lekceważyć. Normalny mocz nie powinien zawierać elementów oleistych, ale powinien być całkowicie płynny.
Tłuszcz w moczu - jakie są możliwe przyczyny i co robić
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 03 marca, 2023

Obecność tłuszczu w moczu jest często wskaźnikiem, że coś jest nie tak w organizmie. Czasami jest to wynik spożycia pokarmu, ale może być również oznaką choroby.

Mocz oferuje bardzo ważne parametry do monitorowania stanu zdrowia człowieka. Dlatego wskazane jest zwracanie uwagi na wszelkie zmiany w jego konsystencji, kolorze czy zapachu.

Tłuszcz w moczu i tym podobne zmiany są powodem, dla którego warto skontaktować się z lekarzem. Analiza laboratoryjna jest w stanie dostarczyć wiarygodnych danych do postawienia dokładnej diagnozy.

Jak wykryć tłuszcz w moczu?

Zwykle tłuszcz w moczu można wykryć gołym okiem. Czasami widać, że płyn wygląda na nieco mętny. Innym razem jest oczywiste, że tłuszcz jest obecny, ponieważ unosi się wokół, nadając moczowi tłusty wygląd.

Kiedy indziej, zwłaszcza gdy osoba jest na diecie odchudzającej, mocz staje się pienisty. Kiedy ta piana znika, w moczu widoczne są małe fragmenty tłuszczu.

Tak czy inaczej, ważne jest wykonanie testu laboratoryjnego w celu ustalenia przyczyny występowania tłuszczu w moczu. Mądrze jest zwracać uwagę również na inne oznaki, takie jak kolor, zapach i częstotliwość oddawania moczu.

Tłuszcz w moczu – możliwe przyczyny

Istnieje wiele możliwych źródeł tłuszczu w moczu. Nieraz stan ten wynika z warunków tymczasowych, a czasami stanowi przejaw choroby. Najczęstsze przyczyny są następujące.

1. Ciąża

Nudności i wymioty, które występują podczas niektórych ciąż, przyczyniają się do wyższego poziomu ciał ketonowych w moczu. Inną możliwością jest występowanie u matki cukrzycy ciążowej. Prowadzi to do sytuacji, w której może pojawić się tłuszcz w moczu.

Kobieta w ciąży.
Tłuszcz w moczu może występować u kobiet w ciąży, zwłaszcza gdy mają cukrzycę ciążową.

2. Odwodnienie

Odwodnienie powoduje, że mocz wygląda na bardziej skoncentrowany, ma ciemny kolor i silny zapach. Nierzadko wykrywa się również tłuszcz w moczu. Ten stan występuje, gdy nie pijesz wystarczającej ilości wody lub jako efekt jakiejś choroby podstawowej.

3. Głodówka i ketoza

Głód pojawia się, gdy organizm nie spożywa wystarczającej ilości pożywienia. Istnieją jednak warunki, w których tłuszcz w moczu występuje przy normalnej diecie. Jest to spowodowane problemami trawiennymi lub stanem zwanym hipermetabolizmem.

W takim przypadku organizm żywi się własnymi zmagazynowanymi białkami. Odpady z tego procesu mogą pojawiać się w moczu w postaci tłuszczu. Zjawisko to nazywa się ketozą i występuje, gdy organizm nie jest już w stanie wykorzystywać węglowodanów jako energii, więc zamiast tego pobiera tłuszcze.

4. Ketony w moczu

Ketoza jest główną przyczyną ciał ketonowych w moczu. Jak już wspomniano, występuje w głodówce lub hipermetabolizmie. Istnieją jednak również inne stany przyczynowe. Wśród nich występuje cukrzyca.

Do ketozy dochodzi również podczas diety odchudzającej, po forsownych ćwiczeniach, w przypadku alkoholizmu, wysokiego poziomu stresu lub diety z przedłużonym postem.

5. Nadmierne spożycie witamin

Tłuszcz w moczu może również powodować nadmierne spożycie witamin i suplementów. Zwłaszcza gdy w organizmie jest za dużo witaminy D. Możliwe jest również, że organizm nie wchłania witamin prawidłowo i wtedy pojawia się ten efekt.

6. Chyluria

Chyluria występuje, gdy dochodzi do wycieku płynu limfatycznego z jelit do nerek. Jednym z objawów tej choroby jest tłuszcz w moczu.

Zwykle ma on wtedy białawy kolor i pojawia się zwiększona częstotliwość i ból podczas oddawania moczu. Mogą również występować ślady krwi.

7. Zespół nerczycowy

Zespół nerczycowy to choroba nerek, która powoduje, że organizm wydala zbyt dużo białka z moczem. Może to być konsekwencją jakiejś wtórnej choroby, takiej jak toczeń lub cukrzyca.

Choroby związane z występowaniem tłuszczu w moczu

Istnieją pewne patologie, które często są związane z występowaniem tłuszczu w moczu. W szczególności są to problemy z nerkami, takie jak zapalenie pęcherza moczowego lub kamienie nerkowe. Generalnie jest to efekt nadmiaru glukozy i ketozy w organizmie.

Stan ten występuje między innymi w przypadku chorób takich jak cukrzyca, a nawet choroba Parkinsona czy udar.

Próbka moczu.
Tłuszcz w moczu można rozpoznać po zmianie zabarwienia płynu, który staje się ciemniejszy lub po zauważalnych unoszących się kropelkach lipidów.

Tłuszcz w moczu – co należy zrobić?

Obecność tłuszczu w moczu jest powodem do konsultacji z lekarzem. Przede wszystkim należy zdiagnozować przyczyny tego stanu i wdrożyć odpowiednie leczenie. W większości przypadków, aby rozwiązać problem, wystarczy zmienić nawyki pacjenta.

Bardzo ważne jest, aby poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i suplementach, ponieważ mogą one stanowić przyczynę problemu. Jeśli objaw wiąże się z poważniejszymi kwestiami, takimi jak infekcje nerek lub cukrzyca, zajęcie się podstawową patologią usunie sytuację, która powoduje występowanie tłuszczu w moczu.

Zdrowy styl życia pomaga zapobiegać tego typu problemom. Odpowiednia dieta, a także regularna aktywność fizyczna i unikanie stresu to podstawowe środki zaradcze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.