Apikoektomia dentystyczna - zastosowanie i zalety zabiegu

Apikoektomia dentystyczna - zastosowanie i zalety zabiegu
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 09 grudnia, 2022

Jeśli chodzi o zachowanie zęba z infekcją w jamie ustnej, rozwiązaniem jest zazwyczaj endodoncja. Jednak ta procedura czasami nie wystarcza i konieczne jest skorzystanie z korzyści, jakie zapewnia apikoektomia dentystyczna.

Dentyści stosują tę niewielką interwencję chirurgiczną, aby uniknąć usunięcia zainfekowanego zęba z jamy ustnej. Kiedy leczenie kanałowe nie powiodło się, ta praktyka może usunąć zainfekowaną tkankę, a tym samym zachować zęby.

Dowiedz się, czym jest apikoektomia stomatologiczna, kiedy jest zalecana i jakie przynosi korzyści. W tym artykule opowiemy również o pielęgnacji, którą należy zachować po tym zabiegu.

Co to jest apikoektomia dentystyczna?

Apikoektomia dentystyczna to zabieg chirurgiczny wykonywany na wierzchołku korzenia zęba. Dzięki tej interwencji możliwe jest wyeliminowanie procesów infekcyjnych, które utrzymują się po leczeniu kanałowym.

W ten sposób leczony jest dyskomfort pozostający po leczeniu kanałowym i zapobiega się ewentualnym powikłaniom. Ponadto pozwala uniknąć ekstrakcji zęba, który pozostaje w jamie ustnej, spełniając swoje zwykłe funkcje.

Zabieg nazywany jest również chirurgią endodontyczną, ponieważ ta interwencja jest uzupełnieniem leczenia kanałowego. Jednak w tym przypadku opiera się na leczeniu infekcji, które występują w korzeniu zęba.

Endodoncja, która jest powszechnie wykonywana w gabinetach stomatologicznych, odpowiada za oczyszczenie wnętrza zęba. Do usuwania miazgi i zanieczyszczeń, które zanieczyszczają najgłębsze części zębów, stosuje się specjalne instrumenty i płyny.

Apikoektomia stomatologiczna natomiast wykonywana jest w okolicy wierzchołkowej, czyli wokół zewnętrznej części korzenia. W takim przypadku infekcja zlokalizowana w pobliżu korzenia zęba zostaje oczyszczona i wyeliminowana.

Zarówno endodoncja, jak i apikoektomia stomatologiczna są metodami leczenia zachowawczego. Obie terapie mają na celu zachowanie zęba w jamie ustnej.

W jaki sposób apikoektomia zęba jest stosowana, gdy zawiodło tradycyjne leczenie kanałowe? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Przeczytaj również: Czym są implanty dentystyczne i do czego służą?

Korzyści z apikoektomii dentystycznej

Główną korzyścią z apikoektomii jest możliwość zachowania zainfekowanego zęba, w którym konwencjonalne leczenie kanałowe nie zadziałało. Zachowanie zęba wpływa pozytywnie na funkcjonalność i estetykę całej jamy ustnej, zapewniając pacjentowi dobre samopoczucie.

Niejednokrotnie, mimo przeprowadzonego leczenia kanałowego, w okolicy korzenia utrzymuje się infekcja zębów. Procesy te mogą powodować powstawanie ropni, torbieli lub ziarniniaków okołowierzchołkowych.

Powoduje to dyskomfort i ból w okolicy, obrzęki, przetoki i nieświeży oddech. Ponadto zakaźne ognisko w jamie ustnej może się rozprzestrzeniać i powodować poważniejsze komplikacje w pozostałej części ciała.

Jeśli endodoncja nie zadziałała, a infekcja nie ustępuje, apikoektomia jest opcją pozwalającą na wyleczenie i zachowanie zęba w jamie ustnej. W przeciwnym razie egzodoncja byłaby innym mniej konserwatywnym rozwiązaniem.

Leczenie kanałowe jest czasami niewystarczające, ponieważ mikroorganizmy obecne w zębie są w stanie oprzeć się zabiegom czyszczenia podczas tej interwencji. W przypadku apikoektomii dentystycznej usuwa się wierzchołek korzenia i otaczające go tkanki zakaźne.

Dentysta sięga po ten zabieg tylko wtedy, gdy zawiodły prostsze metody, takie jak endodoncja czy ponowne leczenie kanałowe. Jest to również często przydatna alternatywa, gdy zainfekowany ząb ma zacementowany wkład i koronę, a jej usunięcie zagroziłoby jego integralności.

Narzędzia stomatologiczne
Endodoncja może wymagać uzupełnienia leczenia apikoektomią w celu leczenia uporczywych infekcji.

Apikoektomia zęba – przeciwwskazania

Tak jak są przypadki, w których dentysta zaleca wykonanie apikoektomii, tak istnieją też sytuacje, w których ten zabieg nie jest możliwy. Oto niektóre czynniki, które uniemożliwiają zastosowanie zabiegu:

  • Bardzo rozległe uszkodzenia korzeni.
  • Pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia.
  • Ostre infekcje z obfitym krwawieniem.
  • Kawałki zębów z podłużnymi pęknięciami.
  • Zakażenie występuje w pobliżu zatoki szczękowej.
  • Zęby z kanałami sztucznymi, których nie można leczyć endodontycznie.
  • Bardzo zaawansowana choroba przyzębia lub znaczne zniszczenie kości podtrzymującej.
W takich przypadkach konieczna będzie ekstrakcja zęba i rehabilitacja braku za pomocą implantów lub innej opcji protetycznej.

Apikoektomia zęba – jak się wykonuje

Planując apikoektomię stomatologiczną, należy ocenić stan zęba endodontycznego. Warto pamiętać, że zabieg ten wykonywany jest na zębach, które poddano już nieudanemu leczeniu kanałowemu.

Aby przeanalizować stan zęba, który ma być poddany interwencji, wykonuje się zdjęcie rentgenowskie i ocenia się stan kanału korzeniowego, wierzchołka korzenia i tkanek, w których doszło do zakażenia. Na podstawie tych danych dentysta określa, czy możliwe jest wykonanie apikoektomii i planuje zabieg.

Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym okolicy. Gdy obszar jest zdrętwiały, nad dziąsłem wykonuje się płat, aby uzyskać dostęp do obszaru kości, w którym występuje infekcja.

Za pomocą specjalnych narzędzi usuwa się pewną ilość tkanki kostnej, aby odsłonić koniec korzenia. W tym celu dentysta wykonuje wcześniejsze pomiary, które pozwalają mu dokładnie poznać obszar, w którym musi interweniować.

Po wizualizacji wierzchołka zęba jest on cięty i ekstrahowany. Oznacza to, że końcówka korzenia zęba jest usuwana. Ponadto usuwane są uszkodzone tkanki. Usuwane są też obecne w okolicy procesy infekcyjne.

Aby zapobiec wyciekom i przyszłym infekcjom, kanał zęba jest uszczelniany specjalnymi materiałami. Ponadto miejsce to można wypełnić środkami przeciwbakteryjnymi lub przeszczepem kostnym, co pozwala przyspieszyć regenerację tkanki.

Na koniec dziąsło jest ponownie umieszczane na miejscu i zszywane. Z czasem tkanki się zregenerują, a okolica odzyska zdrowie.

W zależności od procedury i złożoności przypadku, tego typu zabieg trwa zazwyczaj od 30 do 90 minut. Wiele gabinetów dentystycznych posiada mikroskopy chirurgiczne, które pozwalają na dokładniejsze podejście.

Jakie jest uczucie po zabiegu?

Ponieważ jest to niewielki zabieg chirurgiczny, apikoektomia zęba zwykle nie powoduje dużego dyskomfortu u pacjenta. Wiąże się jednak z wolniejszą i bardziej bolesną rekonwalescencją niż leczenie kanałowe.

W ciągu kilku godzin po operacji w obszarze może się utrzymywać obrzęk i ból podczas jedzenia lub mówienia. Zazwyczaj są to jednak przejściowe dolegliwości, które ustępują po kilku dniach.

Dentysta przepisuje leki przeciwzapalne, aby złagodzić te objawy i przyspieszyć powrót do zdrowia. Ponadto, aby pomóc zwalczyć istniejącą infekcję i zapobiec powikłaniom, zwykle przepisuje się antybiotyki.

Szwy zdejmuje się po tygodniu, choć często wychodzą samoistnie. Ważne jest, aby pacjent obchodził się z tym obszarem delikatnie, zwłaszcza podczas szczotkowania i nitkowania.

Pielęgnacja po zabiegu

Podczas gdy większość pacjentów jest w stanie powrócić do normalnej aktywności w ciągu kilku dni po wycięciu wierzchołka zęba, odpowiednia opieka przyspiesza powrót do zdrowia:

  • Utrzymuj miękką i zimną dietę przez pierwsze dni po zabiegu.
  • Zastosuj zimne okłady w operowanym obszarze, aby zmniejszyć stan zapalny.
  • Starannie zdezynfekuj jamę ustną i unikaj szczotkowania obszaru poddanego zabiegowi.
  • Od dnia po zabiegu można stosować płukanki z chlorheksydyną lub żele, jeśli zaleci to dentysta.
  • Podczas odpoczynku trzymaj głowę pionowo lub uniesioną.
  • Nie uprawiaj sportu ani nie wykonuj wysiłku fizycznego.
  • Unikaj spożywania tytoniu i alkoholu.
Zawsze należy przestrzegać wszystkich zaleceń dentysty.
Mężczyzna wykonuje okłady z lodu
Miejscowe przykładanie zimnych opatrunków lub lodu pomoże szybciej zmniejszyć obrzęk po zabiegu.

Zagrożenia i komplikacje

Powikłania po apikoektomii zęba są rzadkie. Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo skuteczna procedura, która odwraca objawy i dyskomfort wynikające z infekcji zęba.

Zgodnie z badaniem z 2020 r., około 97% przypadków operacji wierzchołkowych osiągnęło doskonałe wyniki, które utrzymywały się nawet do 5 lat. Dobre wyniki utrzymywały się natomiast od 10 do 13 lat w ponad 75% przypadków.

Uznaje się, że apikoektomia dentystyczna zakończyła się niepowodzeniem, jeśli infekcja utrzymuje się, obszar nie wraca do zdrowia, a objawy nie ustępują. Przyczyna tego niepowodzenia zwykle ma związek z obecnością przestrzeni na końcu korzenia i słabego uszczelnienia wierzchołkowego, co sprzyja utrzymywaniu się i namnażaniu bakterii.

Jeżeli zabieg nie rozwiąże problemu, konieczne będzie usunięcie całego zęba.

Apikoektomia dentystyczna – opcja do rozważenia

Apikoektomia stomatologiczna jest ambulatoryjnym zabiegiem chirurgicznym wykonywanym, gdy konwencjonalne leczenie kanałowe nie wystarcza do uratowania zęba. Dzięki tej terapii możliwe jest utrzymanie zęba w jamie ustnej, co pozwala na normalne żucie, mówienie i uśmiechanie się.

Ostateczną alternatywą dla apikoektomii jest ekstrakcja całego zęba. Utrata elementu zęba powoduje wiele problemów funkcjonalnych i estetycznych w jamie ustnej i wymaga natychmiastowej rehabilitacji, aby uniknąć powikłań.

Jeśli dentysta zaleca wykonanie tego typu operacji na wierzchołku korzenia, jest to opcja godna rozważenia. Nie tylko wyleczy i zachowa ząb, ale także położy kres infekcji, która może się rozprzestrzeniać i powodować poważne problemy zdrowotne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ahmed, M. A., Mughal, N., Abidi, S. H., Bari, M. F., Mustafa, M., Vohra, F., & Alrahlah, A. (2021). Factors Affecting the Outcome of Periapical Surgery; a Prospective Longitudinal Clinical Study. Applied Sciences11(24), 11768.
  • Christiansen, R., Kirkevang, L. L., Hørsted-Bindslev, P., & Wenzel, A. (2008). Patient discomfort following periapical surgery. Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology, and Endodontology105(2), 245-250.
  • Huere, S., & Homar, J. (2021). Apicectomía.
  • Gardeña Mendoza, C. M. (2021). Apicectomía en pieza anterior.
  • Lio, F., Mampieri, G., Mazzetti, V., Leggeri, A., & Arcuri, L. (2021). Guided endodontic microsurgery in apicoectomy: a review. Journal of Biological Regulators and Homeostatic Agents35(3 Suppl. 1), 47-55.
  • Taschieri, S., Bettach, R., Lolato, A., Moneghini, L., & Del Fabbro, M. (2011). Endodontic surgery failure: SEM analysis of root-end filling. Journal of oral science53(3), 393-396.
  • Truschnegg, A., Rugani, P., Kirnbauer, B., Kqiku, L., Jakse, N., & Kirmeier, R. (2020). Long-term follow-up for apical microsurgery of teeth with core and post restorations. Journal of Endodontics46(2), 178-183.
  • Tuk, J. G., Lindeboom, J. A., & van Wijk, A. J. (2021). Effect of periapical surgery on oral health-related quality of life in the first postoperative week using the Dutch version of Oral Health Impact Profile-14. Oral and Maxillofacial Surgery25(4), 549-559.
  • Verma, J., & Ahuja, V. (2021). Apicoectomy–A review. The Journal of Dental Panacea3(1), 15-19.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.