Co to jest skaner wewnątrzustny i jakie są jego zalety?

Przy wykonywaniu modelu jamy ustnej coraz częściej stosuje się skaner wewnątrzustny. Dowiedz się, czym jest to urządzenie dentystyczne.
Co to jest skaner wewnątrzustny i jakie są jego zalety?
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2023

Postęp technologiczny dotarł do gabinetów dentystycznych, aby zoptymalizować opiekę nad pacjentem i zapewnić bardziej komfortowe doświadczenia. Skaner wewnątrzustny to instrument, który wchodzi w skład najnowocześniejszego sprzętu w nowoczesnych klinikach. W tym artykule opowiemy, jak on działa.

Jeszcze kilka lat temu, gdy trzeba było zwizualizować i zbadać wewnętrzną budowę jamy ustnej w celu wykonania protez lub aparatów, konieczne było pobranie wycisków dentystycznych. W tym celu stosowano nakładki wypełnione alginianem lub silikonem, które wprowadzano do ust pacjenta.

Ta technika wymagała więcej czasu dla dentysty i powodowała dyskomfort dla pacjenta, taki jak nudności czy nieprzyjemny smak w ustach. Uzyskane wyniki mogły też powodować błędy wynikające z niestabilności materiału.

Dziś dzięki skanerowi wewnątrzustnemu można przyspieszyć diagnostykę i zaplanować bardziej precyzyjne leczenie. To narzędzie pozwala uniknąć tradycyjnych wycisków, z pastami i nakładkami w jamie ustnej, uzyskując modele i obrazy 3D.

Cyfryzacja w stomatologii ma wiele zalet, zarówno dla pacjenta, jak i dla dentysty czy technika. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o skanerze wewnątrzustnym i jego zaletach.

Co to jest skaner wewnątrzustny?

Skaner wewnątrzustny 3D to urządzenie wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych do pobierania cyfrowych wycisków w trzech wymiarach jamy ustnej człowieka. To skomputeryzowany system, który pozwala na szczegółową rejestrację topografii jamy ustnej.

Sprzęt składa się, mówiąc z grubsza, z długopisu z wbudowaną kamerą, podłączonego do monitora odtwarzającego usta pacjenta. Długopis wprowadza się do jamy ustnej w celu zarejestrowania topografii jej wnętrza i przekazania tej informacji na ekran za pomocą specjalnego oprogramowania.

Skaner wewnątrzustny jest w stanie zarejestrować rozmiar i szczegółowy kształt każdego elementu zębowego, odstępy międzyzębowe, wygląd powierzchni podniebienia, dziąseł, implantów, protez i innych elementów składających się na wnętrze jamy ustnej.

Informacje te przetwarza następnie program komputerowy, który wykonuje trójwymiarową rekonstrukcję jamy ustnej pacjenta.

Ponieważ są to obrazy o wysokiej precyzji, błąd ludzki, który może wystąpić podczas tradycyjnego pobierania wycisków, jest prawie całkowicie wyeliminowany. Na podstawie tych szczegółowych map jamy ustnej można precyzyjnie zaplanować leczenie.

Ponadto technologia pozwala dentyście na przekazanie informacji do laboratorium protetycznego w ciągu kilku sekund. Przyspiesza to czas oczekiwania na zabiegi rehabilitacji protetycznej lub ortodontycznej, ponieważ żadnego modelu nie trzeba fizycznie wysyłać.

Czy uważasz, że ten artykuł jest interesujący? Dowiedz się więcej: Zdrowie jamy ustnej – konsekwencje zaniedbań

Zastąpienie tradycyjnych metod

Jak wspomniano powyżej, konwencjonalna technika pobierania wycisków jamy ustnej wymaga użycia plastikowej lub metalowej tacy wypełnionej miękkim materiałem, takim jak alginian lub silikon. Technik wprowadza go do jamy ustnej, a następnie pozostawia zawartość do zastygnięcia lub stwardnienia w celu uzyskania negatywowego modelu jamy ustnej.

Po wyjęciu łyżki z ust pacjenta wycisk jest wypełniany innym materiałem, np. gipsem, w celu uzyskania duplikatu jamy ustnej pacjenta. Laboratoria dentystyczne używają tych sztywnych modeli do projektowania i wytwarzania protez lub aparatów ortodontycznych.

Ta technika może być jednak niewygodna dla pacjenta i wymaga kilku czasochłonnych kroków. Ponadto otrzymane modele nie są tak dokładne i mogą prowadzić do pewnych błędów w projektowaniu wykonywanych na nich aparatów lub protez.

Z tego powodu stosowanie skanerów wewnątrzustnych zyskuje obecnie coraz większą popularność. Te urządzenia technologiczne są wygodniejsze, łatwiejsze w użyciu, szybsze i zapewniają znacznie dokładniejsze i bardziej wiarygodne wyniki.

Proteza.
Tradycyjny sposób pobierania wycisków ustnych polega na wykorzystaniu materiałów takich jak alginian.

Jak się stosuje skaner wewnątrzustny?

Skaner wewnątrzustny ma głowicę w kształcie ołówka z wbudowaną kamerą, która odpowiada za robienie zdjęć wnętrza jamy ustnej. Jednocześnie instrument ten jest podłączony do monitora, który odbiera i przetwarza wszystkie informacje na obrazy 3D.

Aby skorzystać ze skanera wewnątrzustnego, dentysta umieszcza kamerę w jamie ustnej pacjenta i powoli przesuwa ją po zębach i dziąsłach. W ten sposób zapisuje się niezbędne informacje, dzięki czemu komputer może odtworzyć szczegółowo, jednocześnie i w trzech wymiarach, wszystkie cechy wnętrza jamy ustnej.

Gdy dentysta zakończy przesuwanie skanera po wszystkich powierzchniach zębów pacjenta, oprogramowanie odtwarza całą jamę ustną za pomocą sztucznej inteligencji. Nowe informacje dostarczają dokładnych danych na temat stanu jamy ustnej, co pozwala na postawienie precyzyjnej diagnozy i zaplanowanie leczenia z większą pewnością.

Dodatkowo w momencie wykonania skanu wewnątrzustnego do systemu wprowadza się dane odpowiadające historii pacjenta. W ten sposób wszystkie informacje o aktualnym stanie jamy ustnej są zapisywane do przyszłych konsultacji lub w celu porównania z poprzednimi zapisami i oceny ewolucji leczenia.

Kiedy stosuje się skaner wewnątrzustny 3D?

Istnieje kilka terapii wymagających rejestracji wnętrza jamy ustnej. Oto najczęstsze:

  • Operacje kierowane
  • Opracowanie uchwytów i szyn ortodontycznych lub protetycznych
  • Wykonywanie protez i koron na zamówienie
  • W stomatologii estetycznej do projektowania uśmiechu
  • Indywidualne aparaty ortodontyczne
  • W niewidocznej ortodoncji do wykonywania nakładek
  • Aby badać przypadki kliniczne, stawiać diagnozy i planować leczenie ortodontyczne, protetyczne i implantologiczne
Klamra.
Ortodoncja zyskała na precyzji dzięki włączeniu skanera wewnątrzustnego do planowania leczenia.

Korzyści z zastosowania skanera wewnątrzustnego w praktyce stomatologicznej

Wspomnieliśmy już o kilku zaletach skanera wewnątrzustnego w gabinetach dentystycznych. Pierwszą i najbardziej oczywistą jest zastąpienie tradycyjnych metod wyciskowych, bez konieczności stosowania łyżek, alginianu i gipsu.

Tak więc, jeśli chodzi o rejestrację wnętrza jamy ustnej, proces można wykonać czysto, szybko i wygodnie. Unika się również mdłości, złego smaku i czekania z otwartymi ustami, aż materiał wyciskowy stwardnieje.

Szybkość to kolejna zaleta korzystania ze skanera wewnątrzustnego. Dotyczy to jednak nie tylko rejestracji wnętrza jamy ustnej i uzyskania natychmiastowego obrazu. Możliwe jest również natychmiastowe przesłanie informacji do laboratorium dentystycznego. Czasy dostaw protez i aparatów są zminimalizowane.

Kolejną zaletą tej technologii jest to, że pozwala profesjonalistom i pacjentom wizualizować ewolucję i zmiany zachodzące podczas kolejnych wizyt. Pacjent może również obserwować swoje ubytki, kamień nazębny, złamane zęby lub nieprawidłowe położenie w jamie ustnej.

Wizualizacja kształtu ust i problemów z nimi związanych pomaga lepiej zrozumieć schorzenia, na które cierpi i wykonywane zabiegi. W ten sposób następuje większe zaangażowanie i współpraca z terapeutami w dbaniu o zdrowie jamy ustnej.

Dokładność i wierność obrazów uzyskanych podczas skanowania wewnątrzustnego to kolejny argument przemawiający za tą technologią. Ta metoda zmniejsza błędy, które czasami występują przy konwencjonalnych wyciskach.

Jeśli z jakiegoś powodu wynik jest zniekształcony, obszar można ponownie przeskanować w ciągu kilku sekund i natychmiast skorygować. Dzięki uzyskaniu tak dokładnych obrazów zabiegi są bardziej skuteczne.

Obrazy są zapisywane jako pliki, do których można w każdej chwili zajrzeć. Posiadanie tego typu cennych informacji w formacie, który nie zajmuje fizycznej przestrzeni, pozwala zaoszczędzić dużo miejsca do przechowywania w klinikach dentystycznych.

Sądzimy, że może Ci się spodobać również ten artykuł: Periimplantitis: przyczyny, objawy i zapobieganie

Oczekiwane wyniki

Krótko mówiąc, skaner wewnątrzustny umożliwia uzyskanie cennych i dokładnych informacji z wnętrza jamy ustnej w prosty, wygodny i szybki sposób. Zastosowanie tej technologii sprzyja diagnostyce, pozwala na lepsze planowanie leczenia i poprawia jego wyniki.

Jeśli Twoja klinika dentystyczna dysponuje tego typu nowoczesnym sprzętem, powinieneś wiedzieć, że odniesiesz z niego korzyści. Jeśli trzeba będzie wykonać pomiary Twojej jamy ustnej, skaner zrobi to w wygodny i szybki sposób.

Wyniki leczenia zależą w dużym stopniu od wcześniejszego skrupulatnego badania. Posiadanie dokładnych zdjęć jamy ustnej pozwala na ulepszeni pracy profesjonalistów. Pomaga również uzyskać piękny i zdrowy uśmiech, którego pragniesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bernal González, C. APLICACIONES DEL ESCÁNER INTRAORAL EN LAS DISTINTAS RAMAS DE LA ODONTOLOGÍA CONTEMPORÁNEA.
  • Pradillo, R. V., González, I. C., Dávila, M. M., Pérez, J. A., Godín, B. A., Mansour, N. M., & Cascón, W. P. (2021). Factores que afectan a la precisión de los sistemas de escaneado intraoral: revisión sistemática. Maxillaris: Actualidad profesional e industrial del sector dental23(253), 12-26.
  • Chávez, G. L., Medina, L. L. B., Martínez, P. O. C., Vásquez, B. E. M. G., & Ho, J. K. Uso del escáner intra-oral para la colocación de implantes dentales guiados por computadora. Craneoplastía con implante de titanio individualizado mediante tecnología CAD/CAM 4.
  • Bascón Mallado, M. (2018). Precisión de los escáneres intraorales en las rehabilitaciones orales completas sobre implantes.
  • Vélez Jaramillo, A. S., Martínez Saravia, J. A., & Villarraga Rodríguez, A. M. Exactitud de escáneres intraorales en prostodoncia. Una revisión de la literatura.
  • Zuluaga Martinez, M. I., Osorio Correa, L. A., Duque Vélez, M., Naranjo Pizano, R. M., Muñoz Zapata, S., Uribe Trespalacios, P., & Manrique Hernandez, R. D. (2021). Precisión dimensional del escaner intraoral y extraoral con diferentes materiales de impresión: estudio in vitro.
  • Rodríguez, C. M. (2021). Impacto de condiciones intra y extraorales en la eficacia y eficiencia de dos sistemas de escaneado intraoral (Doctoral dissertation, Universidad Complutense de Madrid).
  • Morales-Núñez, M. D., Moreano-Moreano, R. O., & Salame-Ortiz, V. A. Escáneres intraorales vs impresiones convencionales para diagnóstico y tratamiento odontológico Intraoral scans vs. conventional impressions for dental diagnosis and treatment.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.